Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 7 miesiąc

Avatar placeholder
07.10.2016 08:43
Rozwój niemowlaka - 7 miesiąc
Rozwój niemowlaka - 7 miesiąc (Zdjęcie dziewczynki bawiącej się swoimi stopami / Shutterstock)

Niemowlak w siódmym miesiącu życia reaguje na swoje imię odwróceniem głowy, uważnie obserwuje rodziców i opiekunów. Zaczyna gaworzyć i wydaje dźwięki sylabowe. W tym czasie można poznać, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne. Dziecko reaguje lękiem na nowe osoby. Świadomie pokazuje swoje sympatie i to, czego nie lubi. Jak rozwija się niemowlę w siódmym miesiącu życia? Dowiesz się z tego artykułu.

1. Rozwój ruchowy niemowlaka

Można wyróżnić trzy etapy rozwoju niemowląt:

  • rozwój ruchowy,
  • rozwój intelektualny,
  • rozwój społeczny.

W siódmym miesiącu dziecko rozwija się na wszystkich tych poziomach.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Rozwój fizyczny niemowlaka zależy od czynników genetycznych, wpływów środowiska, aktywności dziecka oraz czynników wychowawczych. Rozwój fizyczny jest indywidualny dla każdego malucha. O tym, czy niemowlak rozwija się prawidłowo, decyduje comiesięczne badanie przez pediatrę:

  • niemowlaki podwajają swoją wagę urodzeniową, ważą około 8-9 kg, maluch w siódmym miesiącu tyje około 800 g, czyli więcej niż w szóstym miesiącu,
  • dziecko potrafi utrzymać po jednym przedmiocie w obu rączkach jednocześnie, turla się, pełza, kręci wokół własnej osi,
  • maluch chce siedzieć i stawać, z pomocą innych potrafi utrzymać ciężar ciała na swoich nóżkach,
  • niemowlak umie chwytać przedmioty palcem wskazującym i kciukiem, nie używając dłoni.

Rodzice mogą ćwiczyć z dzieckiem naukę stania. Należy zachować ostrożność, kręgosłup niemowlaka nie jest jeszcze gotowy na takie obciążenie. Odpowiednia nauka stania to dobre ćwiczenie siły mięśniowej i poczucia równowagi. Warto w tym czasie kupić kubek z dwoma uszkami i dziobkiem, aby niemowlak ćwiczył trzymanie i samodzielne picie.

2. Rozwój intelektualny niemowlaka

W tym czasie rozwija się mowa dziecka. Niemowlak powtarza dźwięki sylabowe „ma-ma”, „ba-ba”. Jest to już świadome gaworzenie niemowlaka, często zauważalne, kiedy dziecko jest samo i jest w dobrym nastroju (gaworzenie dźwiękonaśladowcze). Niemowlak bardzo lubi lustro, ogląda się w nim i wyciąga rączki do swojego odbicia. Ponadto, śledzi wzrokiem upadające przedmioty i potrafi odnaleźć zabawkę, którą rodzice mu schowają. Niektóre dzieci w siódmym miesiącu naśladują rozmowy dorosłych, potrafią także rozpoznać wypowiadane słowa, zwłaszcza jeśli dotyczą konkretnych obiektów.

3. Rozwój społeczny niemowlaka

Niemowlak zaczyna okazywać swoje uczucia, uśmiecha się, gdy słyszy znajomy głos. W tym czasie uczy się swojego imienia i potrafi na nie reagować. Rodzice powinni często zwracać się po imieniu do malucha. Rodzice powinni zapewnić niemowlakowi kontakt z różnymi obiektami do oglądania, słuchania, dotykania, wąchania. Bardzo ważne są wyprawy poza dom, nad jezioro, do parku, nawet do zoo. Rodzice, kiedy mówią do dziecka, muszą starać się pokazywać mu przedmioty, o których mówią. Warto na dobranoc czytać dziecku bajki lub je opowiadać cichym głosem. Chociaż maluch nie wszystko rozumie, ma to niebagatelny wpływ na rozwój jego mowy. Poza tym, świetnie umacnia więź i poczucie bliskości pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze