Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Samodzielne zasypianie niemowląt

Avatar placeholder
21.05.2020 10:16
Samodzielne zasypianie niemowląt
Samodzielne zasypianie niemowląt (Shutterstok)

Samodzielne zasypianie dzieci to nie lada sztuka. Noworodek nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, dlatego śpi niekoniecznie wtedy, kiedy życzyliby sobie tego rodzice. Niestety, nie każde niemowlę zasypia bez problemów. Jego sen różni się od snu dorosłego – dziecko budzi się często, czasem nawet co godzinę. Jakie są przyczyny niespokojnego snu u noworodka? Czy są metody na wychowanie dziecka ku samodzielnemu zasypianiu?

To musisz wiedzieć

1. Dlaczego niemowlę budzi się w nocy?

  • Głód – niemowlak poniżej szóstego miesiąca życia potrzebuje karmienia.
  • Alergia – delikatne swędzenie skóry, spowodowane krostami lub łuszczeniem się, powoduje zaburzenia snu u niemowląt.
  • Za długi sen w ciągu dnia – noworodek śpi 22 godziny na dobę.
  • Potrzeba bliskości mamy.

2. Jak usypiać niemowlę?

Musisz uzbroić się w cierpliwość i obserwować malca. Między ósmym a dwunastym tygodniem życia rytm snu i czuwania dziecka staje się bardziej regularny, niemowlę budzi się i zasypia zgodnie z naturalnym snem. W tym czasie można zacząć uczyć samodzielnego zasypiania niemowląt. Musisz nauczyć dziecko odróżniać dzień od nocy, nie zasłaniaj zasłon i nie zamykaj drzwi w dzień. Zaś w nocy nie zapalaj światła i zachowuj się cicho.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Wychowanie dziecka to proces, który wymaga od rodzica systematyczności. Jeżeli chcesz, aby dziecko samodzielnie zasypiało, ustal pewien rytuał układania maluszka do snu.

Warunki konieczne:

  • wyciszenie – to warunek samodzielnego zasypiania noworodka; pomoże w tym ciepła kąpiel, delikatny masaż ciała oliwką, przytulenie i nakarmienie,
  • ciepłe powietrze – twoje dziecko powinno mieć ciepło i być nakryte kołderką,
  • ustal stały rytm dnia i rozwoju dziecka tak, aby ostatnia drzemka zakończyła się wczesnym popołudniem, inaczej wyspane dziecko nie będzie chciało spać,
  • jeżeli niemowlę zacznie płakać, nie wyjmuj go z łóżka, łagodnie je uspokajaj,
  • jeżeli płacz dziecka nie ustępuje, poczekaj chwilkę, wejdź do niego i go pogłaszcz, nie wyjmując z łóżeczka, po czym znów wyjdź z pokoju, za każdym razem wydłuż reakcje na płacz niemowlęcia.

3. Pokoik dla niemowlaka

Noworodek powinien spać w łóżeczku ze szczeblami, wiklinowym koszyczku czy gondoli wózka, trzymiesięczne niemowlę dobrze jest kłaść do własnego łóżeczka. Wiele dzieci śpi z rodzicami, a to utrudnia samodzielne usypianie noworodka. Samodzielne zasypianie niemowląt to rytuał, przy którym należy pamiętać o kilku zasadach: spokój, wywietrzony pokoik i odpowiednia kolacja przed snem.

Zanim niemowlak nauczy się spać samodzielnie w swoim łóżeczku, powinien być do tego stopniowo przyzwyczajany. Należy zatem przed zostawieniem dziecka samego w nocy w pokoju, pozwolić mu zapoznać się z otoczeniem, w którym będzie przebywał. Małe dziecko reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki, zapachy, kolory itp. Każda nowość dla niemowlaka jest niepokojąca i stresogenna. Dlatego warto przy nauce samodzielnego zasypiania trzymać się ustalonego harmonogramu działania przed położeniem niemowlaka do snu. To ułatwia dziecku zasypianie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Naucz dziecko szybko zasypiać
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze