Trwa ładowanie...

Ściana do wspinaczki

Avatar placeholder
05.09.2013 13:44
Ściana do wspinaczki
Ściana do wspinaczki

Wspinaczka staje się coraz bardziej popularnym sportem, nie tylko wśród mężczyzn, ale i wielu pań. Może być traktowana jako oddzielny sport, uprawiany na co dzień albo jako jedna z form treningu przed wspinaniem się w górach. Wspinaczka ściankowa jest jednym z najbardziej ekstremalnych sposobów spędzania wolnego czasu wśród ludzi mieszkających w wielkich miastach. Duże ośrodki fitness coraz częściej posiadają w swoich budynkach ściany do wspinaczki.

1. Jak wygląda ściana do wspinaczki? Sztuczna ściana jest najczęściej umiejscowiona wewnątrz budynku. Konstrukcja takiego miejsca to rusztowanie wsparte o ściany lub dach budynku, do którego przymocowane są płyty ze sklejki z naniesioną siatką otworów z nakrętkami kłowymi tworzącymi gniazda. Wkręcone są w nie śruby z łbami imbusowymi, mocujące chwyty. Płyty, zwane też panelami, mogą być wykonane z innych materiałów, w szczególności z tworzyw sztucznych, co umożliwia dowolne kształtowanie powierzchni ściany.

W Polsce umiejscawia się ścianki do wspinaczki wewnątrz budynków. Wspinaczka na sztucznej ściance odbywa się po przekręconych chwytach o przeróżnym kształcie. Spotyka się chwyty wykonane z drewna, z tworzyw sztucznych, rzadziej z naturalnej skały. Sztuczne ścianki do wspinaczki są też montowane na zewnątrz. Są przenośne. W naszym kraju tego typu ścianki wspinaczkowe stawia się sezonowo. Jest to uzależnione od lokalnego zapotrzebowania i zainteresowania ludzi. Lamperiówka to najmniej skomplikowana pod względem budowy sztuczna ściana. Jej nazwa została zaczerpnięta ze slangu wspinaczkowego. Lamperiówka to po prostu przymocowane do normalnej ściany chwyty lub wykute w murze i utwardzone żywicą dziury, za które można się chwycić.

Zawody wspinaczkowe przeważnie odbywają się na sztucznych ścianach. Jest to wynikiem nieprzewidywalności pogody. Poza tym na sztucznych ściankach można układać drogi w różnorodny sposób i w ten sposób kontrolować stopień trudności.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Trening przed wspinaczką Godzina

treningu na ściance oznacza utratę ok. 530 kalorii. Wspinając się, wzmacnia się różne partie mięśni: ramion, klatki piersiowej, brzucha, pośladków, ud i łydek. Dodatkowo, dyscyplina ta pozwala poprawić kondycję i utrzymać świetną formę fizyczną. Wejście na ściankę wprowadza w myślenie, że nie ma rzeczy nie do zdobycia, wyzwala ambicję i pewność siebie. Weterani tego sportu podkreślają, że zasady wspinaczki nie są trudne. Dla dobrze przygotowanych i cierpliwych, wspinaczka jest przede wszystkim świetną zabawą w pokonywaniu kolejnych celów.

Wstęp na ściankę do wspinaczki kosztuje ok. 12-15 zł. W niektórych klubach nie płaci się za określony czas, jedynie za wstęp, co oznacza, że możesz wspinać się tyle, ile zapragniesz. Niepotrzebny jest specjalny ekwipunek i odzież sportowa. Warto zainwestować w wygodny strój i buty do wspinaczki ściankowej. Niepotrzebne są kurtki narciarskie. Ścianka wspinaczkowa najczęściej znajduje się w zamkniętej sali, dlatego spodnie narciarskie także nie będą tu konieczne.

Wspinaczka jest skutecznym sposobem na odchudzanie. To świetny pomysł na poprawę kondycji i sylwetki. Wspinając się, ma się do czynienia z dużym wysiłkiem, dzięki któremu spala się kalorie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze