Trwa ładowanie...

Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Avatar placeholder
29.06.2015 13:32
Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry
Sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba alergiczna o podłożu genetycznym. Na AZS najbardziej narażone są osoby, których obydwoje rodzice byli alergikami. Choroba ta wywołana jest zaburzeniami funkcjonowania układów immunologicznego i nerwowego. Atopia nasila się w okresie jesienno-zimowym. Po wakacjach wracamy do szkoły, pracy, do codziennego stresu i obowiązków. Rzadko wychodzimy na świeże powietrze, a czas spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach. Nasza skóra staje się sucha i pojawia się na niej meczący świąd. W niewietrzonym mieszkaniu roztocza i alergeny rozwijają się, i zaostrzają zmiany skórne. Na rozwój AZS ma wpływ pylenie drzew. Stres, czynniki środowiskowe (klimat, środowisko), alergen pokarmowe i powietrzno-pochodny wpływają na ujawnienie i rozwój AZS. Choroba może pojawić się bardzo wcześnie, już w pierwszych miesiącach życia. Czasami można ją wyleczyć całkowicie, innym razem zamienia się w inny rodzaj alergii lub tez trwa przez całe życie.

1. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Krok 1. Preparaty do skóry dla osób z atopią – stosowane co najmniej 2 razy dziennie łagodzą świąd, natłuszczają skórę, zmniejszają szorstkość i zaczerwienienie. Preparaty należy kupować w aptekach.

Krok 2. Unikaj długich i gorących kąpieli – tylko wysuszają skórę. Lepiej weź krótki i chłodny prysznic, a po skończeniu delikatnie osusz skórę ręcznikiem.

Krok 3. Przykładaj zimne kompresy – w razie silnego swędzenia zimny kompres łagodzi świąd.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Krok 4. Ubieraj się na „cebulkę” - wówczas nie się nie przegrzejesz, ale też nie utracisz ciepła.

Krok 5. Dla osób z AZS najlepsze są ubrania bawełniane, niekumulujące ciepła. Lepiej unikać odzieży wełnianej, z powodu której reakcja alergiczna może się pojawić.

Krok 6. Dbaj o czystość w mieszkaniu – kurze ścieraj na mokro, wietrz mieszkanie, nie używaj nawilżacza powietrza. Przydatny będzie oczyszczacz powietrza lub jonizator.

Krok 7. Specjalna pościel – używaj kołdry i pościeli przeznaczonej specjalnie dla alergików, przepuszczają one powietrze, ale zatrzymują roztocza kurzu.

Krok 8. Urozmaicona dieta – do swojego jadłospisu wprowadź ryby morskie, nasiona dyni i słonecznika, olej z wiesiołka i oliwę – produkty te zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają skórę od wewnątrz.

Krok 9. Uwolnij stres – kumulowanie stresu prowadzi do osłabienia odporności organizmu. Uprawianie sportu pomoże rozładować napięcie.

Krok 10. Pomoc lekarza dermatologa – gdy zmiany skórne i alergia się powiększają warto skontaktować się z lekarzem, który wskaże odpowiednią kurację.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Znaczenie emolientów w leczeniu atopowego zapalenia skóry
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze