Zwyrodnienie stawu biodrowego a ćwiczenia na rowerku stacjonarnym

Witam- czy rowerek stacjonarny jest dobryprzydatny do cwiczen przy zwyrodnieniu stawu biodrowego .Prosze o poradę jaki sprzęt do rehabilitacji stawu bedzie przydatny w warunkach domowych.Mąz nie moze miec narazie operacji-chcialabym zakupic jakis pomocny w cwiczeniu stawu sprzęt.Będę wdzięczna za podpowiedz.

Witam serdecznie. Ćwiczenia stawu biodrowego mają istotne znaczenie w leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce wielu elementów wpływających na staw i otaczające go struktury. Wczesna interwencja i dobrze dobrany program treningowy pozwolą zredukować symptomy i dolegliwości bólowe, zwiększą zakres ruchu oraz zredukują nagatywny wpływ uwarunkowań niszczących staw. Dotknięty chorobą staw biodrowy, nie zawsze musi być bolesny. Natomiast, jeśli pojawi się już ból, to może on mieć różną intensywność. U niektórych osób poważnie zajęty chorobą zwyrodnieniową staw biodrowy jest bezbolesny, natomiast u innej już niewielkie zmiany stawowe powodują ból, zmniejszający jakość życia. Dlatego ważne jest, aby dopasować indywidualnie do każdej osoby program treningowy. Co działa dla jednego pacjenta, nie zawsze musi być odpowiednie dla drugiej osoby, mimo że dysfunkcja dotyczy tego samego stawu. Rowerek stacjonarny z pewnością może okazać się pomocny. Zaleca się także wykonywać ćwiczenia usprawniające mięśnie w pozycji leżącej. Ważne jest aby nie przeciążać stawy przy treningu na stojąco.