Trwa ładowanie...

Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych

Avatar placeholder
28.03.2014 11:44
Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych
Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych

Szczepienia przeciw grypie to obecnie najskuteczniejszy sposób na grypę. Jest to ważna część profilaktyki grypy. Jednak nie zawsze i nie w każdym przypadku szczepionka przeciw grypie jest rekomendowana przez lekarzy. Jaka jest naprawdę skuteczność szczepionek przeciwgrypowych? Czy należy szczepić się przeciw grypie? Czy są osoby, którym szczepionka przeciw grypie jest szczególnie potrzebna? Kiedy się zaszczepić przeciw grypie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Szczepionka przeciw grypie, tak jak inne szczepionki, działa na zasadzie budowania w organizmie "pamięci immunologicznej". Już raz napotkane zarazki są skuteczniej zwalczane przez nasz system immunologiczny, a nawet nie mają wstępu do naszego organizmu. W przypadku grypy zadanie "zapamiętania" wirusa jest utrudnione ze względu na jego częste mutacje. Dlatego szczepienia najlepiej przyjmować co roku, przed sezonem grypowym. Jest to do tej pory najskuteczniejsza część profilaktyki grypy.

Szczepienia przeciw grypie są co roku modyfikowane. Modyfikacje składu szczepionki przeprowadza się na podstawie badań i kontroli wirusa. Bierze się pod uwagę fakt, że wirus grypy się mutuje. Nie zawsze jednak udaje się to przewidzieć do końca. Stąd niestuprocentowa skuteczność szczepionki.

spis treści

1. Jak zwiększyć skuteczność szczepionek przeciwgrypowych?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Na skuteczność składu szczepionki nie mamy wpływu. Jednak ze swojej strony możemy maksymalnie zwiększyć skuteczność szczepienia w naszym przypadku.

Aby skuteczność szczepionek przeciwgrypowych była jak największa, przede wszystkim należy zaszczepić się przed sezonem zachorowań na grypę. Może to być wrzesień, październik. Początek listopada to ostatni dzwonek.

Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych może być zauważalna dopiero po 10-15 dniach od zaszczepienia. Jeśli zaraziliśmy się grypą wcześniej - skuteczność szczepionek przeciwgrypowych spada do zera. Dlatego nie powinno się szczepić podczas epidemii grypy, ani po kontakcie z osobami chorymi. Trzeba zdecydować się na szczepienie wcześniej, kiedy jesteśmy zdrowi. Skuteczność szczepionki przeciw grypie utrzymuje się przez pół roku, maksymalnie przez rok.

2. Dla kogo szczepienie przeciw grypie?

Wszystkie osoby, które nie są w danym momencie chore na grypę, powinny się zaszczepić przed sezonem grypowym. Szczepionki przeciwgrypowe są polecane już od 6 miesiąca życia. O coroczne szczepienia powinny także dbać osoby szczególnie narażone na kontakt z wirusem, lub częste zmiany temperatur. Pracownicy służb publicznych, ze względu na ciągły kontakt z ludźmi, także powinni zastanowić się nad szczepieniem.

3. Szczepienie przeciw grypie a ciąża

Według badań prowadzonych w Ameryce przez ostatnie 20 lat, szczepienie przeciw grypie nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży. Komplikacje ciąży u kobiet, które się zaszczepiły, nie były częstsze niż u tych, które ze szczepienia zrezygnowały. Przypadki poronień były u nich zdecydowanie rzadsze. Badanie obejmowało szczepionkę martwą, czyli tą dostępną w zastrzykach (szczepionka żywa w formie sprayu do nosa nie jest dostępna w Polsce i nie jest zalecana dla kobiet w ciąży).

Kobiety w ciąży chore na grypę dużo częściej niż inne kobiety są hospitalizowane z powodu tej choroby, co znaczy, że przebieg grypy w ich przypadku jest ostrzejszy. Jedna na 20 ofiar śmiertelnych grypy AH1N w Ameryce to właśnie kobieta w ciąży.

4. Szczepić się, czy nie szczepić...

Grypa może się wydawać powszechną i niezbyt groźną chorobą. Jednak może to być choroba śmiertelna. Najczęstsze zgony z powodu grypy i powikłań pogrypowych zdarzają się u ludzi starszych (powyżej 65. roku życia) i małych dzieci. Jednak zdarzają się przypadki śmiertelne także u osób spoza grupy ryzyka - młodych, bez problemów zdrowotnych (lub ich nieświadomych).

Zaletą szczepienia przeciw grypie jest też fakt, że w 70-90% całkowicie unika się zarażenia. A to znaczy, że się nie choruje, ale też - nie zaraża się innych.

W przypadku zakażenia wirusem grypy, po szczepieniu jej przebieg jest dużo łagodniejszy i rzadziej prowadzi do powikłań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze