Żylaki odbytu - proszę o pomoc

Witam, od 4 miesięcy leczę moje żylaki odbytu. Byłam u 3 lekarzy, żaden z nich mi nie pomógł, sama sobie pomogłam czytając o paru sposobach w internecie. W zasadzie nigdy mi one nie dokuczały, nie bolały, nie krwawiły, tylko miałam taką narośl przy odbycie i pękała mi skóra po wypróżnieniu. Teraz mi nie pęka skóra, a narośl się zmniejszyła, ogólnie to ją nie wyczuwam nawet palcem, dopiero jak spojrzę w lusterko to widzę maleńką narośl. Słyszałam, że żylaki odbytu nigdy się nie wchłoną na 100% - czy to prawda? Czy tak już może zostać? Nie chcę iść znowu do lekarza, bo już jakoś nie mam zaufania.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam, muszę Pania rozczarować, ponieważ opisywany przez Panią guzek najprawdopodobniej nie jest żylakiem odbytu, tylko tzw. guzkiem wartowniczym w przebiegu przewlekłej szczeliny odbytu. Jest to choroba występująca często u osób mających kłopoty z wypróżnieniami, głównie o charakterze zaparć czy w przebiegu zespołu jelita drażliwego. Problem polega w tym, że to linijne pęknięcie śluzówki jest bardzo nieprzyjemne i oprócz bólu w trakcie oddawania stolca (ból ustępuje lub istotnie zmniejsza się po defekacji) powoduje także pieczenie i świąd. Istotą leczenia jest więc przede wszystkim unikanie zaparć, dbanie, aby stolec nie był zbyt twardy oraz w okresie dolegliwości miejscowe leczenie pęknięcia. Wskazana wizyta u proktologa bądź chirurga mającego doświadczenie w tym zakresie. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.