Rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych

Początki tej metody antykoncepcji sięgają do czasów starożytności i przez kolejne stulecia następowało jej stopniowe ulepszanie. Za pierwsze wkładki wewnątrzmaciczne służyły krążki z drewna, szkła, kości słoniowej, złota. Następnie stosowano miedź, korzenie mandragory. Dopiero w XIX i XX wieku użyto do ich wykonania początkowo metali nierdzewnych, następnie tworzyw sztucznych. Dzisiaj medycyna oferuje kilka typów wkładek wewnątrzmacicznych.

Spis treści:
 1. 1. Rodzaje wkładek domacicznych
 2. 2. Wybór wkładki wewnątrzmacicznej
 3. 3. Dolegliwości po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej

1. Rodzaje wkładek domacicznych

Czasy, kiedy używano jedynie wkładek wewnątrzmacicznych obojętnych, odeszły w niepamięć. Nowoczesne produkty są wzbogacone w jony metali lub hormony. Podstawowym działaniem wkładek domacicznych jest wywoływanie tzw. sterylnego stanu zapalnego.

 • Wkładki zawierające jony metali. Głównym jonem metalu używanym w tym rodzaju środka antykoncepcyjnego jest jon miedzi (znacznie rzadziej można się też spotkać z jonami złota, srebra lub platyny). Drut miedziany zwiększa ich skuteczność. Ze względu na jej właściwości miejscowo drażniące można zmniejszyć rozmiar samych wkładek. Poza tym jon gromadzi się w śluzie szyjki macicy i endometrium.

  W pierwszym miejscu prawdopodobnie upośledza przemiany glikogenu w komórce plemnika, w drugim zapobiega implantacji. Niektórzy wspominają również o wpływie miedzi na komórkę jajową. Powoduje ona, że po owulacji komórka nie przebywa w jajowodzie trzy dni, a jedynie kilkanaście godzin - zjawisko to nie jest do końca wyjaśnione. Miedź ma również działanie antybakteryjne. Czas efektu antykoncepcyjnego utrzymuje się przez okres 5 lat, a czasem nawet dłużej. Wkładki te są przeciwwskazane u kobiet uczulonych na miedź, z obfitymi miesiączkami, mięśniakami macicy oraz z chorobą Wilsona.

 • Wkładki uwalniające hormon. Pierwowzór zawierał w swoim składzie czysty progesteron. Obecne „spirale dopochwowe” zawierają jego pochodną - lewonorgestrel (LNG). Zbiornik (kapsułka), zawierający hormon w ilości 52 mg, jest ramieniem podłużnym wkładki domacicznej (wkładka zbudowana jest z tworzywa sztucznego i ma kształt litery T). Progesteron w organizmie ludzkim jest produkowany przez ciałko żółte po owulacji. Uwalniany codziennie rano hormon wzmacnia działanie wkładki, powodując atrofię endometrium, zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego (staje się nieprzepuszczalny dla plemników).

  U 25% kobiet, używających ten typ wkładek, nie dochodzi do owulacji. Hormon jest podawany miejscowo, dlatego do wywołania zahamowania jajeczkowania potrzebna jest jego mniejsza ilość (pomija krążenie wątrobowe). Obecność hormonu zmniejsza dodatkowo ilość powikłań i działań niepożądanych. Stworzenie wkładek uwalniających hormon zostało uznane za największe osiągnięcie w dziedzinie antykoncepcji odwracalnej od czasu wprowadzenia do użytku klasycznej tabletki. Wkładki te przez pierwsze trzy lata chronią niemal w 100% przed zapłodnieniem, potem ich skuteczność się zmniejsza. Niestety, w porównaniu z innymi rodzajami antykoncepcji, cena ich jest wysoka. W przeciwieństwie do innych modeli mogą ich używać kobiety ze zniekształconą macicą (mięśniaki), w okresie okołomenopauzalnym (ryzyko nieprawidłowego rozrostu endometrium), z obfitymi krwawieniami oraz podwyższonym ryzykiem zakażenia.

 • Wkładki obojętne (nieaktywne). Ten rodzaj wkładek jest wykonany z polichlorku winylu (lub innych obojętnych tworzyw dla organizmu ludzkiego). Nie zawierają one ani jonów metali, ani hormonów. Obecnie są one rzadko stosowane ze względu na najgorszy efekt antykoncepcyjny. Są najmniejsze ze wszystkich dostępnych wkładek, a ich działanie polega jedynie na zapobieganiu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

 • Wkładki wewnątrzmaciczne w kształcie„nici”. W dno macicy jest wszczepiana nitka, na której zawieszone są zbiorniczki zawierające i uwalniające miedź. Wkładka nie powoduje podrażnień, a jej specjalne umocowanie gwarantuje pozostanie w pierwotnym miejscu implantacji przez cały okras użytkowania. Brak ramion poprzecznych przyczynia się do obniżenia skutków ubocznych (bólu, obfitych krwawień). Skuteczność tego modelu„spirali”jest bardzo wysoka (wskaźnik Pearla 0,2). Jest ona dostępna dla kobiet z obfitymi miesiączkami i mięśniakami macicy. Niestety jest to metoda nowa i nie są znane jej działania uboczne.

2. Wybór wkładki wewnątrzmacicznej

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna Odtwórz wideo
Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych...

Kobieta nie może samodzielnie podjąć decyzji o wyborze typu „spirali”, jaki chce używać. Jeśli już zdecydowała się na ten rodzaj antykoncepcji, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza. Tylko ginekolog może dokonać założenia wkładki, po wcześniejszym wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań oraz wykonaniu szeregu badań. Bardzo ważny jest zebrany dokładnie wywiad lekarski (informacje o obfitości miesiączek, uczuleniach, chorobach, poronieniach, ciążach pozamacicznych). Każda kobieta powinna mieć wykonany test ciążowy, w celu jej wykluczenia. Konieczne badania to: dokładne badanie ginekologiczne, cytologia, USG narządu rodnego (wykluczenie wad anatomicznych). Zaleca się także przeprowadzenie morfologii - w celu wykrycia ewentualnej anemii. Po analizie badań i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań lekarz wybiera najodpowiedniejszy rodzaj wkładki, którą zakłada w 2-3 dniu cyklu (krwawienia).

3. Dolegliwości po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej

Początkowy ból podbrzusza i obfite krwawienie miesięczne zazwyczaj ustępują po 2-3 cyklach, jednak jeśli ból jest ostry i nagły, a krwawienie przedłuża się i jest bardzo intensywne, należy zgłosić się do ginekologa. Wszelkie objawy infekcji, jak gorączka, dreszcze, a także silny świąd, ból, pieczenie okolicy narządów płciowych zewnętrznych powinny zwrócić uwagę. Niezwłocznej konsultacji wymaga brak miesiączki. Przyczyną tego może być zapłodnienie, a w konsekwencji ciąża pozamaciczna.

Bibliografia

 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
 • Pertyński T., Zyss T. (red.), Antykoncepcja, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-29-2
Porozmawiaj o tym na Forum Seks »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Jak często zdarza się wypadnięcie spirali?

Od 8 mies. mam założoną spiralę, ale cały czas mam obawy, czy jest to skuteczna metoda antykoncepcji,...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych

Artykuły Wkładka domaciczna

Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej
Wkładka domaciczna Skutki uboczne stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna to metoda antykoncepcyjna polegająca na umieszczeniu w macicy specjalnej wkładki, która zapobiega zapłodnieniu. Wkładka, czyli inaczej spirala wewnątrzmaciczna, ma kształt litery T. Umieszcza się ją nieco ponad szyjką...

Wkładka domaciczna Co to są wkładki domaciczne?

Wkładka domaciczna, czyli inaczej spiralka, to forma antykoncepcji dla kobiet. Jest to niewielki przedmiot w kształcie litery T, który wprowadza się do dróg rodnych kobiety. Wkładka domaciczna ma zarówno zalety jak i wady, z którymi należy się zapoznać przed decyzją o jej założeniu... Stosowanie wkładek domacicznych Aby założyć wkładkę konieczna jest wizyta ... w macicy przez ginekologa wkładka domaciczna, działa przez kilka lat. Rodzaje wkładek domacicznych Wkładki domaciczne...

Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmacicznaOdtwórz wideo
Wkładka domaciczna Antykoncepcja - wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z wielu obecnie dostępnych metod antykoncepcji. Czy jest ona skuteczną ochroną przed niechcianą ciążą? Czy ma skutki uboczne wpływające na zdrowie korzystającej z niej kobiety? Na te pytania odpowiada lekarz Katarzyna...

Wkładki wewnątrzmaciczneOdtwórz wideo
Wkładka domaciczna Wkładki wewnątrzmaciczne

Wskaźnik Pearla dla wkładek wewnątrzmacicznych wynosi około 0,8, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji jedynie 0,8 zachodzi w ciążę. W przypadku antykoncepcji hormonalnej, wskaźnik Pearla wynosi 0,1-1,25. Wkładki...

Rodzaje toczniaOdtwórz wideo
Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) Rodzaje tocznia

Najczęściej diagnozowanym rodzajem tocznia jest toczeń rumieniowaty układowy. Jest to choroba...

Grzybica Rodzaje grzybicy

Grzybice to jedne z najbardziej powszechnych chorób skóry. Według danych szacunkowych...

Łysienie Rodzaje łysienia

Pod tym pojęciem kryje się trwała utrata włosów rozpoczynająca się na czole i na szczycie...

Jaskra Rodzaje jaskry

Jaskra to choroba oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu optycznego i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku przez chorego. Jakie są rodzaje jaskry?

Autyzm Rodzaje autyzmu

Autyzm nie jest chorobą jednorodną. Na spektrum autystyczne składa się kilka jednostek chorobowych, np. autyzm atypowy, zespół Aspergera, autyzm wysokofunkcjonujący.

Trądzik Rodzaje trądziku

Wielu nastolatków dotyka problem zmian trądzikowych. Wykwity i pryszcze pojawiają się...

Rodzaje depresji
Depresja Rodzaje depresji

Zaburzenia depresyjne nie są jednorodną grupą chorób. Wśród rodzajów depresji da się wymienić: depresję lękową, depresję sezonową, depresję endogenną, depresję reaktywną czy depresję poporodową.

Nerwica Rodzaje nerwicy

Istnieje bardzo wiele rodzajów nerwic – nerwica lękowa, nerwica hipochondryczna, nerwica natręctw, nerwica histeryczna. Typy zaburzeń nerwicowych różnią się symptomatyką i etiologią zaburzeń.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij