Trwa ładowanie...

Siła testosteronu

Avatar placeholder
26.11.2018 17:58
Siła testosteronu
Siła testosteronu

Testosteron zazwyczaj kojarzy się nam z agresją, a tymczasem hormon ten jest odpowiedzialny za poczucie uczciwości i sprawiedliwości, sugeruje nowe badanie. Jak twierdzi Michael Naef z University of London, testosteron nie powoduje agresji, ale kieruje zachowaniami, które mają na celu ukształtowanie naszej pozycji w społeczeństwie czy jej zabezpieczenie.

spis treści

1. Badania nad testosteronem

Testosteron a choroby
Testosteron a choroby

Badacze wykazali, że obecność testosteronu u mężczyzn odpowiadającego za budowę mięśni, tembr głosu

zobacz galerię

Michael Naef z University of Londonie zaprzecza, że testosteron jest odpowiedzialny za agresję. Jednocześnie jednak dodaje, że ale oprócz niej są także inne zachowania odpowiednie do danej sytuacji. Badania dodatkowo odkryły, iż wyobrażenia ludzi na temat testosteronu mogą negatywnie wpływać na ich zachowanie, powodując aspołeczne i nieuczciwe zagrania.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Na potrzeby badania zwerbowano 121 kobiet, którym podawano testosteron bądź placebo, po czym poproszono je, by rozdysponowały dane im pieniądze. Pieniądze mogły być rozdane w sposób sprawiedliwy lub niesprawiedliwy, a ich odbiorczyni mogła sumę tę przyjąć bądź odrzucić. Im oferta była uczciwsza, tym prawdopodobieństwo jej zaakceptowania rosło. Jeśli natomiast nie można było dojść do porozumienia, wówczas żadna ze stron nie zarabiała.

2. Wyniki badań na działanie testosteronu

Kobiety, które otrzymywały testosteron, dawały uczciwsze oferty niż te na placebo, aczkolwiek uczestniczki poinformowane o tym, iż jest im podawany testosteron, zachowywały się bardziej agresywnie, bez względu na to, czy faktycznie otrzymywały ten hormon, czy nie. Jak zauważyli badacze, kobiety te stale składały nieuczciwe oferty. Według Naefa, efekt zaobserwowany u kobiet byłby podobny także u mężczyzn, bowiem działanie testosteronu jest podobne u obu płci.

Kiedy zapytano uczestników o to, jakie działanie miał na nich testosteron, wszyscy błędnie się zdiagnozowali, gdyż większość stwierdziła, że spowodował on u nich agresywne i aspołeczne zachowania.

3. Mit testosteronu

W społeczeństwie panuje powszechny mit, iż testosteron wzmaga agresję, zatem kiedy ludzie wierzą, że jest im podawany testosteron, zachowują się bardziej agresywnie i aspołecznie w porównaniu do ludzi, którzy sądzą, że są na placebo.

W sytuacji handlowej, gdzie dany uczestnik musi złożyć ofertę, wspomniany powyżej hormon powoduje zachowania prospołeczne. Jednak w sytuacjach bardziej napiętych i wrogich, np. w środowisku więziennym, testosteron może wywoływać agresję, albowiem agresywne zachowanie może zabezpieczyć naszą pozycję, a nawet pozwolić awansować w hierarchii penitencjarnej, mówi Naef.

Profesor George Wilson z University of Miami twierdzi, że powyższe badanie ujawnia podwójna rolę biologii i otaczającego nas środowiska w kształtowaniu naszych zachowań, choć aspekt biologiczny działa w sposób nieprzewidywalny.

Jesteśmy złożonymi istotami, które nie kierują się tylko i wyłącznie instynktem biologicznym. Jako tacy, przede wszystkim staramy się ukształtować swoją pozycję w społeczeństwie, dadaje Wilson.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze