Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Relacje z teściami

Avatar placeholder
14.07.2020 21:38
Relacje z teściami
Relacje z teściami (Shutterstock)

Relacje z teściami, szczególnie z teściową, są powodem do wielu żartów i motywem licznych dowcipów. W rzeczywistości jednak wcale człowiekowi nie jest do śmiechu, kiedy konflikt na linii młodzi-teściowie zaognia się. Związek między dwojgiem osób to nie tylko relacja mąż-żona, partner-partnerka czy narzeczony-narzeczona, to również związek z rodzicami najbliższej nam osoby. Co zrobić, by relacje rodzinne były ciepłe, pełne zrozumienia i szacunku, a przynajmniej poprawne? Jak dbać o dobre relacje w rodzinie? Jak docenić starania dziadków, a nie widzieć ich przez pryzmat chęci kontrolowania młodych czy ograniczania autonomii nowożeńców?

spis treści

1. Teściowa a synowa, teściowa a zięć

Częściej kontrowersje budzą relacje młodego małżonka (żony lub męża) z teściową niż z teściem, ale czasem dwoje teściów może wspierać się w staraniach o uprzykrzenie życia nowożeńcom. Może być jednak zupełnie inaczej. Zdarzają się przecież przypadki, kiedy teściowa staje się lepszą matką niż matka rodzona. Są to jednak przykłady dość rzadkie, a na pewno dalekie od stereotypu teściowej funkcjonującego w kulturze.

Do niemiłych konfrontacji i sprzeczek dochodzi najczęściej między synową a teściową. Generalnie wyróżnia się dwa negatywne typy teściowych:

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"
  • nadopiekuńcza teściowa – matka męża nie pozwala zwykle młodej małżonce wykazać się w roli żony. Ogranicza jej zakres władzy i odpowiedzialności, zajmuje się domem, gotuje obiadki i decyduje o urządzeniu mieszkania młodej pary, a wszystko w imię źle pojętej troski o dzieci;
  • wredna teściowa – kobieta wyjątkowo nieprzyjemna, która występuje zazwyczaj z pozycji osoby wszystkowiedzącej. Każda decyzja małżonków jest jej udziałem, a nawet dokonuje wyborów za nich samych. Świetnie zna się na praniu, sprzątaniu, oszczędzaniu, a na pewno lepiej od małżonki syna. Wie, w którym sklepie kupić, żeby było taniej i jak wychować wnuka.

2. Problemy z teściami

Szczególnie niekorzystna sytuacja występuje wówczas, kiedy młode małżeństwo mieszka pod jednym dachem z rodzicami (teściami). Nie ma co żyć w iluzji – taki bieg wypadków jest niekomfortowy dla wszystkich i stanowi potencjalne źródło konfliktu. Zazwyczaj relacje z teściami ulegają pogorszeniu, kiedy ci wymagają kategorycznego respektowania ich zasad, skoro młodzi mieszkają w ich domu. Życie na czyichś warunkach jest oczywiście bardzo trudne. Nie oznacza to, że młodzi mogą robić, co chcą, ale warto podejść zdrowo do sytuacji i wypracować kompromis w zakresie wzajemnych praw, norm, zasad i obowiązków, które panują w mieszkaniu.

Szczególnie trudne bywają relacje z teściową. Trzeba jednak pamiętać, że to matka partnera, która kocha własne dziecko i chce dla niego dobra. Sytuacja, w której córka wychodzi za mąż czy syn się żeni, jest również trudna dla ich rodziców (teściów). Czasem ciężko pogodzić się z faktem, że dziecko nie kocha tylko rodziców, ale też kogoś trzeciego – swojego partnera życiowego. Wzajemna akceptacja może pojawiać się stopniowo, powoli, a tempo przebiegu procesu „przekonywania się do siebie” zależy właśnie od jakości relacji na linii młodzi-teściowie.

3. Dobre relacje z teściami

O rodzaju i charakterze relacji z teściami decyduje w dużej mierze, a może nawet przede wszystkim, czas zalotów i okres narzeczeństwa młodych. To, w jaki sposób młodzi komunikują się z rodzicami, jak ich traktują, czy widzą ich w kategorii przyjaciół, czy potencjalnych wrogów, czy mogą liczyć na ich wsparcie itp. Wpływ na jakość relacji z teściami ma też sam partner, którego się wybrało. Czy jest maminsynkiem? Czy ulega we wszystkim rodzicom? Czy przyszły partner i jego zdanie jest ignorowane na rzecz pomysłów rodziców? Na ile narzeczony jest niezależny od rodziców? To bardzo ważne pytania. Każdy, kto decyduje się na związek, musi mieć świadomość, że od tej chwili najważniejszy powinien być partner.

Owszem, można korzystać z rad doświadczonych rodziców i uwzględniać je w swoich planach, ale nie można pozwolić, by rodzice czy teściowie decydowali we wszystkim za młodych. To pierwszy krok do rozpadu małżeństwa. Od momentu zawarcia związku tworzy się odrębną rodzinę i jej dobro jest najważniejsze. Nie wychodzi się za mąż ani nie żeni się z rodzicami czy teściami, tylko z partnerem i jego potrzeby oraz oczekiwania powinno się realizować, nikogo innego.

W jaki sposób powinno się kształtować relacje z teściami? Odpowiedzią na to pytanie niech będzie hasło-klucz: asertywność. Nie bój się swoich teściów. Wyrażaj swoje zdanie, ale bez przemocy, agresji, dąsów i obrażania się. Bądźcie otwarci na wzajemne doświadczenia i uwagi. Wspierajcie się i służcie sobie pomocą. Kłóćcie się w sposób konstruktywny. Walczcie na argumenty. Szanujcie swoją prywatność. Ustal z partnerem zasady stosunków z rodzicami (teściami). Pokazujcie rodzicom (teściom), że w waszym związku jest dobrze – szczęście dziecka to największe szczęście dla rodzica. Nie zwierzajcie się z problemów małżeńskich teściom. Nie krytykuj partnera przy teściach. Nie pozwól teściom wychowywać dzieci, ale pozwól być dobrymi dziadkami.

Pewnie większość pomyśli, że powyższe postulaty to tylko pobożne życzenia, niemożliwe do zrealizowania. Niewątpliwie relacje z teściami nie należą do najłatwiejszych, ale przy zaangażowaniu z obu stron zadanie jest wykonalne. Poza tym, jeżeli kocha się partnera, to warto zintensyfikować wysiłki na rzecz dobrych relacji z jego rodzicami. Nie zapominajmy, że destrukcyjne relacje z teściami to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Czy nie warto zatem trochę się postarać i uchronić własną miłość przed katastrofą?

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze