Zwyrodnienie kręgosłupa - co robić dalej i co mnie czeka?

Miałam rezonans i zniesienie fizjologicznej lordozy, dehydratację i obniżenie wysokosci krążka m-k na poziomie L4-L5, zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych trzonów kręgów na poziomie L4-L5, centralno-prawoboczna przepuklina krążka m-k ogranicza światło prawego zachyłka i otworu m-k. To tylko rezonans ledźwiowy. Mam jeszcze rtg kręgosłupa szyjnego i piersiowego też zmiany, ale może później. Proszę, jeśli można, odpowiedź przesłać na e-mail .
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Proszę Pani.

Objawy radiologiczne jakie Pani przytacza, są bardzo charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Jest to choroba polegająca na postępujacych zmianach anatomicznych (te obserwowane na zdjęciach i w rezonansie) oraz dokuczliwych objawach. Nie napisała Pani nic o objawach, jakie dotykają Panią, ale może pojawić się ból - zarówno ostry, jak i przewlekły, sztywność poranna ustępująca po lekkim wysiłku oraz inne, np. zaburzenia czucia w kończynach dolnych.

Na chwilę obecną leczenie tej choroby opiera się na dwóch najskuteczniejszych metodach, czyli rehabilitacji oraz zmianie trybu życia. Utrata masy ciała, wzrost aktywnośći fizycznej, zmniejszenie przeciążeń może przynieść bardzo dobre efekty. Dodatkowo odpowiednie ćwiczenia pod okiem rehabilitanta również przynoszą trwałą ulgę - oczywiście tak długo, jak są kontynuowane.

Istnieją również metody operacyjne, które są wskazane w niektórych sytuacjiach jednak nie stanowią głównej metody leczenia.
Proszę udać się do poradni ortopedycznej, gdzie lekarz specjalista ustali dalesze leczenie.