Zwyrodnienie stawu biodrowego i nadczynność tarczycy - jak je leczyć?

Mam lewostronną skoliozę.W trzonach kręgów lędżwiowych stwierdzono wczesne zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające strzeliny m-k są w normie. Mam wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego prawego. Znacznego stopnia zniekształcenie głow. prawej kości udowej po przebytej martwicy aseptycznej. Tak mam opisane rtg. Lekarz ortopeda-traumatolog spytał, czy ktoś mi proponowł wydłużenie nogi (ok. 6 cm). Wizytę mam dopiero w październiku, a chciałabym się czegoś dowiedzieć o tych chorobach.  Nadmienię jeszcze, że choruję na nadczynność tarczycy, po lekach na razie się wyniki ustabilizowały. Za 2 miesiące mam powtórzyć wyniki, jeśli znowu będą złe, to pani doktor zleci leczenie radiojodem. Ogólnie czuję się zmęczona, często nie słyszę zegarka, co powoduje, że zasypiam do pracy, wspomniałam o tym lekarzowi prowadzącemu, to mnie kieruje na wyniki. Z góry dziękuję za wyjaśnienia na nurtujące pytania.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisane przez Panią objawy są raczej charakterystyczne dla niedoczynności niż nadczynności tarczycy. Po długotrwałym leczeniu zdarza się jednak, że nadczynność może przejść w niedoczynność. Bardzo ważne są systematyczne kontrole poziomu hormonów TSH, fT3 i fT4.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych oraz trwałych w prawym stawie biodrowym, należałoby je skonsultować z doświadczonym ortopedą.