Żylaki na nogach i 5 tydzień ciąży

witam. mam 22 lata po pierwszej ciąży zauważyłam ze mam żylaki na nogach (około 5lat temu) w tym momencie jest ich dużo i są zgrubienia na nogach... jestem obecnie w 5tyg ciąży... niestety już na lekach na podtrzymanie...noga strasznie mi puchnie czy coś mogę z tym zrobić?

Witam serdecznie. Jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia obrzęku w sytuacji przewlekłej niewydolności żylnej w czasie ciąży jest regularne stosowanie kompresjoterapii w II' stopniu ucisku już od pierwszych dni ciąży, jako że zmiany hormonalne zachodzące już na początku ciąży powodują ułatwione rozciąganie się ścian naczyń żylnych w pozycji stojącej i promują powstawanie nowych i powiększanie się starych żylaków. Dodatkowymi czynnikami ryzyka pogorszenia stanu układu żylnego są zaparcia częste w czasie ciąży oraz parcie w czasie porodu. Dedykowane ciężarnym rajstopy są niezbyt wygodne, aczkolwiek uwzględniają zwiększający się z czasem obwód brzucha. należy zastosować taką kompresję, jaką pacjentka akceptuje, chociażby podkolanówki, byle codziennie i oczywiście w czasie dziennej aktywności (nie w czasie snu) oraz w czasie porodu. Zabiegi na układzie żylnym najlepiej pozostawić na czas po zakończeniu karmienia piersią (np. skleroterapia wymaga zaprzestania karmienia na 72 godziny), gdyż odpowiednio długie karmienie piersią wydaje się większym dobrem niż pochopne leczenie zabiegowe układu żylnego. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog