Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Rogowacenie skóry

Rogowacenie skóry
Rogowacenie skóry

W obrębie naszej skóry stale zachodzą różnego rodzaju procesy, w tym między innymi tzw. proces keratynizacji. Polega on na obumieraniu (rogowaceniu) komórek naskórka, które są wypychane z głębszych warstw skóry przez inne, młode komórki skóry. Niekiedy w obrębie naturalnego procesu keratynizacji dochodzi do występowania zaburzeń. Mamy wtedy do czynienia z nadmiernym rogowaceniem skóry. Najczęściej problem ten dotyczy partii takich jak stopy, kolana, łokcie oraz przedramiona.

1. Co to jest rogowacenie skóry?

Nadmierne rogowacenie skóry objawia się jako suche, szorstkie oraz łuszczące się płaty obumarłego naskórka. Zmiany te widoczne są gołym okiem i mogą one być wynikiem zaburzeń w obrębie procesów zachodzących w skórze bądź też nieodpowiedniej pielęgnacji. Mogą one dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Nadmierne rogowacenie skóry możemy zaobserwować u osób, które nie wykonują systematycznie zabiegów pielęgnacyjnych na skórę takich jak peeling oraz aplikacja kosmetyków silnie nawilżających.

Nasza skóra stale zostaje poddawana działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak woda oraz detergenty. Wskutek tego naruszeniu ulega pokrywająca ją warstwa lipidowa (płaszcz lipidowy). Zadaniem tej warstwy jest redukcja ucieczki wody z głębiej położonych komórek skóry.

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

W efekcie braku pielęgnacji skóra się odwadnia i wysusza, a obumarłe komórki naskórka ją okalające mogą się nawarstwiać i tworzyć nieestetyczną, zrogowaciałą warstwę na danej powierzchni skóry.

Inną przyczyną nadmiernego rogowacenia skóry mogą być zaburzenia w obrębie procesów zachodzących w jej wnętrzu. Komórki naskórka mogą obumierać zbyt szybko w stosunku do procesu naturalnej eksfoliacji (odrywania się obumarłych komórek od powierzchni naskórka). Wtedy warstwa zrogowaciałych komórek robi się coraz grubsza. Gołym okiem defekt ten widoczny jest jako bardzo nieestetyczna zmiana na powierzchni skóry.

2. Jak zredukować nadmierne rogowacenie skóry?

Jeżeli rogowacenie skóry jest bardzo intensywne – warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. W terapii rogowacenia skóry bardzo często stosuje się leki doustne zawierające w składzie acitretinę, tj. substancję będącą analogiem kwasu retinowego.

Regularnie przyjmowane leki zawierające acitretinę mogą skutecznie zwalczyć problemy takie jak rogowacenie, łuszczyca oraz łupież mieszkowy.

Efekty kuracji acitretiną są widoczne po upływie 2-4 tygodni od momentu rozpoczęcia leczenia. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku stosowania leków z acitretiną, kobiety nie powinny zachodzić w ciążę co najmniej przez dwa lata od momentu zakończenia leczenia. Lek ten może bowiem powodować wady wrodzone u płodu.

Nadmierne rogowacenie skóry można też leczyć za pomocą kalcypotriolu. Preparat ten stosuje się bezpośrednio na dotknięte chorobą partie skóry. Po upływie około dwóch tygodni widoczne są pierwsze efekty kuracji.

W mniej rozległych oraz łagodniejszych przypadkach zaleca się pacjentowi stosowanie kremów i maści bogatych w lipidy. Dzięki temu naturalna bariera lipidowa skóry ulega odbudowie, co w efekcie powoduje zmniejszenie rogowacenia skóry.

Następny artykuł: Łuszcząca się skóra
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze