Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 5 miesiąc

Avatar placeholder
29.10.2021 13:33
Rozwój niemowlaka to fascynujący proces. W piątym miesiącu życia niemowlę rozpoznaje swoje imię i odwraca się w stronę słyszanych dźwięków
Rozwój niemowlaka to fascynujący proces. W piątym miesiącu życia niemowlę rozpoznaje swoje imię i odwraca się w stronę słyszanych dźwięków (adobestock)

Rozwój niemowlaka to fascynujący proces. Dziecko niemal codziennie uczy się czegoś nowego, przy czym każdy maluch rozwija się w nieco innym tempie. Istnieją jednak etapy rozwoju niemowląt wspólne dla wszystkich dzieci. Pięciomiesięczne dziecko powinno być w stanie, między innymi, podnieść główkę i oprzeć się na dłoniach w leżeniu na brzuchu, śmiać się, piszczeć, gaworzyć, rozpoznawać swoich opiekunów. Warto poświęcić niemowlakowi jak najwięcej czasu i śledzić, a także wspomagać jego rozwój przez gry, zabawy oraz rozmowy z dzieckiem.

spis treści

1. Rozwój ruchowy niemowlaka

W wieku pięciu miesięcy niemowlę zaczyna bawić się swoimi stopami. Po jakimś czasie wkłada je do buzi, obserwuje. Potrafi obracać się z pleców na boki, by za chwilę przewrócić się na brzuszek. Niektórym udaje się nawet obrócić z brzuszka na plecy, ale zazwyczaj robią to jeszcze zupełnie przypadkowo. Niemowlę w tym wieku sztywno siedzi tyłem podparte oczywiście o rodzica. Nie powinno być jednak jeszcze samodzielnie sadzane bez oparcia.

W piątym miesiącu życia niemowlę rozpoznaje swoje imię i odwraca się w stronę słyszanych dźwięków. Niemowlę w tym wieku zaczyna interesować się hałaśliwymi, błyszczącymi zabawkami i poznaje zasadę przyczynowo-skutkową. Na przykład uczy się, że przycisk w zabawce wydaje jakiś dźwięk.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Pięciomiesięczne dziecko zaczyna okazywać różne emocje – śmieje się, piszczy, krzyczy, głośno gaworzy. W obecności obcych ludzi może odczuwać strach. Już niekoniecznie uśmiecha się do każdego, często dopiero po chwili, gdy przyzwyczai się do obcej osoby.

Niemowlak ciągle jeszcze bierze do ust różne przedmioty, co pozwala mu uczyć się przez dotyk i smak.

2. Rozwój fizyczny niemowlaka

Zazwyczaj między czwartym a siódmym miesiącem życia wyrzynają się pierwsze zęby – dziecko ząbkuje. Często jest to przyczyną senności bądź rozdrażnienia dziecka. Z tego powodu może też pojawić się gorączka. Pierwszymi zębami są zazwyczaj dolne jedynki, ale nie ma na to reguły. Przed wyrżnięciem się ząbka rodzic może zauważyć białą kreseczkę w jego miejscu bądź też dziąsło może wydawać się zaczerwienione lub rozpulchnione.

Co potrafi i lubi pięciomiesięczne niemowlę? Według etapów rozwoju niemowląt pięciomiesięczne dziecko powinno rozpoznawać kolory podstawowe i bawić się palcami u rąk i stóp. W tym czasie rozwijają się zdolności motoryczne i niemowlęta chętnie chwytają przedmioty, które leżą dalej niż w zasięgu ręki, gniotą papier i rozbryzgują wodę podczas kąpieli. Pięciomiesięczne dziecko ciągle lubi być przytulanym, a także kąpanym w obecności kolorowych zabaweczek. W tym wieku dziecko staje się świadome swojej wygody. Ubranie powinno zapewnić mu komfort ruchów – w tym celu przydatne są już dwuczęściowe ubranka.

3. Jak wspomóc prawidłowy rozwój niemowlaka?

  • Aby wspomóc rozwój zmysłów dziecka, należy dawać mu do zabawy przedmioty, którymi może uderzać, żuć je lub ssać. Zabawki, których elementy nakłada się na siebie, pobudzają percepcję i rozwijają koordynację.
  • Kiedy wychodzisz, powiedz dziecku „do widzenia” i dodaj, że wrócisz. Baw się z niemowlakiem w „akuku”, aby oswoić go ze swoją nieobecnością.
  • Mów do dziecka pełnymi, prostymi zdaniami. Mówiąc do niego, siedź naprzeciwko, aby mógł obserwować twoje usta.

Rozwój niemowlaka zależy w dużej mierze od rodziców. Choć istnieją ustalone etapy rozwoju niemowląt, warto pamiętać, że są to tylko ogólne wskazówki i że każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli jednak masz wrażenie, że twój maluch odbiega od wytycznych dotyczących rozwoju niemowlaka, skonsultuj się z dziecięcym fizjoterapeutą, który dobierze zestaw ćwiczeń odpowiedni do wieku i rozwoju twojego dziecka.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Monika Łapczyńska

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze