Sposoby na wzdęty brzuch

Dolegliwości mogą pojawić się w górnej części brzucha, po bokach, w okolicach żołądka i niżej, w okolicy jelita cienkiego i grubego. Wzdęcia brzucha zwykle nie są groźne. Powinny jednak zaniepokoić, jeśli zdarzają się niespodziewanie, trwają długo i są bardzo nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Spis treści:
  1. 1. Wzdęcie żołądka
  2. 2. Wzdęcie jelita cienkiego
  3. 3. Wzdęcie jelita grubego
  4. 4. Skuteczne sposoby na wzdęty brzuch

1. Wzdęcie żołądka

Wzdęcie żołądka to widoczne gołym okiem rozciągniecie narządu przez stałe lub płynne pokarmy. Pojawia się często po obfitym posiłku, bogatym w tłuszcze lub cukry. Wzdęcia może również wywoływać nadmierne połykanie powietrza.

2. Wzdęcie jelita cienkiego

Ta dolegliwość nie jest zaliczana do niegroźnych, ponieważ najczęściej musi być leczona chirurgiczne: niedrożność, paraliż jelit itd. U dzieci natomiast może towarzyszyć stanom zakaźnym: zapalenie ucha, angina lub zapowiadać początek wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego.

3. Wzdęcie jelita grubego

Wzdęty brzuch na poziomie jelita grubego jest spowodowany przez gazy produkowane przez bakterie naturalnie występujące w jelitach. Kiedy gazy są produkowane w nadmiarze, pojawiają się wzdęcia i wiatry, a czasami również skurcze. Pokarmy odpowiedzialne za wzdęty brzuch to w tym przypadku: warzywa „bogate” takie jak kapusta, produkty bogate w węglowodany i skrobię. Uwaga również na nadmiar owoców i surowych pokarmów.

Właściwa dieta na bazie protein, produktów mlecznych, z niską zawartością cukrów i tłuszczy pozwala na szybkie rozwiązanie problemu i regulację pracy jelit. Utrzymywanie się wzdęć, pomimo stosowania właściwej diety, powinno natomiast skłonić do konsultacji z lekarzem.

4. Skuteczne sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęty brzuch po jedzeniu bywa bardzo uciążliwy. Oto, co można zrobić, by uniknąć takich nieprzyjemnych dolegliwości:

  • Jedz powoli.
  • Bierz małe kęsy i dobrze przeżuwaj.
  • Pomiędzy posiłkami unikaj ciągłego żucia, np. gumy lub innych przekąsek.
  • Jedz posiłki bogate w proteiny, a ogranicz węglowodany.
  • Stosuj węgiel leczniczy, w celu pozbycia się nadmiaru powietrza.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Odstający brzuch - jakie ćwiczenia?

Mam duży, wzdęty brzuch. Pijam mało wody, jem dużo słodkiego, czasem fast food, chipsy. Ogólnie jestem szczupłą osobą, ale brzuch mam duży, odstający. Chciałabym mieć płaski. Jak to osiągnąć? Wyeliminuję słodycze z diety, będę pić więcej wody, zwiększę...

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Gazy po pożywieniu ~:

Po wszystkim co zjem mam gazy czy może być to spowodowane jakaś bakteria w moim organizmie i co z tym mam zrobić czy sa jakieś sposoby leczenia?

Artykuły Wzdęcia brzucha

Wzdęcia brzucha Domowe sposoby na wzdęcia i zaparcia

Wzdęcia i zaparcia to dolegliwości, na które cierpi 7 na 10 kobiet w Polsce. Powodują wiele nieprzyjemnych i krępujących sytuacji: dziwne odgłosy wydobywające się z brzucha, niekontrolowane odchodzenie gazów. Warto wiedzieć, co powoduje...

Wzdęcia brzucha Wzdęcia jelit

(...) óremu towarzyszą głębokie wdechy, powietrze może się dostać do żołądka i zalegać w nim. Wzdęcia brzucha powstają również na...

Wzdęcia brzucha Leczenie wzdęć brzucha

(...) się do wzdęcia brzucha. Dzieje się tak jednak głównie przy zmianie diety z niezawierającej błonnika na zawierającą ... produkty słodzone sztucznie. Sposoby na wzdęcia brzucha Sposoby na wzdęty brzuch nie są niczym skomplikowanym. To, jak...

Wzdęcia brzucha Zioła na wzdęcia

Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć stresu czy odmówić sobie przyjemności spożywania ciężkostrawnych potraw. To prowadzi do różnych dolegliwości, takich, jak wzdęcia. Zioła to najlepszy sposób, aby je leczyć. Rumianek pospolity...

Dieta lekkostrawna Co na wzdęty brzuch?

Wzdęcia to przykre uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej. Kiedy brzuch jest wzdęty, w talii przybywa kilka centymetrów, a ubranie staje się zbyt ciasne. Obok bólów brzucha i zaparć, wzdęcia należą do najczęstszych dolegliwości...

Sposoby na płaski brzuch
Ćwiczenia na brzuch Sposoby na płaski brzuch

Sposoby na płaski brzuch są różne. Aby pozbyć się brzucha, zwykle stosujemy restrykcyjne diety odchudzające. Zamiast nich możemy zastosować racjonalne odżywianie oraz zestaw ćwiczeń na płaski brzuch.

Porady dietetyczne dla odchudzających się Sposoby na idealny brzuch!

Płaski brzuch to marzenie niejednej kobiety. Okazuje się jednak, że idealny brzuch można uzyskać w stosunkowo krótkim czasie. Aby mieć zgrabny brzuch, wystarczą ćwiczenia i zmiany w trybie życia.

Ćwiczenia na brzuch Proste sposoby na idealny brzuch!

Marzysz o płaskim brzuchu i talii osy? Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swojej diety i zadbać o dobre nawyki, by obwód talii wyraźnie zmalał.

pokaż 10 następnych