Zwapnienie w piersi a nowotwór

U mamy zdiagnozowano w piersi, że wg tarczy zegarowej: godzina 12 są 1 mm zwapnienia. Skala BIRADS 4. Informacje uzupełniające: DCIS/I. Jak poszła do wskazanego szpitala to zdiagnozowali 1 mm zwapnienia, które tworzą siatkę, a w środku tych zwapnień jest guzek (niestety nie mam pojęcia jakiej wielkości). Wiem, że jak poszła już do lekarza ten drugi raz to trzymali ją z 3 h, robili jej wszystkie możliwe badania, usg wszystkiego (tak jakby sprawdzali czy ma jakieś przerzuty). I umówili do chirurga na już następny tydzień, by ten zdecydował kiedy i jak zrobią biopsję. Mama się przestraszyła, że tak długo ją trzymają i że już tak szybko znowu ma iść do lekarza. Uspokoili ją, że mają teraz dużo luzu. Ale nie wiem czy to prawda, bo mam kolegę, który pracuje w tym szpitalu i mówił, że mają coraz więcej przypadków rakowych. Czy mam się martwić? Nie ukrywam, że ta siateczka zwapnień i w środku guzek to źle brzmi ;/

Możemy tu wyróżnić trzy podkategorie, a mianowicie:
4A - zmiany wymagające weryfikacji ale z niewielkim prawdopodobieństwem złośliwości, po biopsji wskazane badanie kontrolne za 6 miesięcy, typowo mogą to być palpacyjne zmiany w obrazie ultrasonograficznym odpowiadające gruczolakowłókniakowi, torbiele badalne palpacyjnie lub ropnie.
4B - zmiany z pośrednim potencjałem złośliwości, obserwacja jest możliwa w przypadku zmian o typie gruczolakowłókniaka o nieostrych marginesach lub martwicy tłuszczowej. W przypadku brodawczaka wskazane jest wycięcie.
4C - obraz wysoce podejrzany, ale bez klasycznych oznak złośliwości np. lity obszar o nieregularnych obrysach, nowe skupisko pleomorficznych zwapnień.
W przypadku Twojej mamy jest to BI-RADS 4C czyli zmiana ze zwapnieniami. Takie zmiany budzą podejrzenie procesu nowotworowego. Jednak czasami zwapnienia są tylko następstwem przebytych w przeszłości stanów zapalnych gruczołu sutkowego.
Ryzyko złośliwości dla takich zmian jest większe niż 2%. Mama wymaga wykonania biopsji i określenia w badaniu histopatologicznym czym dokładnie jest ta zmiana, aby podjąć dalsze kroki związane z ogniskiem patologicznym w piersi.