Żywienie po cholecystektomii

Witam, jestem po cholecystektomi metodą klasyczną już 3 miesiące. Ogólnie to czuje się dobrze pomimo sporadycznych dolegliwości bólowych w obrębie blizny. Powoli zaczynam wprowadzac do jadłospisu warzywa (nie gotowane) i inne produkty które zwykłam jeśc przed operacją. oczywiscie wszystko z umiarem. Czy robię dobrze? Poza tym kiedy mogłabym zacząc uprawiac sport (chciałabym wprowadzic cwiczenia na miesnie brzucha oraz zapisac sie na siłownie) ale czy powinnam jeszcze zaczekac?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Dobrze Pani postępuje wprowadzając dozwolone produkty , dieta powinna być urozmaicona i jak najbardziej zbliżona do normalnego żywienia, proszę tylko uważać na produkty tłuste. Gimnastyka jest jak najbardziej wskazana , w mojej opini moze Pani zacząć delikatnie ćwiczyć na siłowni, ale proszę jeszcze to skonsultować z lekarzem. Pozdrawiam

Witam, trudno powiedzieć, czy postępuje Pani słusznie, bo stwierdzenie " Powoli zaczynam wprowadzac do jadłospisu warzywa (nie gotowane) i inne produkty które zwykłam jeśc przed operacją. oczywiscie wszystko z umiarem" niewiele mówi. Oczywiście warzywa surowe, poza bardzo wzdymającymi kapustnymi, może Pani już mieć w menu, natomiast główną zasadą jest stosowanie diety lekkostrawnej i to w zasadzie dożywotnio.
Natomiast co do sportu, chirurdzy zazwyczaj wypowiadają się ostrożnie, zalecając kilkumiesięczną przerwę (ok 3-6 miesięcy, w zależności od tempa powrotu do pełni zdrowia).
W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam