Trwa ładowanie...

Siemię lniane - wartości odżywcze, właściwości lecznicze, sposób jedzenia

 Paula Jakubasik
26.01.2023 11:51
Siemię lniane to ziarenka lnu pospolitego, które mają pozytywny wpływ na kondycję organizmu, wygląd skóry i włosów.
Siemię lniane to ziarenka lnu pospolitego, które mają pozytywny wpływ na kondycję organizmu, wygląd skóry i włosów. (123rf)

Siemię lniane to niepozorne ziarenka lnu pospolitego, zaliczane do superfoods o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych. Siemię lniane może być traktowane jako część profilaktyki osteoporozy, cukrzycy, otyłości, nowotworów czy chorób sercowo-naczyniowych. Już jedna łyżka siemienia dziennie ma pozytywny wpływa na kondycję organizmu. Co warto wiedzieć o tym produkcie?

spis treści

1. Co to jest siemię lniane?

Siemię lniane to brązowe lub lekko złote ziarenka lnu pospolitego. Produkt ten należy do superfoods, czyli żywności o cennych właściwościach zdrowotnych.

Okazuje się, że siemię lniane ma pozytywny wpływ na kondycję organizmu, wygląd skóry i włosów. Można kupić je w formie ziarenek lub zmielonego proszku. Do diety warto włączyć również olej lniany otrzymywany z nasion.

2. Wartości odżywcze siemienia lnianego

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • błonnik (stanowi ponad 1/3 masy nasion),
  • kwasy tłuszczowe omega-3 (stanowią ok. 60 procent tłuszczów),
  • magnez,
  • potas,
  • wapń,
  • mangan,
  • miedź,
  • cynk,
  • selen,
  • kwas foliowy,
  • witamina C,
  • witamina E,
  • witamina K,
  • niacyna,
  • witaminy z grupy B,
  • lignany,
  • substancje śluzowe,
  • sterole roślinne,
  • aminokwasy.

100 gramów siemienia lnianego zawiera 534 kalorie, nawet niewielka ilość produktu wzbogaca potrawy o dodatkowe składniki odżywcze i właściwości prozdrowotne.

Zobacz także:

3. Właściwości lecznicze siemienia lnianego

Siemię lniane wywiera pozytywny wpływ na układ pokarmowy, co okazuje się szczególnie wartościowe w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych. Wszystko za sprawą substancji śluzowych, które chronią wrażliwą śluzówkę przewodu pokarmowego.

Właściwości te szczególnie cenią osoby, które cierpią na chorobę wrzodową. Za sprawą regularnego spożywania siemienia zauważają zmniejszenie dolegliwości i dyskomfortu.

Siemię lniane wspomaga trawienie i redukuje problemy z wypróżnianiem, takie jak biegunki i zaparcia. Dodatkowo pomaga w przypadku zespołu jelita drażliwego i skłonności do wzdęć.

Produkt ma też pozytywne działanie w przypadku przeziębienia i grypy - nawilża gardło i drogi oddechowe, dzięki czemu zmniejsza się ból gardła i kaszel.

Siemię lniane ze względu na wysoką zawartość błonnika ma nieodzowny wpływ na poziom złego cholesterolu we krwi. Za jego sprawą możliwe jest zmniejszenie ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy czy zakrzepicy.

Błonnik jest też niezbędny w procesie odchudzania, pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu, przyspiesza uczucie sytości i sprawia, że jesteśmy najedzeni na dłużej.

Siemię lniane reguluje stężenie glukozy we krwi i zapobiega nadmiernemu wzrostowi cukru we krwi. Redukuje również objawy, związane z nieprawidłowym stężeniem estrogenów, szczególnie w okresie menopauzy.

Produkt może być traktowany jako element profilaktyki przeciwnowotworowej, siemię obniża ryzyko rozwoju raka żołądka, jelita grubego, piersi i szyjki macicy. Dodatkowo hamuje rozwój osteoporozy i nadciśnienia tętniczego, ze względu na obniżanie napięcia ścian naczyń krwionośnych.

4. Jak jeść siemię lniane?

Zaleca się spożywać 1-2 łyżki siemienia lnianego dziennie, by dostrzec jego wpływ na zdrowie. Ziarenka można wykorzystać jako dodatek do kanapek, sałatek, zup i wielu innych potraw. Produkt można wcześniej delikatnie podprażyć na suchej patelni.

Siemię sprawdza się świetnie do wypieków chleba, bułek, tart i babeczek. Zmielone siemię lniane ma właściwości wiążące, więc może zastępować jajka w większości przepisów.

Dzięki temu potrawy staną się odpowiednie dla wegan i osób na diecie cholesterolowej. Sproszkowane ziarna wzbogacą również jogurty, musli, owsianki, koktajle czy placuszki. Można przyrządzić z nich kisiel, który pomoże w przypadku problemów żołądkowych.

4.1. Kisiel z siemienia lnianego

Składniki:

  • trzy łyżki ziaren lnu,
  • szklanka przegotowanej ciepłej wody.

Przygotowanie:

Siemię lniane zalewamy wodą i odstawiamy na co najmniej godzinę. Następnie całość odcedzamy i spożywamy 2-3 razy dziennie, do momentu aż poczujemy się lepiej. Do kisielu można dodać ulubione owoce z odrobiną miodu lub syropu daktylowego.

5. Skutki uboczne spożywania siemienia lnianego

Siemię lniane przynosi wiele korzyści dla zdrowia, ale produkt w nadmiarze może skutkować odwodnieniem. Ma to związek z faktem, że ziarenka pochłaniają duże ilości wody. Po spożyciu siemienia należy pamiętać o piciu dużej ilości wody.

Niektóre osoby skarżą się na biegunki lub nudności, może mieć to związek z posiadanymi nietolerancjami pokarmowymi. Wówczas najlepiej zmniejszyć ilość spożywanego siemienia lub całkowicie je odstawić. Ostrożność powinni zachować przede wszystkim pacjenci z chorobami układu pokarmowego, takimi jak zwężenie przełyku czy niedrożność jelita.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze