Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Skrzyp polny - właściwości i zastosowanie. Wpływ skrzypu na zdrowie i urodę

Odwary z herbaty ze skrzypu polnego wykorzystuje się do okładów na trudno gojące się rany
Odwary z herbaty ze skrzypu polnego wykorzystuje się do okładów na trudno gojące się rany (123rf.com)

Skrzyp polny to roślina od wieków wykorzystywana w medycynie naturalnej. Zawiera spore ilości substancji mineralnych, w tym krzem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i oczyszczających. Dodatkowo jest pomocna w leczeniu wielu schorzeń i utrzymaniu włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji. Można stosować go na wiele sposobów.

spis treści

1. Właściwości skrzypu polnego

Ziele skrzypu to jedna z najstarszych roślin na świecie. Rośnie na wilgotnych łąkach i polach, często uznawane jest za chwast. Warto jednak lepiej poznać tę roślinę, ponieważ dostarcza organizmowi wielu witamin i związków mineralnych.

Skrzyp polny znany jest już od czasów starożytnych. Stosowano go wówczas głównie w celu przyspieszenia gojenia ran. Ceniono ją także w okresie renesansu. Uznawany jest za jedną z najstarszych roślin na świecie, naukowcy szacują wiek skrzypu polnego na blisko 300 milionów lat.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Preparaty ziołowe mogą być szkodliwe dla zdrowia"

Obecnie wyróżnia się około 50 gatunków skrzypu polnego na świecie i tylko 9 w Polsce, ale tylko jeden z nich (właśnie polny) ma działanie lecznicze. Wyglądem przypomina małą jodełkę i tak jest też potocznie nazywany. Skrzyp łatwo jest znaleźć na polach i łąkach, można go samodzielnie zbierać i przygotowywać z niego domowe specyfiki.

Ziele skrzypu polnego zawiera przede wszystkim duże ilości krzemu i witaminy C, a także żelaza, manganu, fosforu, potasu i wapnia.

Dodatkowo ma w sobie kwasy organiczne, między innymi kwas jabłkowy, kwas askorbinowy i krzemowy. Ten ostatni przyczynia się do utrzymania włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji.

Działanie skrzypu opiera się głównie na właściwościach moczopędnych i oczyszczających organizm. Odwary z herbaty ze skrzypu polnego wykorzystuje się do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia oraz stłuczenia, wspomagają bowiem regenerację tkanek. Z kolei płukanie naparem skrzypu polnego włosów przeciwdziała łupieżowi.

1.1. Skrzyp polny a krzem

Skrzyp polny, obok zarodków i kiełków pszenicznych, jest dobrym źródłem krzemu, który wspomaga naturalną produkcję kolagenu. W organizmie człowieka pierwiastek ten występuje głównie we włosach, skórze, paznokciach, szkliwie zębów, ścięgnach, płucach, mięśniach gładkich i węzłach chłonnych.

Z wiekiem zawartość krzemu w skórze i największej tętnicy ustroju (aorcie) maleje, dlatego też skóra staje się mniej elastyczna, sucha i podatna na podrażnienia. Niedobór krzemu może być również czynnikiem ryzyka wystąpienia schorzeń układu krążenia.

Brak wystarczającej ilości krzemu powoduje też deformacje kości, chrząstek i stawów, zwłaszcza u płodów i małych dzieci.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W licznych badaniach wykazano, że może być przyczyną licznych schorzeń takich jak: kamica nerkowa, cukrzyca, miażdżyca oraz spadek odporności organizmu. Niedobór krzemu w organizmie jest przyczyną chorób skóry, które objawiają się w postaci łojotoku, trądziku, wyprysków.

W trosce o zdrowie i wygląd warto więc uzupełnić deficyt. Do produktów zawierających najwięcej krzemu, poza skrzypem polnym, zaliczane są także: jęczmień, owies, ryż brązowy, cebula, czerwone buraki, ziemniaki, kukurydza oraz całe ziarna pszenicy. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, niezbędne jest dostarczanie krzemu w dawce 0,15-0,25 mg/kg masy ciała.

Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie ziela skrzypu do diety są herbaty ze skrzypem polnym. Picie naparów ze skrzypu polnego zalecane jest osobom chcącym wzmocnić skórę, włosy oraz paznokcie. Herbata ze skrzypu polnego wpływa też na metabolizm, reguluje bowiem przemianę materii i ułatwia odchudzanie. Kuracja zielem skrzypu powinna trwać 60 dni. Wystarczy pić jedną szklankę naparu dziennie.

2. Działanie skrzypu polnego

Ziele skrzypu polnego posiada szereg zastosowań w medycynie naturalnej. Nie tylko poprawia urodę, ale przede wszystkim ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W przypadku jakich problemów warto po niego sięgać?

2.1. Skrzyp polny na układ moczowy i prostatę

Najbardziej znaną właściwością skrzypu jest jego działanie moczopędne. Przeczytamy o tym na każdym opakowaniu herbat i tabletek ze skrzypem. Dlatego też poleca się go na łagodne zaburzenia pracy układu moczowego i wydalniczego, a także na problemy z przerostem prostaty.

Skrzyp pomaga oczyścić organizm z toksyn i wspiera przemianę materii. Skrzyp wykazuje także pozytywne działanie w przypadku kamicy moczowej, a także uszczelnia naczynia krwionośne. Działa też rozkurczająco na drogi żółciowe.

2.2. Herbata ze skrzypu na stres i pocenie się

Ziele skrzypu polnego będzie świetnym rozwiązaniem dla nerwusów, ponieważ działa uspokajająco i przeciwdziała drgawkom. W przypadku nadmiernego stresu i związanej z nim bezsenności, stosowanie skrzypu może przedłużyć i uspokoić sen.

Częstym problemem, z którym poradzi sobie skrzyp, jest nadmierna potliwość, zwłaszcza dłoni i stóp. Poprzez regularne stosowanie go, pot nie będzie wydostawał się przez skórę, a zostanie wydalony z moczem. Wiąże się to niestety z częstszymi niż zwykle wizytami w toalecie.

2.3. Skrzyp polny na obfite krwawienia

Zaburzenia menstruacji to powszechnie występujący problem, zwłaszcza u młodych kobiet. Skrzyp polny pomoże zahamować obfite miesiączki, ale także krwawienie z odbytu i pękających wrzodów. Pomoże także na częste krwawienie z nosa.

Pękające naczynka i krwiaki mogą być sygnałem choroby. Zobacz, jak z nimi walczyć
Pękające naczynka i krwiaki mogą być sygnałem choroby. Zobacz, jak z nimi walczyć [7 zdjęć]

Problemy skórne, takie jak zaczerwienienia, rozszerzone naczynka, pajączki i podskórne krwiaczki pojawiają

zobacz galerię

2.4. Ziele skrzypu a oparzenia i naczynka

Już od czasów starożytnych chętnie wykorzystywano skrzyp polny do przyspieszania procesu gojenia ran i oparzeń. Ta właściwość skrzypu się nie zmieniła i śmiało można stosować okłady ze skrzypu w przypadku wszelkich uszkodzeń mechanicznych skóry. Ziele skrzypu pomoże także w problemach z cerą naczynkową, uszczelniając naczynka i zapobiegając ich pękaniu.

2.5. Skrzyp a skóra, włosy i paznokcie

W kosmetyce znane jest dobroczynne działanie skrzypu na problemy z wypadaniem włosów, trądzikiem i słabymi, łamiącymi się paznokciami. W przypadku trądziku warto pamiętać jednak o właściwościach oczyszczających skrzypu i mieć świadomość, że na początku kuracji niedoskonałości skóry mogą znacznie się nasilić.

Problemy z wypadaniem włosów pomogą rozwiązać domowe lub sklepowe wcierki i płukanki ze skrzypu i pokrzywy. Paznokcie warto wspomóc od środka, stosując tabletki.

2.6. Skrzyp polny na ciśnienie i dla seniora

Stosowanie skrzypu polnego będzie korzystne także dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem. Regularnie picie herbat ze skrzypu obniży je, a w przypadku osób starszych wspomoże pracę układu hormonalnego i poprawi ogólne samopoczucie.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania skrzypu w kilku przypadkach. Z leczenia za pomocą tej rośliny powinny zrezygnować przede wszystkim:

  • osoby, które borykają się z poważnymi zaburzeniami nerek,
  • osoby z dną moczanową,
  • osoby chorujące na serce,
  • kobiety i ciąży i w okresie karmienia piersią.

Skrzyp może też wchodzić w niebezpieczne interakcje z niektórymi lekami. Należą do nich:

Należy także uważać, ponieważ regularnie stosowany skrzyp może przyczynić się do niedoborów witaminy B1. Należy więc robić przerwy (przynajmniej miesiąc) pomiędzy kolejnymi kuracjami skrzypem i uzupełniać wówczas tę witaminę.

4. Przygotowanie skrzypu w domu

Skrzyp polny, oprócz tego dostępnego w formie tabletek, można także pić w formie herbat ziołowych, naparów, a także przygotowywać domowe specyfiki z jego udziałem.

Herbata ze skrzypu - liście suszonych ziół (około 2 łyżeczki) zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Odcedzić i pić 2-3 razy dziennie.

Napar ze skrzypu - robi się go podobnie jak herbatę, z tym że zioła zalewa się wodą w małym rondelku i gotuje około 15 minut. Następnie wywar trzeba odstawić na mniej więcej pół godziny i odcedzić.

Nalewka ze skrzypu - do zrobienia nalewki potrzebne będzie 200 g skrzypu polnego, 100 g cukru i od pół do 0.8l wódki. Zioła należy włożyć do słoika, zalać wysokoprocentowym alkoholem, zasypać cukrem i odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie przefiltrować nalewkę przez gazę i odstawić na kolejne 3 miesiące w ciemnym i suchym miejscu. Nalewkę można pić albo wcierać w skórę głowy, aby przyspieszyć wzrost włosów i zlikwidować łupież.

Kąpiel dla łamliwych paznokci - należy zaparzyć 3 łyżeczki suszonych ziół, odstawić do ostygnięcia i moczyć dłonie przez 15-20 minut. Potem dobrze jest posmarować dłonie olejkiem pielęgnacyjnym.

4.1. Jak zbierać skrzyp?

Skrzyp zaczyna wyłaniać się z ziemi już wczesną wiosną, ale trzeba poczekać przynajmniej do połowy trwania tej pory roku, żeby móc skorzystać ze wszystkich właściwości tej rośliny. Najlepiej jest jednak zbierać skrzyp mniej więcej od lipca do sierpnia. Zioła ścinamy, nie wyrywamy. Trzeba pamiętać, że roślina musi mieć zieloną barwę, tylko wtedy można mieć pewność, że będzie dla nas bezpieczna. Nie zbieramy dolnej ciemnej części, a zebrane pędy suszymy pod przykryciem.

5. Tabletki ze skrzypem polnym

Przyjmowanie preparatów skrzypu polnego w postaci suplementów diety lub picie herbaty z suszonego skrzypu polnego wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, poprawia stan skóry oraz odporność organizmu.

Z właściwości skrzypu polnego można skorzystać np. w postaci tabletek. Duży wybór tabletek ze skrzypem polnym znajdziemy w każdej aptece lub drogerii. Tabletki ze skrzypem polnym są świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z włosami.

Dzięki właściwościom skrzypu polnego włosy staną się mocne i lśniące. Tabletki te są ogólnodostępne i stosunkowo tanie. Opakowanie tabletek ze skrzypem polnym kosztuje od kilku do kilkunastu złotych w zależności od wielkości opakowania. Jednak aby zauważyć działanie ziela skrzypu, należy stosować tabletki ze skrzypem polnym dwa razy dziennie przynajmniej przez ok.3-4 tygodnie.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze