Trwa ładowanie...

Rak płuc - wszystko, co trzeba wiedzieć

Avatar placeholder
28.01.2017 22:08
Rak płuc - wszystko, co trzeba wiedzieć
Rak płuc - wszystko, co trzeba wiedzieć

Nasze płuca składają się z pięciu płatów - po prawej stronie są trzy płaty, a po lewej dwa (po tej stronie musi zmieścić się też serce). Kiedy oddychamy, powietrze przez nos lub usta wlatuje to tchawicy, którędy dostaje się do płuc, a później do oskrzeli. Najczęściej rak płuc zaczyna się właśnie w nabłonku oskrzelowym.

Są dwa główne rodzaje raka płuc, które leczy się na różne sposoby - albo chemioterapią, albo chirurgicznie. Rak drobnokomórkowy (SCLC - non-small cell lung cancer) i dużo rzadszy rak niedrobnokomórkowy (NSCLC - small cell lung cancer). Płuca są też częstym miejscem przerzutów z innych części ciała.

spis treści

1. Objawy raka płuc

Początkowa faza raka płuc może przebiegać bezobjawowo. Bardzo często chorzy dowiadują się o chorobie przez przypadek, robiąc prześwietlenie płuca z jakiegoś innego powodu. Objawami, które powinny zwrócić twoją uwagę, szczególnie jeśli palisz papierosy, są:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Rzadsze objawy to na przykład:

Powyższe objawy mogą też oznaczać inne nowotwory albo mniej poważne choroby niż nowotwór płuc. Aby mieć pewność, trzeba przejść dokładne badania. Najczęściej są to:

Czasami jest też konieczna biopsja chorej tkanki. Oznacza to, że pobiera się tkankę płuca, aby zbadać ją pod mikroskopem.

2. Przyczyny raka płuc

Najbardziej narażeni na problemy z płucami, w tym raka, są palacze. Według badań, palenie (czyli ilość wypalanych papierosów dziennie i długość trwania nałogu) przyczynia się do zwiększenia ryzyka choroby. Palenie papierosów o niższej zawartości substancji smolistych nie zmniejsza prawdopodobieństwa rozwinięcia się raka.

Jednak są ludzie, których także zaatakował rak płuc, mimo że nigdy nie palili. Dlatego nie do końca wiadomo, co dokładnie może powodować atak komórek rakowych na płuca. Niektórzy badacze sugerują, że innymi czynnikami, zwiększającymi ryzyko zachorowania, są:

  • zanieczyszczenie powietrza,
  • wysoki poziom arsenu w wodzie pitnej,
  • przypadki raka w rodzinie,
  • kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko zachorowania, takimi jak azbest, uran, radon, beryl, chlorek winylu, produkty spalania węgla, gaz musztardowy, benzyna, spaliny diesla.

3. Profilaktyka raka płuc

Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest niepalenie, gdyż na raka płuc chorują głównie palący. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia! Unikaj też wdychania dymu papierosowego (tzw. "palenie bierne"). Dieta bogata w świeże owoce i warzywa także pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze