Sonoforeza

Sonoforeza znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce jako masaż ultradźwiękowy. Ten zabieg na twarz powoduje poprawę ukrwienia skóry i jest wykorzystywany w celu wtłoczenia w głębsze warstwy preparatów regenerujących i nawilżających. Sonoforeza ma za zadanie transport witamin w głąb skóry. Ten zabieg pielęgnacyjny na twarz jest idealnym dopełnieniem innych działań stosowanych w kosmetyce do odmładzania cery, zatem spowalnia proces starzenia się skóry. Zobacz, czym jest sonoforeza.

Spis treści:
 1. 1. Co to jest sonoforeza?
 2. 2. Preparaty kosmetyczne do sonoforezy
 3. 3. Zabieg ultradźwiękami na twarz

1. Co to jest sonoforeza?

Zabieg wykorzystuje fale akustyczne do masażu. Za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe, wprowadzone są w głąb skóry rozmaite substancje. Głębokość wnikania witamin zależy od częstotliwości ultradźwięków, ich mocy i okresu oddziaływania. Przy częstotliwości 1 MHz jest większa niż przy 3 MHz (optymalna dla zabiegu wynosi: 0,8 do 1,0 W/cm2). Czas zabiegu zależy od powierzchni, na którą wpływają fale akustyczne (od 5-30 minut). Sonoforeza wpływa na: wzrost przepuszczalności błon komórkowych, aktywację metabolizmu komórkowego, zwiększone oddychanie komórkowe. Wibracje ultradźwięków to mikromasaż dla skóry o charakterze biostymulującym. Poprawie ulega przepływ limfy, podwyższa się poziom pH zakwaszonych tkanek oraz zostają pobudzone fibroblasty do biosyntezy kolagenu i elastyny. Sonofereza to również rodzaj zabiegu na cellulit, gdyż poprawia ukrwienie skóry.

Zabieg jest szczególnie zalecany dla osób:

 • z suchą, złuszczającą się skórą,
 • z wiotką, poszarzałą skórą,
 • ze skórą zmęczoną i dojrzałą,
 • z nadwagą.

Sonoforeza stosowana jest również do:

2. Preparaty kosmetyczne do sonoforezy

Preparaty kosmetyczne stosowane przy sonoforezie to:

 • Żel regenerująco-nawilżający, który działa na naczynia włosowate oraz sprzyja tworzeniu się kolagenu w tkance łącznej. W jego skład wchodzą witaminy A, E, F i H. Cukry zawarte w żelu tworzą na powierzchni skóry swoiste mosty hydrogenowe, które zatrzymują wodę i tym samym nawilżają skórę.
 • Żel nawilżający, który redukuje podrażnienia. Zawiera on hydroksykwasy, cukry i kompres nawilżający, co wpływa na nawilżanie całej skóry.
 • Żel do cery naczyniowej, który zawiera ściągające substancje, które również wzmacniają skórę. Substancje aktywne mogą działać przeciwkrwotocznie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, wzmacniając kruche naczynka i poprawiając koloryt skóry. Kremy do cery naczynkowej powinny zawierać mieszanki ekstraktów z czerwonego wina, arniki, kasztana jadalnego i bluszczu pospolitego.

3. Zabieg ultradźwiękami na twarz

Rezultaty uzyskane dzięki działaniu fali ultradźwiękowej to:

 • rozjaśnienie przebarwień i plam na skórze,
 • dotlenienie i mocne nawilżenie ciała,
 • większa produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w organizmie,
 • odmłodzenie skóry poprzez mikromasaż,
 • usuwanie cellulitu,
 • przyśpieszanie wchłaniania substancji regenerujących przez skórę,
 • usuwanie stanów zapalnych skóry,
 • eliminacja zmarszczek,
 • usuwanie zanieczyszczeń z porów.

Stany i dolegliwości, na które niekorzystnie wpływa sonoforeza:

 • nowotwory i stany nowotworowe,
 • ciąża,
 • niewydolność krążenia,
 • stany gorączkowe,
 • ciężki stan ogólny,
 • uporczywa migrena,
 • epilepsja.

Sonoforeza to bezpieczny sposób na odmładzanie skóry i usuwanie cellulitu. Może być przeprowadzana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Poddawać się jej mogą osoby młode – z problemami nadczynności gruczołów łojowych i z trądzikiem.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy jonofereza jest skuteczna?

Witam, mam pytanie dotyczące zabiegów jonizacji - jonofereza. Jestem kobietą, lat 41. Mam...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Zabiegi ultradźwiękami

Prądy Kotza
Zabiegi ultradźwiękami Prądy Kotza

Prądy Kotza zostały odkryte przez Rosjanina, Kotza, dlatego stymulacje wg Kotza nazywane są rosyjskimi. Elektrostymulacja służy do odbudowy napięcia mięśniowego powstałego na skutek urazu lub operacji. Wykorzystywana jest też do zwiększenia siły...

Sonoforeza dla skóry głowy i słabych włosów
Zabiegi fryzjerskie Sonoforeza dla skóry głowy i słabych włosów

(...) órę i pozostawiany do samoistnego wchłonięcia. Czym jest sonoforeza? Sonoforeza polega na wtłaczaniu ampułki za pomocą ultradźwięk ... jest zauważalny w krótszym czasie. Sonoforeza dodatkowo jest masażem, gdyż wytwarzane przez ultradźwięki ciepło rozprowadzane ... przed drobnymi ukłuciami, a pragnie wzmocnić swoje włosy, sonoforeza będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż jest, tuż po mezoterapii...

Zabiegi dla cery naczynkowej
Cera naczynkowa Zabiegi dla cery naczynkowej

(...) Profesjonalne zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej Jono- i sonoforeza to zabiegi mające na celu wprowadzenie w głąb skóry substancji ... prądu elektrycznego, zaś sonoforeza opiera się na emisji ultradźwięków. Jeden zabieg kosztuje od 100 do 140 złotych.

Zabiegi dla cery suchej
Cera sucha Zabiegi dla cery suchej

(...) przez skórę; sonoforeza – fale ultradźwiękowe wspomagają wchłanianie substancji odżywczych w głąb skóry;...

Trądzik młodzieńczy Trądzik zaskórnikowy

(...) zabiegi dotleniające oraz regenerujące na bazie masek algowych i gipsowych; sonoforeza – zabieg z wykorzystaniem...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij