Zwolnienie z zajęć dziecka autystycznego

Mam problem z zajęciami z języka angielskiego. Pani zupełnie nie radzi sobie z klasą. Moje dziecko ma ZA. Na lekcjach angielskiego jest gwar, hałas, co dodatkowo pobudza syna. Pani jest poinformowana o problemie i metodach pracy, ale nic nie zmieniła od począku roku, a jest coraz gorzej. Efekt tego jest taki, że to co ja w domu i wychowawczyni na lekcjach (syn jest w 2 klasie) wypracujemy i wyciszymy Michała, to pani od angielskiego popsuje. Syn wraca tak pobudzony, że trudno go opanować. A pani oczywiście tylko narzeka. Czy jest możliwe zwolnić dziecko z tych zajęć, które mu robią więcej złego niż dobrego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Sytuacja opisywana przez Panią jest rzeczywiście trudna z uwagi na warunki panujące na zajęciach z języka angielskiego. Istotnie należy przedsięwziąć kroki, które zapobiegłyby pogorszeniu funkcjonowania dziecka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko w wieku Michała objęte jest obowiązkiem uczestniczenia w zajęciach z języka obcego. Jednakże w uzasadnionych przypadkach można starać się o zwolnienie z tych zajęć. Może to nastąpić na wniosek poradni psychologiczno-pedagogicznej, prosimy więc o zgłoszenie się do najbliższej placówki tego typu. Jeśli dziecko znajduje się pod opieką specjalistycznej poradni dla osób z autyzmem lub/i Zespołem Aspergera, warto byłoby poprosić terapeutów o opinię, zaświadczenie o wskazaniach do zwolnienia dziecka z zajęć. Zaświadczenie tego typu powinno być przedłożone w poradni psychologiczno-pedagogicznej, która będzie orzekała o zwolnieniu Michała z zajęć.

Sugerowałabym również, by porozmawiać z dyrekcją szkoły, by ustalić rozwiązanie w roku przyszłym. Równocześnie istotne jest, by dziecko mogło brać udział w innych zajęciach z języka angielskiego, żeby wyrównywać ewentualne różnice w wiedzy i umiejętnościach Michała w tym zakresie, które mogą powstać na skutek nieuczestniczenia w zajęciach klasowych.