Trwa ładowanie...

Jak przetrwać z niemowlakiem?

Avatar placeholder
04.07.2020 22:55
Jak przetrwać z niemowlakiem?
Jak przetrwać z niemowlakiem? (Shutterstock)

Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Narodziny dziecka mogą wywrócić życie rodziców do góry nogami. Młoda mama i tato boją się zmian, które nastąpią po urodzeniu się maluszka. Nieprzespane noce, problemy z karmieniem, przewijaniem, płacz dziecka - spędzają im sen z powiek. Opieka nad dzieckiem jest tak absorbująca, że często nie wystarcza pomoc niani czy specjalisty od laktacji. To na rodzicach spoczywa obowiązek opieki nad dzieckiem. Jak zorganizować swój czas, by podołać obowiązkom wychowawczym i mieć jeszcze energię do życia?

1. Jak zorganizować życie po porodzie?

  1. Ułóżcie plan rodzicielski - na samym początku należy przedyskutować obowiązki obojga rodziców. Gdy zadecydujecie o podstawowych sprawach, np. kto będzie wstawał w nocy, żeby nakarmić dziecko, będzie wam o wiele łatwiej. Takie nocne wstawanie z łóżka może stać się rutyną i nie sprawiać Wam już więcej problemów.
Dziecko kilka dni po porodzie
Dziecko kilka dni po porodzie

Jeśli maluszek jest zdrowy, wychodzi wraz z mamą do domu niedługo po porodzie. Jednak nie jest jeszcze

zobacz galerię
  1. Odłóżcie w czasie zbyt męczące zadania - wszelkie przedsięwzięcia narażające na utratę energii powinny zostać odłożone do czasu, aż dziecko skończy rok. Łączenie opieki nad dzieckiem z nadmiernym wysiłkiem fizycznym może doprowadzić do wyczerpania organizmu. Nikomu nie wyjdzie to na dobre - ani dziecku, ani Wam.
  2. Bądźcie elastyczni - pierwszy rok życia dziecka wymaga od rodziców pełnego przystosowania do nowo zaistniałej sytuacji. Najlepiej jest słuchać dziecka. Ono swoim zachowaniem wzbudzi w Was instynkt samozachowawczy. Zdziwicie się, jacy dobrzy jesteście w rozwiązywaniu problemów.
  3. Zanotujcie podstawowe informacje - spisanie czasu, w którym dziecko powinno otrzymać pokarm, kiedy należy położyć je spać, a nawet kiedy najczęściej płacze, może okazać się bardzo pomocne. W ten sposób będziecie mogli znaleźć trochę czasu dla siebie, czy to między posiłkami, czy podczas snu dziecka.
  4. Pomyślcie, co jest najważniejsze - najlepiej jest stawiać sobie tylko te cele, które niezwłocznie należy wykonać. Nie zaprzątajcie sobie głowy rzeczami nie wartymi zachodu. Czynności takie, jak praca w ogrodzie czy pranie mogą zostać wykonane przez kogoś innego. Może ktoś z rodziny lub przyjaciół będzie mógł Wam w tym pomóc?
  5. Kupujcie dobrej jakości półprodukty spożywcze (mrożonki, produkty garmażeryjne). Jedzenie przygotowane przez profesjonalistów jest zdrowe, smaczne i zróżnicowane. Zakupy spożywcze róbcie w supermarketach internetowych - w wielu polskich miastach istnieją już firmy dostarczające zakupy do domu.
  6. Okazujcie sobie miłość - dziecko odczuwa, kiedy sytuacja w domu jest napięta. Nie narażajcie go ani siebie na stres. Przytulajcie się, kiedy jesteście zmęczeni i przybici. To pomoże Wam przetrwać ciężkie chwile.
  7. Przejrzyjcie internet – fora internetowe są kopalnią wiedzy dla nowych rodziców. Warto tam czasem zajrzeć.
  8. Bądźcie romantyczni - psycholodzy są zgodni co do tej kwestii: narodziny dziecka nie powinny oznaczać końca romantyzmu! Wyjdźcie na miasto przynajmniej raz w tygodniu. To umocni Wasz związek. I pamiętajcie, podczas randki możecie rozmawiać o dziecku tylko 10 minut. Randka bowiem to czas, w którym powinniście myśleć tylko o sobie.
  9. Nigdy nie porównujcie – nie można porównywać swojego dziecka do dzieci znajomych. To do niczego nie prowadzi. Każdy maluch jest inny i trzeba go takim zaakceptować.
  10. Śmiejcie się często – najważniejsze jest, żeby nie stracić dobrego humoru. Możecie wyobrazić sobie, że gracie główne role w serialu komediowym. To może pomóc.
  11. Śpijcie, gdy dziecko śpi – ta rada dotyczy w szczególności mam. Musicie się wysypiać. Niewyspanie może doprowadzić do depresji poporodowej. Inne rozwiązanie związanie jest z podziałem obowiązków. Jeśli jeden rodzic śpi, drugi powinien czuwać. Dobrym rozwiązaniem byłoby także ucięcie sobie drzemki przy boku dziecka. W tym czasie partner mógłby zająć się domem.
  12. Nie zgrywajcie superbohaterów – bycie Super Mamą czy Tatą brzmi zachęcająco. Pamiętajcie jednak, życie tylko dla dziecka może doprowadzić do wypalenia. Jeśli nie dajecie rady i czujecie, że musicie się wreszcie porządnie wyspać, skorzystajcie z pomocy niani.
  13. Czasem po prostu odpuśćcie – dzieci nie widzą brudnych naczyń ani stosu prania w łazience. Jeśli nie macie siły, dajcie sobie spokój.
  14. Dowiedzcie się więcej o higienie snu maluszka - porozmawiajcie z pediatrą o tym, jak przygotować dziecko do snu. Możecie także zaopatrzyć się w książki z poradami na ten temat. Jeśli będziecie się stosować do rad specjalistów, może niedługo będziecie przesypiać całe noce.
  15. Stwórzcie dziecku naturalne warunki - karmienie piersią, noszenie dziecka w chuście czy wspólny sen pomagają stwarzać warunki podobne do tych, które panowały w brzuchu mamy. Jeśli zastosujecie takie techniki, Wasze dziecko uspokoi się i nie będzie robić większych problemów.
  16. Wymieniajcie się obowiązkiem nocnego stróżowania - w nocnej opiece nad dzieckiem najważniejszy jest odpowiedni podział obowiązków. Pamiętajcie jednak, wymienianie się odpowiedzialnością co kilka godzin nie jest dobrym rozwiązaniem. W taki sposób oboje będziecie niewyspani. O wiele lepiej jest przespać całą noc, a „stróżować” podczas drugiej.

2. Jak mieć więcej energii?

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Powszechnie wiadomo, że trening jest dobry na stres. Możecie spytać: „Kiedy znajdę na to czas?”. Poniższe wskazówki rozwieją Wasze wątpliwości:

  1. Ćwiczcie z dzieckiem – Ten pomysł może wydać się wam dziwny, ale gdy jesteście wyczerpani, ćwiczenia zwiększą Waszą energię. Mamy mogą zabrać maluszki na zajęcia jogi bądź pływania. Tatusiowie natomiast mogą wziąć dziecko na spacer w nosidełku.
  2. Ćwiczcie, gdy tylko dziecko Wam na to pozwoli - jeśli chcecie zachować sprawność, możecie wplatać ćwiczenia w rutynowe czynności, np. przewijając dziecko. Wystarczy 10 minut rano i tyle samo wieczorem, aby przyspieszyć metabolizm. Nie tylko Wam, ale i dziecku może to sprawić radość. Patrzenie na rodzica robiącego skłony może być dla niego ekscytujące. Może właśnie w tym momencie Twój bobasek pierwszy raz się do Ciebie uśmiechnie.
  3. Uprawiajcie sport wieczorami - dzieci są bardzo aktywne właśnie wieczorami, przed snem. Możecie to wykorzystać. Weźcie malucha na spacer albo poćwiczcie z nim.
  4. Znajdźcie siłownię oferującą opiekę nad dzieckiem - wiele obiektów sportowych oferuje opiekę nad dzieckiem, podczas gdy rodzice będą ćwiczyć. Im wcześniej zabierzesz dziecko do miejsca tego typu, tym łatwiej będzie się wam przyzwyczaić do nowego otoczenia.
  5. I w końcu: żyjcie chwilą – dzieci dorastają tak szybko. Cieszcie się z każdego dnia spędzonego ze swoją pociechą. Bądźcie cierpliwi. Radość z posiadania dziecka stokrotnie wynagradza stres związany z jego wychowaniem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Język migowy dla niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze