Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM!

Avatar placeholder
20.07.2017 16:44
Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM!
Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM!

Nietrzymanie moczu (NTM), określane również mianem inkontynencji, to przypadłość, która uchodzi za domenę kobiet przechodzących menopauzę. Warto jednak uświadomić sobie, że z niekontrolowanymi wyciekami moczu zmagają się także młode kobiety. Czy jesteś w grupie pań zagrożonych NTM?

spis treści

1. Czym jest inkontynencja?

O wysiłkowym nietrzymaniu moczu mówimy, gdy podczas czynności wymagających napięcia brzucha (kichanie, kaszel, śmiech, ćwiczenia fizyczne) dochodzi do mimowolnych wycieków moczu. Inkontynencja może przybrać również inne formy: nietrzymania sytuacyjnego (np. w trakcie stosunku płciowego), ciągłego nietrzymania moczu (wyciek moczu jest wówczas stały), mieszanego nietrzymania moczu (połączenie objawów wysiłkowego NTM i naglącej postaci inkontynencji) oraz naglącego nietrzymania moczu (wyciek moczu następuje na skutek silnego parcia na pęcherz moczowy).

Do nietrzymania moczu najczęściej przyczynia się osłabienie mięśni dna miednicy, podtrzymujących cewkę moczową oraz pęcherz. Stan ten nierzadko ma związek z porodem lub menopauzą. Ryzyko inkontynencji rośnie w okresie ciąży i przy nadwadze. Niestety, wiele pań bagatelizuje pierwsze objawy NTM. Gdy dochodzi do wycieku moczu podczas kaszlu lub śmiania się, tłumaczą sobie, że to był przypadek, a ta krępująca sytuacja na pewno się nie powtórzy.

2. Czy inkontynencja może dotyczyć także Ciebie?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Odpowiedz TAK lub NIE na następujące pytania i zsumuj swoje odpowiedzi, by dowiedzieć się, czy grozi ci NTM.

  • Czy korzystasz z toalety co najmniej siedem razy każdego dnia?
  • Czy musisz kilkakrotnie wstawać w nocy, by oddać mocz?
  • Czy potrzeba skorzystania z toalety bywa tak silna, że musisz biec do łazienki?
  • Czy zdarza się, że zanim dobiegniesz do łazienki, część moczu wycieka?
  • Czy ostatnio popuściłaś mocz podczas ćwiczeń, śmiania się, kaszlu lub kichania?

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na co najmniej jedno z powyższych pytań, nie ma powodu do zmartwień, ale wskazana jest poprawa stanu mięśni dna miednicy. Zacznij obserwować swoje ciało – reakcję pęcherza na większą ilość płynów, liczbę wizyt w toalecie. Ogranicz spożycie napojów z kofeiną i alkoholu, pij naturalne soki i wodę.

Dwie lub trzy odpowiedzi TAK mogą być oznaką wczesnego etapu inkontynencji. Najwyższy czas na ćwiczenia Kegla i poprawę komfortu życia za pomocą wkładek anatomicznych, które pochłaniają mocz skuteczniej niż zwykłe podpaski.

Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco na co najmniej cztery pytania, problem nietrzymania moczu jest już stosunkowo zaawansowany. Jak najszybciej skonsultuj się z urologiem lub ginekologiem.

3. Bądź aktywna z NTM!

Inkontynencja to nie koniec świata! Mimo objawów nietrzymania moczu można prowadzić aktywny tryb życia, pracować i spotykać się z ludźmi, nie zdradzając się przy tym ze swoimi problemami. Jak to zrobić?

  • Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Opowiedz mu o swoich objawach, wykonaj zlecone przez niego badania (np. ogólne badanie moczu, posiew moczu, próbę kaszlową, USG przezbrzuszne) i podejmij się leczenia. W razie wątpliwości porozmawiaj z pielęgniarką urologiczną lub psychologiem, którzy w każdą pierwszą środę miesiąca dyżurują pod bezpłatnym numerem infolinii TENA: 800 60 66 68 (najbliższe konsultacje 3 lipca). W godzinach 9.00-13.00 masz okazję skonsultować się z psychologiem, a między 16.00 a 20.00 – z pielęgniarką urologiczną.
  • Noś wkładki anatomiczne. Nie sposób dostrzec ich pod ubraniem, są cienkie i niezwykle chłonne. Co ważne, neutralizują przykry zapach moczu, sprawiając, że kobiety z NTM czują się świeżo przez cały dzień. Próbki wkładek możesz zamówić na stronie TENA.pl lub drogą telefoniczną (nr tel. 800 60 66 68, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.30-17.30).
  • Ćwicz regularnie mięśnie dna miednicy, czyli tzw. mięśnie Kegla. Zapoznaj się z Techniką Pelvicore, pomagającą wzmocnić mięśnie brzucha i mięśnie górnej części przepony. Poradniki oraz płyty DVD z ćwiczeniami mięśni Kegla możesz nieodpłatnie zamówić na stronie CoreWellness lub pod numerem infolinii TENA. Publikacje powstały specjalnie na potrzeby kampanii „Core Wellness – wewnętrzna siła”.

Nietrzymanie moczu nie musi być przeszkodą do prowadzenia aktywnego trybu życia. Ćwiczenia mięśni Kegla, specjalne wkładki o anatomicznym kształcie oraz stosowanie się do zaleceń lekarza znacząco poprawiają jakość życia pań dotkniętych inkontynencją.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze