Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Rodzaje prezerwatyw

httppixabay-comencondom-contraception-protection-5963_23e9.jpg
Zdjęcie autorstwa Hans / CC0 1.0

Prezerwatywa są różne: w zależności od rozmiaru członka mężczyzny oraz w zależności od potrzeb i upodobań partnerów – aromatyzowane, prążkowane, wydłużające stosunek, z wypustkami stymulującymi pochwę, ze środkami nawilżającymi i plemnikobójczymi. Wybór prezerwatywy zależy od oczekiwań kochanków. Istnieją prezerwatywy nieco grubsze od standardowych, bardziej bezpieczne, a także kondomy cienkie, nie wpływające w znaczny sposób na doznania seksualne. Dobrze jest wybierać prezerwatywy z dużą ilością środka nawilżającego.

1. Popularność prezerwatywy

Rodzaje prezerwatyw

Skuteczna antykoncepcja polega na zapobieganiu przed niechcianą ciążą za pomocą środków mechanicznych, hormonalnych czy chemicznych. Najpopularniejsze metody stosowane przez kobiety to pigułki i plastry antykoncepcyjne, zaś mężczyźni najczęściej sięgają po mechaniczne śr...

Prezerwatywa to obecnie najtańszy, najłatwiej dostępny i najczęściej stosowany środek antykoncepcyjny. Oczywiście, istnieją bardziej skuteczne metody zapobiegania ciąży, np. tabletki antykoncepcyjne, tym niemniej popularność prezerwatywy nie maleje. Podstawową zaletą prezerwatywy na tle innych sposobów antykoncepcji jest chronienie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Żaden inny środek antykoncepcyjny nie ma zdolności zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi, dlatego prezerwatywy cieszą się tak dużym uznaniem.

Panowie często bronią się przed zakładaniem prezerwatywy, twierdząc, że zmniejsza ona doznania seksualne i redukuje przyjemność płynącą z seksu. Wolą odpowiedzialność za antykoncepcję zrzucić na kobietę. Bądźmy szczerzy, panowie w sprawach seksu bywają bardzo samolubni. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych przez partnerkę nie daje jednak pewnej ochrony przed ciążą. W dodatku stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety, a ponadto, wymaga regularności. Wystarczy zapomnieć o jednej tabletce z blistra, a niespodzianka gotowa... Argument o małej przyjemności w czasie uprawiania seksu z kondomem jest nieco na wyrost, ponieważ obecnie dostępne są już nowoczesne prezerwatywy z lateksu albo z poliuretanu, delikatne i praktycznie nieodczuwalne. Są one poddawane rzetelnym kontrolom jakości.

2. Jak dobrać prezerwatywę?

Dobranie prezerwatywy zależy od rozmiaru penisa. Jeśli wybierzesz zbyt ciasny kondom, prezerwatywa w czasie stosunku może pęknąć. Kupno zbyt dużej prezerwatywy grozi z kolei jej zsunięciem się. Rozmiary prezerwatyw podaje się na opakowaniach, zwykle w milimetrach, od 49 do 57 mm. Milimetry oznaczają szerokość (średnicę) prezerwatywy. Jeśli nie wiesz, jaka prezerwatywa jest dla ciebie odpowiednia, zmierz szerokość swojego członka w czasie erekcji. Na tym wyniku możesz się mniej więcej wzorować. Dokładny wynik nie jest łatwo uzyskać, ponieważ kształt penisa nie sprzyja prawidłowym pomiarom. Dla pewności możesz kupić prezerwatywy nieco większe niż wynik, jaki uzyskałeś.

Najczęściej kupowane prezerwatywy liczą sobie 52-53 mm. Dla osób dopiero rozpoczynających życie seksualne i niedoświadczonych w używaniu prezerwatyw zaleca się stosowanie kondomów o zwiększonym bezpieczeństwie, tzn. z dodatkową ilością środka nawilżającego i plemnikobójczego, wykonane z grubszej warstwy lateksu i o stosunkowo dużym rozmiarze – 56 mm.

Możesz też kupować prezerwatywy, biorąc pod uwagę obwód swojego członka w wzwodzie. Każdy mężczyzna z obwodem penisa w okolicach 15 cm powinien używać prezerwatyw w rozmiarze XL (magnum XL). Rozmiar duży prezerwatywy (magnum) polecany jest dla panów z obwodem penisa w stanie erekcji około 14 cm. Jeśli penis ma poniżej 14 cm w obwodzie w czasie wzwodu, należy wybierać kondomy w rozmiarze standardowym (ultimate).

Prezerwatywy można kupić prawie wszędzie: na stacji benzynowej, w kioskach, supermarketach, w aptece. Ceny kondomów wahają się od 3 do 8 zł. Zwykle pakowane są po trzy sztuki, ale istnieją paczki, które zawierają 24 prezerwatywy i są w cenie około 30 zł. Nie warto oszczędzać na prezerwatywach, ponieważ te tańsze są zwykle nieco gorszej jakości i w stosunkowo małych rozmiarach. Ciasna prezerwatywa zaburza odczuwanie doznań w czasie uprawiania seksu.

2.1. Prezerwatywa a kształt prącia

Producenci prezerwatyw wychodzą naprzeciw potrzebom mężczyzn. Penisy mają przecież różne kształty i rozmiary. Większość mężczyzn ma penisa, który jest najszerszy wokół żołędzi. Nieco mniej niż 30% panów ma członka najszerszego wokół trzonu, a 12% mężczyzn – najszerszego wokół podstawy. Różnice anatomiczne w budowie prącia są brane pod uwagę przy produkcji prezerwatyw. Na rynku dostępne są zatem kondomy z szerszym czubkiem, zwężanym członem czy elastyczną średnicą wokół podstawy penisa. Wszystkie zaprojektowane są w taki sposób, by pasowały do członków o różnych kształtach.

3. Na co zwrócić uwagę przy kupnie prezerwatyw?

Jeśli zdecydujecie się na prezerwatywy jako główny środek antykoncepcyjny, wówczas musisz być pewien, że nie jesteś uczulony na lateks. Bardzo niewielu mężczyzn ma tę przypadłość, ale jeśli jesteś tym wyjątkiem, będziesz potrzebował prezerwatyw wykonanych z poliuretanu lub skóry jagnięcej. Do seksu analnego należy kupować mocniejsze prezerwatywy. Niektórzy panowie wolą kondomy luźne na czubku, by odczuwać dodatkowe doznania podczas stosunku, gdy lateks ociera się o żołądź.

Jakie prezerwatywy kupić? Możesz spróbować kondomów zapachowych lub smakowych, np. o smaku owoców. Są one odpowiednie dla partnerów lubiących seks oralny. Jeśli zależy ci na stymulowaniu pochwy partnerki i intensyfikowaniu jej doznań w czasie seksu, możesz wybrać prezerwatywy prążkowane, bruzdkowane czy z wypustkami. Na rynku dostępne są także prezerwatywy „grające” podczas odczuwania orgazmu przez partnerów, a także prezerwatywy w różnych kolorach.

Seks z użyciem prezerwatywy to współcześnie nie problem. Lateksowe kondomy stają się już przeżytkiem. Na rynku dostępne jest całe spektrum nowych produktów, zaprojektowanych dla komfortu i przyjemności podczas uprawiania seksu. Obecnie produkowane kondomy są delikatne, cienkie, nie uciskają żołędzi, przewodzą ciepło ciała partnerki, a nawet dodatkowo stymulują.

4. Prezerwatywa dla kobiet

Nie każdy wie o tym, że istnieją również prezerwatywy dla kobiet. Prezerwatywa żeńska to tzw. femidom. Wykonana jest z poliuretanu. Ma ona około 17 cm długości i z obu stron zakończona jest pierścieniami. Pierścień wejściowy ma średnicę 7 cm. Chroni srom oraz okolice męskich narządów płciowych przed ewentualnym zakażeniem chorobą weneryczną. Drugi pierścień ma 6 cm i ma umiejscowić prezerwatywę w pochwie. Jak zakładać femidom? Należy go delikatnie wyjąć z opakowania, powoli wsunąć węższy koniec do pochwy. Szersza część kobiecej prezerwatywy powinna dokładnie zakrywać srom. Mężczyzna, wsuwając penisa do pochwy, umiejscowi femidom w odpowiednim miejscu. Pierścień wejściowy zabezpiecza przesuwanie się prezerwatywy głębiej podczas stosunku.

Joanna Krocz,
Komentarze (11)
~ktosik
~ktosik

Ciekawy, przydatny artykuł.
PS 15cm w obwodzie, nieźle, tyle to ja mam w nadgarstku ;)

Odpowiedz
~spid
~spid

używam prezerwatyw 56mm (te najłatwiej dostać) jednak szczerze ciężko je włożyć :( czyistnieją nieco większe? nie chodzi mi o długość ale o szrokość

Odpowiedz
~seksomaniak
~seksomaniak

noo ja też jak to przeczytałem to pomyślałem, że zemną coś nie tak.. 15 cm okk, ale długość nie obwód..

Odpowiedz
~zax
~zax

Ja mam 15-15,3 w obwodzie i niestety jest problem z zakładaniem standardowych gumek , zdecydowanie lepiej nakłada się nielateksowe . Teraz rozglądam się już tylko za rozmiarami XL ,co ciekawe rozmiary ubrań noszę w rozmiarze M.

Odpowiedz
~andy
~andy

@~matik: ja sprawdziłem i przy długości 13 cm mój obwód to 11 cm sam się zdziwiłem

Odpowiedz
~Typosik
~Typosik

Prezerwatywy masz w różnych rozmiarach. Ale nie wszędzie można takie kupić. Ja znalazłem swoje miejsce, w którym mogę wybierać i przebierać.

Odpowiedz
~Jacus
~Jacus

Typosik, możesz powiesz gdzie? Też potrzebuję takich w nietypowym rozmiarze a jakoś mam problem z ich kupnem. Sporadycznie się gdzieś trafią.

Odpowiedz
~Dugo
~Dugo

20cm w nadgarstku, ale w obwodzie ponad 15. Jestem w szoku, bo nie mierzyłem nigdy tego O.o

Odpowiedz

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Prezerwatywy - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Prezerwatywy
Prezerwatywy

Zakładanie prezerwatywy

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy jest podstawą jej skuteczności. Gwarantuje odpowiednią ochronę przed niechcianą ciążą ... wiedzieć, jak zakładać prezerwatywę. Osoby dopiero zaczynające stosować prezerwatywy, powinny przed pierwszym stosunkiem poćwiczyć ... z zabezpieczenia. Jak zakładać prezerwatywę? Jak założyć prezerwatywę? Otwórz delikatnie i uważnie opakowanie prezerwatywy ... prezerwatywy. Najlepiej jest delikatnie rozerwać opakowanie palcami tuż przy brzegu. Nałóż delikatnie prezerwatywę na...

Prezerwatywy

Wady i zalety prezerwatywy

(...) prezerwatywy waha się od 85 do 98%. Zalety prezerwatywy Prezerwatywy zapewniają skuteczną ochronę przed liczną grupą chor ... . Prezerwatywy są dostępne bez recepty. Nie mają żadnych skutków ubocznych. Prezerwatywy są łatwe w użyciu. Można używać ... nie ma wpływu na płodność. Mogą pomóc mężczyznom utrzymać lub przedłużyć erekcję. Wady prezerwatywy Stosowanie prezerwatyw może ... : zsunięcie prezerwatywy, uszkodzenie lub pęknięcie prezerwatywy. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje...

Prezerwatywy

Co może uszkodzić prezerwatywę?

(...) ównież przed wirusem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tymczasem uszkodzenie prezerwatywy, do którego może dojść z r ... prezerwatywy? Chociaż prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym, którego użytkowanie spoczywa głównie na mężczyznach ... stosunku i skuteczności stosowanej metody antykoncepcji. Mężczyzna powinien wybrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy, dzięki czemu ... uszkodzeniu. Zadanie partnerki polega na tym, aby pomóc partnerowi w zakładaniu prezerwatywy, szczególnie jeśli ma...

Prezerwatywy

Prezerwatywa dla kobiet

Jeśli prezerwatywa, to tylko dla mężczyzn. Niedługo może być to przeżytek. Coraz popularniejsze okazują się prezerwatywy ... gdy męska prezerwatywa jest dostępna prawie w każdym sklepie. Połączenie dwóch rodzajów prezerwatywy - męskiej ... podczas stosunku lub członek nie zostanie wprowadzony do pochwy obok prezerwatywy. Damska prezerwatywa jest równie skuteczna ... prezerwatywy wynosi 3-15 i jest zbliżony do innych metod mechanicznych. Jak założyć damską prezerwatywę? Warto...

Cukrzyca

Rodzaje cukrzycy

Powszechnie znany jest podział  cukrzycy na typ 1 i 2. Typ 1 kojarzy nam się zazwyczaj z początkiem choroby w młodym wieku i rolą procesu autoimmunologicznego niszczącego komórki beta trzustki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny....

ADHD

Rodzaje ADHD

Trudno bez zawahania stwierdzić, że chłopcy dużo częściej chorują na ADHD niż dziewczynki, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż trochę odmienny może być obraz tej choroby u dziewczynek, a co za tym idzie – ADHD u nich może być czasem mylnie lub wcale...

Mleko

Rodzaje mleka

Mleko jest produktem spożywczym charakteryzującym się wysoką wartością odżywczą. Zawiera pełnowartościowe białko, niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz wzrostu. Na rynku dost

Astma

Rodzaje astmy

Astma to choroba objawiająca się świszczącym oddechem, kaszlem, uciskiem w klatce piersiowej oraz problemami z oddychaniem. Nie jest to jednak schorzenie, które u wszystkich chorych przebiega tak samo. W związku z tym eksperci wyróżnili...

Opatrunki i bandażowanie

Rodzaje opatrunków

Rodzaje opatrunków mogą być różne, w zależności od typu rany, jej lokalizacji, głębokości, rozmiaru czy charakteru. Różne stosuje się opatrunki przy złamaniach

Szminki, błyszczyki, pomadki

Rodzaje pomadek

Znalezienie idealnej pomadki jest dużym wyzwaniem, między innymi z powodu przytłaczającej ilości kolorów. Wybór odcienia szminki jest ważny, ale nie mniejsze znaczenie ma rodzaj po

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500