Żylaki nóg i odbytu - proszę o odpowiedź na moje pytania

Mam 26 lat, siedzący tryb pracy (5-12 h przed komputerem), do tego żylaki nóg (zgrubienia po stronie piszczeli, ostatnio także jakiś guzek czerwony ok. 5 cm nad kostką - prawie jak pryszcz) i żylaki odbytu. Staram się ćwiczyć codziennie 30-50 min (brzuszki, pompki, bieg w miejscu, skakanka) plus ćwiczenia rozciągające plus spacery, choć wiem, że to i tak mało. Mam też problemy z krążeniem w nogach (zimne stopy). Jednak zauważyłem, że objaw ten narasta głównie przy masturbacji. Również jazda na łyżwach lub rolkach sprawia mi ból w okolicach piszczeli. Mam więc kilka pytań: A) seks i masturbacja 1. Czy to ma jakiś wpływ na stan żył i ukrwienie nóg? Wydaje mi się również, że stan żylaków odbytu pogarsza się w okresach masturbacji. B) guzek czerwony 1. Oprócz tego nad kostką podobne mam na pośladkach (3-4). Nie wiem, skąd one:/ C) sport 1. Czy mogę jeździć na łyżwach/rolkach? Czy można, ale trzeba robić częste przerwy? 2. Czy mogę grać rekreacyjnie w piłkę nożną? 3. Czy mogę biegać/skakać na skakance? 4. Czy rozciąganie jest dobre dla żył? 5. Czy brzuszki, pompki są dobre? 6. Czy wyciskanie sztangi jest dobre? D) Przerwy w pracy 1. Ile ich robić w czasie 10 h pracy i jak długie powinny być? 2. Czy lepiej codziennie iść na basen/spacer po 30 min czy co 2 dni na basen/spacer po 1,5 h ?

26 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Odpowiadając na Pana pytania:
1. Masturbacja nie ma wpływu ani na żylaki kończyn dolnych ani na guzki krwawnicze odbytu. Po drugie, masturbacja nie ma również wpływu na stan jakościowy żył ani ukrwienie kończyn dolnych.
2. Obecność zmian na pośladkach o charakterze czerwonych guzków powinna być oceniona przez lekarza. Nie ma bowiem możliwości, by na skórze pośladka powstała zmiana, jaką są żylaki. Może zatem zmiana na kończynie dolnej ma inną etiologię. Warto to skonsultować z lekarzem.
3. Przerwę w pracy warto wykorzystać na krótki, kilkuminutowy chociaż spacer, gdyż ruch mięśni działa pozytywnie na zalegającą w naczyniach żylnych krew. W czasie długotrwałego siedzenia przy biurku warto też starać się często ruszać stopami. Zdecydowanie należy jednak unikać zakładania nogi na nogę. W czasie stania trzeba za to próbować jak najczęściej przenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą.
4. Najprostszą formą ruchu, która działa korzystnie są codzienne spacery. Nie powinny one być zbyt forsowne, ale dostosowane do wydolności organizmu. Nie muszą też być długie, ważne żeby się ruszać! Sportami mniej forsownymi, a działającymi korzystnie są: taniec, jeżdżenie na rowerze, czy po prostu chodzenie po schodach. Należy jednak unikać ciężkiego i długotrwałego wysiłku, który będzie obciążał i tak nie do końca już wydolne krążenie w nogach.Przeciwwskazane są zwłaszcza ćwiczenia obciążające stopy, takie jak podnoszenie ciężarów oraz forsowny trening na siłowni.

Proszę jednak pamiętać, że porada internetowa nie powinna zastępować bezpośredniej rozmowy z lekarzem. Na pewno pomogłoby to rozwikłać wszystkie Pana wątpliwości.