Życie po stracie bliskiej osoby

Dzień dobry.! Mam pewien problem.Pare tygodni tamu zmarła mi babcia jestem chłopakiem w okresie dojrzewania nie mogę pogodzić się z tym że jej nie ma obwiniam siebie za to co się wydarzyło i żałuję że ani razu nie byłem u niej w szpitalu to była najbliższa mi osoba po śmierci dziadka dziadek też a z mamą nie miałem takiego kontaktu jak z babcią czy dziadkiem zawsze jak miałem problem to chodziłem do babci albo do dziadka i robiło mi się lepiej
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Każdy z nas inaczej przeżywa śmierć bliskiej osoby. Ty mocno odczuwasz śmierć babci, bo była dla Ciebie ważna, pomagała Ci, mogłeś na nią liczyć. Teraz jej nie ma, a Ty wyrzucasz sobie, że nie odwiedziłeś jej w szpitalu, nie pożegnałeś się. Czasu nie cofniesz, ale możesz uporać się z poczuciem winy. Możesz napisać do babci list, w którym opiszesz, co czujesz, jak bardzo Ci jej brakuje, jak żałujesz, że nie spotkałeś się z nią przed jej śmiercią itp. Możesz napisać wszystko, co czujesz. Możesz taki list przeczytać w myślach nad jej grobem. To może być taki rodzaj „małej terapii” dla Ciebie. Jeżeli smutek, wyrzuty sumienia i zły nastrój będą się przedłużać i utrudniać Ci normalne funkcjonowanie, warto byś skonsultował się z psychologiem. Pomóc może też rozmowa o emocjach i poczuciu pustki po śmierci babci z kimś bliskim, np. przyjacielem, przyjaciółką. Pamiętaj, że czas żałoby jest naturalnym etapem po utracie kogoś bliskiego. Daj sobie czas, by przeżyć tę stratę. Zachęcam do przeczytania artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-przezyc-smierc-bliskiej-osoby http://portal.abczdrowie.pl/jak-zyc-po-stracie-bliskiej-osoby http://portal.abczdrowie.pl/smierc-bliskiej-osoby-a-depresja
Pozdrawiam!

Witam,
śmierć bliskiej osoby zazwyczaj bardzo boli. Dobrze jest wtedy "przeżyć żałobę", proponuję często o niej rozmawiać np z mamą, może masz jakieś zdjęcia babci, to oglądaj je. Wizyty na cmentarzy i "rozmowy" z babcią tez bardzo pomagają. Spróbuj wspominać fajne chwile spędzone z babcią i dziadkiem. Dobrze by było, gdybyś mógł porozmawiać z kimś bliskim, kolegą , koleżanką na temat babci, jaką wspaniałą osobą była.
Pozdrawiam i życzę spokoju.