Trwa ładowanie...

Sprawdź, jak zadbać o oczy latem...

Sprawdź, jak zadbać o oczy latem...
Sprawdź, jak zadbać o oczy latem...

Artykuł sponsorowany

Wraz z nadejściem lata i sezonu urlopowego coraz więcej czasu spędzamy na słońcu, nad jeziorem czy na plaży. Większość z nas rozumie potrzebę ochrony skóry przed szkodliwymi promieniami UV, jednak często zapominamy, że oczy, podobnie jak skóra, są bardzo wrażliwe na promieniowanie słoneczne. Silna i długotrwała ekspozycja na promienie UV może prowadzić do wystąpienia wielu działań niepożądanych, takich jak zapalenie spojówek, świetlne zapalenie rogówki, skrzydlik, zaćma czy retinopatia słoneczna.

spis treści

1. Rodzaje promieniowania UV

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Są trzy typy promieniowania UV:

  • UVA – stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni ziemi, obecne jest przez cały rok i przenika przez chmury. Promienie te przechodzą głęboko w głąb skóry i gałki ocznej, powodując starzenie się i nowotwory skóry, mogą także wywołać uszkodzenie białek soczewki, co prowadzi do powstania zaćmy oraz uszkodzenia siatkówki, czyli warstwy włókien nerwowych odpowiedzialnych za widzenie.
  • UVB – stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni ziemi. Nie przechodzi przez chmury, ale przenika przez powierzchowne warstwy skóry i gałki ocznej. Promienie te odpowiadają za opalanie się i zapalenie rogówki, a przy długotrwałej ekspozycji mogą prowadzić do powstania zaćmy czy nowotworów skóry.
  • UVC – promienie te pochłaniane są przez warstwę ozonową i nie stanowią żadnego zagrożenia.

2. Skutki długiego przebywania na słońcu

Krótkotrwała, lecz intensywna ekspozycja na promienie słoneczne może prowadzić do podrażnienia i świetlnego zapalenia rogówki, którego objawami są: zaczerwienienie oczu (tzw. czerwone oczy), uczucie piasku lub ciała obcego, światłowstręt i nadmierne łzawienie.

Długoterminowa ekspozycja na promieniowanie UV daje znacznie poważniejsze objawy, takie jak skrzydlik, trwałe zmętnienie soczewki wewnątrzgałkowej, czyli zaćma, czy też degeneracyjne zmiany w obrębie siatkówki.

3. Jak chronić oczy przed skutkami promieniowania ultrafioletowego?

Aby chronić oczy przed konsekwencjami promieniowania ultrafioletowego, należy:

  • unikać silnej ekspozycji na słońce między godziną 11 a 15,

  • unikać bezpośredniego patrzenia prosto na tarczę słońca, bowiem silne i bardzo jasne promieniowanie może nieodwracalnie uszkodzić siatkówkę i powodować trwałe pogorszenie widzenia (retinopatia słoneczna),

  • nakładać krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem na skórę twarzy i okolicę oczu. Skóra wokół oczu jest bowiem bardzo cienka i delikatna, co sprawia, że łatwo ulega poparzeniu,

  • nosić okulary przeciwsłoneczne. Najlepsze będą okulary przeciwsłoneczne z dużymi szkłami (najlepiej sięgające od łuku brwiowego do kości jarzmowej) i szerokimi zausznikami. Okulary powinny posiadać szkła blokujące promienie UV. Najbardziej optymalnym parametrem jest blokowanie 95% promieni UVA i 99% promieni UVB. Noszenie ciemnych okularów bez szkieł ochronnych prowadzi do rozszerzenia źrenic, pozwalając większej ilości szkodliwych promieni przeniknąć do soczewki oraz siatkówki, powodując ich uszkodzenie. Osoby, których styl życia uniemożliwia noszenie okularów przeciwsłonecznych (np. sportowcy) powinni zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe z filtrem UV,

  • dbać o odpowiednią dietę. Luteina to przeciwutleniacz, który chroni siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem. Można ją znaleźć w szpinaku, brokułach, żółtych owocach i warzywach oraz suplementach diety dostępnych w aptece,

  • nawilżać oczy, czyli stosować preparaty „sztucznych łez”. Działają one na zasadzie naturalnych łez – nawilżają spojówkę i rogówkę, co łagodzi podrażnienie, zaczerwienienie i uczucie ciała obcego w oku. Do utrzymania spojówek i rogówki w odpowiedniej kondycji niezbędne jest ich odpowiednie nawilżenie, zwłaszcza latem przy zwiększonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, wiatr, kurz, piasek oraz chlorowaną wodę. Preparaty sztucznych łez nie uzależniają i są całkowicie bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu. Mogą być podawane w postaci kropli o mniejszej lub większej lepkości (Biolan, Biolan Gel, KeratoStill) czy też sprayu (Tears Again). Preparaty te poprawiają nawilżenie powierzchni oczu, dodatkowo Tears Again stabilizuje warstwę lipidową filmu łzowego, jednocześnie wyrównując nierówności i ubytki nabłonka rogówki, oraz obniża temperaturę skóry powiek. Spray podawany jest na zamknięte powieki, skąd przenika przez szparę powiekową do oka, dostarczając do jego powierzchni wodę, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe i witaminy A+E. Ważną zaletą preparatu Tears Again na suche oko jest fakt, iż można go używać, kiedy ma się makijaż.

Powszechna jest opinia, że opalenizna zdobi. Aby jednak cieszyć się atrakcyjnym wyglądem i zdrowiem, należy zachować ostrożność i umiar w eksponowaniu na promienie słoneczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze