Trwa ładowanie...

Sofrologia - charakterystyka, na czym polega, wskazania, cele

 Paula Jakubasik
30.04.2021 15:04
Sofrologia jest prowadzona w sesjach indywidualnych i grupowych.
Sofrologia jest prowadzona w sesjach indywidualnych i grupowych. (123rf)

Sofrologia to jedna z technik relaksacyjnych, które pozwalają na rozluźnienie ciała, kontrolę emocji i eliminację stresu. Metoda ta łączy w sobie ćwiczenia oddechowe, wizualizacje oraz specyficzne ruchy ciała. Co warto wiedzieć o sofrologii?

spis treści

1. Co to jest sofrologia?

Sofrologia to nieinwazyjna technika, która oddziałuje na ciało i umysł. Jest to połączenie ćwiczeń oddechowych, łagodnych ruchów ciała i sofronizacji (charakterystycznych wizualizacji).

Ćwiczenia te wymagają zamknięcia oczu, ale mogą być wykonywane zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Sofrologia została stworzona w latach 60. przez neuropsychiatrę Alfonso Caycedo. Cieszy się ogromną popularnością we Francji i w Szwajcarii, gdzie jest finansowana przez państwo.

2. Na czym polega sofrologia?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Sofrologia wywołuje stan podobny do hipnozy, który pozwala na rozluźnienie ciała. Jednocześnie dochodzi do pobudzenia prawej półkuli mózgu, odpowiedzialnej między innymi za kreatywność i intuicję.

Technika składa się z dwunastu poziomów, ułożonych w trzy cykle. Ich kolejność pozwala na prawidłowy przebieg sofrologii i jednoczesne rozwijanie własnej świadomości, uczucia harmonii i rozluźnienia. By docenić zalety metody konieczne jest wykonanie wszystkich poniższych punktów.

Poziom I został zainspirowany jogą i skupia się na poznaniu własnego ciała, jego możliwości, kształtu, zakresu ruchów. Jednocześnie uczy odpowiedniego sposobu oddychania, kontroli nad spięciem mięśni i usuwania wewnętrznego napięcia.

Poziom II wywodzi się z buddyzmu, polega na tworzeniu pozytywnej wizji przyszłości i zarysowania własnych planów. Dzięki temu rozwija się też postrzeganie zmysłowe (eksteroceptywne, interoceptywne, proprioceptywne).

Poziom III zainspirowany japońskim zen to pewien rodzaj medytacji, która łączy ciało z umysłem. W czasie trwania tego etapu dochodzi do pracy nad przeszłością i postrzeganiem wydarzeń z innej perspektywy.

Poziom IV to czas skupienia na rzeczach ważnych, na naszej pozycji w społeczeństwie i uczuciach, związanych z rzeczywistością.

Poziom V-XII to poszerzenie zakresu własnej świadomości, pamięci komórkowej i pogłębiania wartości egzystencjalnej. Sofrologia została zbudowana z uwagi na trzy filary: świadomość ciała, pozytywne myślenie oraz odbieranie rzeczywistości z punktu widzenia siebie oraz otoczenia. Technika ta może być przeprowadzana na sesjach indywidualnych i grupowych, w zależności od konkretnych potrzeb.

Niektórzy specjaliści oferują również warsztaty, podejmujące konkretne tematy, związane na przykład z bezsennością czy uczuciem niepokoju. Sofrologia, tak jak większość technik relaksacyjnych wymaga systematyczności.

Zobacz także:

3. Kiedy warto korzystać z sofrologii?

  • problemy psychologiczne,
  • depresja,
  • nerwica,
  • stany lękowe,
  • problemy ze snem,
  • nadmierny stres,
  • astma,
  • arytmia,
  • zbliżające się egzaminy,
  • trudności w kontrolowaniu złości czy smutku,
  • ból, np. w czasie porodu.

4. Cele sofrologii

Głównym założeniem sofrologii jest eliminacja stresu, uczucia niepokoju i lęku. Dodatkowo metoda pozwala na odsunięcie od siebie natrętnych myśli, zmniejsza napięcie i poprawia samopoczucie.

Za pomocą sofrologii możliwe jest zwiększenie pewności siebie, wzrost motywacji, a także nabycie umiejętności szybkiej relaksacji oraz odpoczynku. Wiele osób korzysta z tej techniki, by zmniejszyć dolegliwości bólowe, również te towarzyszące chorobom przewlekłym.

Sofrologia wprowadza w stan świadomości pomiędzy czuwaniem a snem, dzięki czemu umożliwia stymulowanie umiejętności, często takich o których nie mieliśmy pojęcia. Dodatkowo rozluźnia ciało, uczy skupienia na sobie, kontroli własnych emocji, utrzymania koncentracji oraz pozytywnego myślenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze