Trwa ładowanie...

Schorzenia neurologiczne a nietrzymanie moczu

Schorzenia neurologiczne a nietrzymanie moczu
Schorzenia neurologiczne a nietrzymanie moczu (Zdjęcie kobiety podczas konsultacji neurologicznej / Shutterstock)

Pęcherz moczowy ma za zadanie gromadzenie i usuwanie moczu – jego aktywność jest regulowana przez centralny i obwodowy układ nerwowy. Niestety, w wyniku wielu chorób neurologicznych funkcjonowanie dolnego odcinka dróg moczowych może zostać zakłócone. W rezultacie chorzy mogą doświadczać problemów z opróżnianiem pęcherza lub utrzymywaniem w nim moczu. Nieprawidłowa czynność dolnego odcinka dróg moczowych na skutek schorzeń neurologicznych może mieć poważne następstwa. Jednym z nich jest niewydolność nerek wynikająca z zalegania moczu w pęcherzu moczowym i cofania się moczu poprzez moczowody do nerek.

spis treści

1. Wpływ chorób neurologicznych na układ moczowy

Problemy ze strony układu moczowego związane ze schorzeniami neurologicznymi mogą pojawić się na skutek uszkodzenia mózgu, rdzenia kręgowego lub obwodowego układu nerwowego. U dzieci zaburzenia czynności pęcherza moczowego są często wynikiem wad wrodzonych, np. porażenia mózgowego, rozszczepu kręgosłupa lub agenezji (niedorozwoju) kości krzyżowej.

Specjaliści podkreślają, że w przypadku uszkodzenia układu nerwowego należy rozróżnić schorzenia, które powodują trwałe uszkodzenia (udar, uraz rdzenia kręgowego, ucisk nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego) od tych, które stopniowo niszczą układ nerwowy poprzez procesy zapalne lub zwyrodnieniowe (demencja, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, neuropatia obwodowa).

2. Objawy zaburzeń układu moczowego

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów dysfunkcji dolnego odcinka układu moczowego jest nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja. Postać nietrzymania moczu i stopień jego nasilenia zależą od wielu czynników, między innymi od lokalizacji, zasięgu i rozwoju zmian neurologicznych. U osób dotkniętych tą przypadłością mogą pojawiać się różne objawy. Problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu mogą mieć postać zwiększonej częstotliwości opróżniania pęcherza, nagłego parcia na pęcherz i nietrzymania moczu. Z kolei problemy z opróżnianiem pęcherza mogą prowadzić do wahania w momencie oddawania moczu, spowolnienia strumienia moczu, konieczności silnego parcia na pęcherz lub zatrzymania moczu.

Objawy ze strony układu moczowego mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia pacjenta. Problemy z oddawaniem moczu mogą powodować zażenowanie u dotkniętych nimi osób, utrudniać wykonywanie zwykłych czynności i prowadzić do izolacji. Ponadto mogą zaburzać funkcjonowanie nerek i skracać długość życia.

3. Leczenie nieprawidłowej czynności układu moczowego

Problemy z układem moczowym wywołane schorzeniami neurologicznymi są leczone w zależności od przyczyny. W leczeniu zaburzeń opróżniania pęcherza stosuje się między innymi ćwiczenia dna miednicy, ćwiczenia mięśni pęcherza moczowego oraz stymulację neuromięśniową. Podstawą jest również leczenie farmakologiczne. Aby powiększyć pojemność pęcherza, wykonuje się zabiegi chirurgiczne, np. cystoplastykę lub stymulację nerwów krzyżowych. Jeśli nietrzymanie moczu jest spowodowane osłabieniem mięśnia zwieracza, zaleca się operację z użyciem implantów, taśm podwieszających lub sztucznych zwieraczy.

Zaburzenia opróżniania pęcherza leczy się za pomocą tymczasowego cewnikowania oraz umieszczenia na stałe cewników w cewce moczowej. Pomocne są również leki, np. antagoniści receptorów alfa-adrenergicznych, zabiegi chirurgiczne oraz akcesoria poprawiające komfort chorych (np. wkładki urologiczne).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie pęcherza i jego wpływ na nietrzymanie moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze