Trwa ładowanie...

Skuteczna ochrona przed infekcjami intymnymi jest możliwa!

Avatar placeholder
20.07.2017 17:07
Skuteczna ochrona przed infekcjami intymnymi jest możliwa!
Skuteczna ochrona przed infekcjami intymnymi jest możliwa!

Upławy, świąd pochwy i dyskomfort podczas kontaktów intymnych to problemy, których doświadcza wiele kobiet. Niektóre z nich zmagają się z tymi objawami wielokrotnie, w przebiegu nawracających infekcji pochwy. Gdy zakażenie wraca po raz kolejny mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia, kobiety mają prawo czuć złość i frustrację. Na szczęście przed nawrotem infekcji intymnej można się uchronić. Jak to zrobić?

spis treści

1. Błędy podczas higieny intymnej

Kobiety niechętnie przyznają się do zakażeń pochwy, w obiegowej opinii infekcje są bowiem uznawane za wynik braku higieny. Zaniedbania higieniczne z całą pewnością nie sprzyjają zachowaniu zdrowia intymnego, nie należy jednak doszukiwać się w nich głównego czynnika wystąpienia stanów zapalnych – do zakażeń pochwy dochodzi także u tych kobiet, które skrupulatnie dbają o czystość okolic intymnych i prowadzą zdrowy tryb życia. Jak na ironię, panie, które wykazują nadmierną, wręcz obsesyjną troskę o higienę osobistą, są zwykle bardziej podatne na infekcje intymne. Zbyt częste mycie okolic intymnych silnie działającymi preparatami i częste irygacje pochwy prowadzą bowiem do zmniejszenia liczby bakterii kwasu mlekowego, a co za tym idzie – do wystąpienia zaburzeń flory bakteryjnej i niepożądanych zmian w pH pochwy. Gdy liczba pałeczek dobrych bakterii jest zbyt mała, chorobotwórcze patogeny zaczynają się namnażać, a ryzyko rozwoju zakażenia pochwy znacząco rośnie.

2. Dieta a infekcje intymne

Sposób odżywiania nie pozostaje bez wpływu na zdrowie intymne kobiety. Panie, które spożywają duże ilości słodyczy i wypieków na bazie białej mąki stają się bardziej podatne na infekcje drożdżakowe, ponieważ węglowodany są doskonałą pożywką dla drożdżaków, czyli zarodników grzybów. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia grzybiczego pochwy, należy ograniczyć ilość cukrów w diecie.

3. Probiotyki ginekologiczne

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Prawidłowa higiena intymna i zdrowa dieta to podstawa działań profilaktycznych w zapobieganiu zakażeniom pochwy. Ochrona przed infekcjami powinna obejmować również utrzymywanie równowagi mikrobiologicznej okolic intymnych, ponieważ kwaśny odczyn pochwy sprzyja efektywnemu zwalczaniu patogenów i zachowaniu zdrowia intymnego. Sprawdzonym sposobem na przywrócenie i zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy jest stosowanie probiotycznych kapsułek dopochwowych. W ich składzie znajdują się bowiem pałeczki kwasu mlekowego, które przyczyniają się do utrzymania kwaśnego pH pochwy. Bakterie kwasu mlekowego przeciwdziałają drobnoustrojom odpowiedzialnym za infekcje układu moczowo-płciowego i powodują normalizację wydzieliny z pochwy.

Infekcje intymne to niełatwy temat, zwłaszcza gdy przykre objawy zakażenia pochwy nawracają z dużą częstotliwością. Gdy kolejna próba wyleczenia infekcji kończy się nawrotem stanu chorobowego, warto poczynić pewne zmiany w trybie życia. Poprawa nawyków higienicznych, modyfikacja diety i przywrócenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy probiotykiem ginekologicznym to najlepszy przepis na zdrowie intymne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze