Trwa ładowanie...

Rak jelita grubego bez tabu

Avatar placeholder
26.02.2020 15:25
Rak jelita grubego bez tabu
Rak jelita grubego bez tabu (iStock)

Rak jelita grubego co roku atakuje ponad 400 tys. Europejczyków - jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym w Europie. Większość z nich umrze, ponieważ wyleczyć można tylko wcześnie rozpoznanego raka.

spis treści

1. Co to jest rak jelita grubego?

Nowotwór jelita, jak każda choroba nowotworowa, polega na niekontrolowanym rozroście tkanek. Na ścianie jelita grubego często powstają niewielkie uwypuklenia lub guzki. Są to tzw. polipy, czyli łagodne gruczolaki. Przemieniają się one w nowotwór przez około 10 lat. Najczęściej rak jelita grubego rozwija się w okrężnicy oraz w odbytnicy. Rośnie wewnątrz jelita lub na zewnątrz, w kierunku innych tkanek. Rak jelita grubego swoim wyglądem przypomina polipowaty twór. Przez naczynia krwionośne i chłonne może tworzyć przerzuty – przede wszystkim do wątroby, ale także do mózgu, kości, jajników, nadnerczy i płuc.

2. Przyczyny raka jelita grubego

Rak jelita grubego najczęściej występuje w krajach europejskich. Europejczycy źle się odżywiają. Błędy dietetyczne polegają na jedzeniu za dużej ilości czerwonego mięsa i tłuszczów, a za małym spożywaniu warzyw i owoców. Rak jelita grubego dotyka przede wszystkim osoby powyżej 50 roku życia (stanowią one aż 90% stwierdzonych przypadków). W grupie podwyższonego ryzyka są osoby cierpiące na przewlekłą zapalną chorobę jelita grubego, osoby z rodzinnym zespołem polipowatości i osoby, u których ktoś w rodzinie chorował na raka okrężnicy lub odbytnicy.

3. Objawy raka jelita grubego

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Należy pamiętać, że rak jelita grubego daje objawy w swojej zaawansowanej fazie. Niepokojące dolegliwości to przede wszystkim obecność krwi w stolcu (tzw. pozytywny wynik badania na krew utajoną), krwawienie z odbytu, nagła zmiana rytmu wypróżnień, czyli biegunce towarzyszy odchodzenie gazów. Pacjenci skarżą się na zaparcia. Są one spowodowane zwężeniem jelita, niekiedy może dojść do niedrożności jelita. Zmienia się kształt stolca. U chorych pojawia się anemia, sprawność fizyczna ulega osłabieniu, zwiększa się podatność na zmęczenie, występuje gorączka. Ponadto do objawów należą silne bóle w dolnej części brzucha, nudności, wymioty, a także trudności w przełykaniu.

4. Diagnostyka raka jelita grubego

  • test na krew utajoną – test ten można wykonać w domu (sprzedawany jest w aptekach), pozytywny wynik należy skonsultować z lekarzem;
  • badanie palcem per rectum – lekarz wkładając palec do odbytnicy bada stan ścian jelita, co pozwala wykryć źródło krwawienia i guzki nowotworowe; badanie powinno być przeprowadzane podczas badania ogólnolekarskiego u osób po 45. roku życia;
  • kolonoskopia – dzięki endoskopowi można obejrzeć jelito grube na całej jego długości, w trakcie badania można pobrać próbkę chorej tkanki; osoby, które skończyły 50 lat mogą to badanie wykonać bez skierowania;
  • wlew kontrastowy – badanie to polega na wykonaniu zdjęć radiologicznych; przez odbyt podaje się płynny kontrast i powietrze, dzięki badaniu można zobaczyć całe jelito grube;
  • anoskopia – badanie odbytu i końca odbytnicy; wykonuje się je rzadko;
  • rektoskopia – badanie odbytnicy.

5. Leczenie raka jelita grubego

We wczesnej fazie raka jelita można wyleczyć przez chirurgiczne usunięcie guza, chorych fragmentów jelit z przylegającymi węzłami chłonnymi. Niekiedy potrzebne jest wykonanie sztucznego odbytu (tzw. kolostomii). Można zakładać go na czas wygojenia się ran pooperacyjnych. W przypadku usunięcia całego dolnego odcinka jelita i nowotworach odbytnicy, sztuczny odbyt zakłada się na stałe. Chemioterapia jest również stosowana w leczeniu raka jelita grubego. Stosuje się ją także przed operacją, aby zmniejszyć rozmiary guza, profilaktycznie po operacji i wtedy, gdy występują przerzuty do innych organów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze