Trwa ładowanie...

Regulacja sprzedaży leków przez internet

Avatar placeholder
29.09.2015 11:59
Regulacja sprzedaży leków przez internet
Regulacja sprzedaży leków przez internet

Nowy pakiet zdrowotny ogranicza możliwość handlu lekami przez internet. Chorzy nie będą mogli zaoszczędzić na lekach kupionych w sieci, ale jednocześnie uchronią się przed podróbkami...

spis treści

1. Internetowy handel lekami

W tym roku Polacy wydadzą na leki 27 miliardów złotych, z czego 50-200 milionów złotych to wydatek na leki zakupione przez Internet. Choć to niewielka część ogólnej kwoty, internetowy handel lekami znacznie się rozwinął ostatnimi czasy. Ta forma sprzedaży leków była szczególnie opłacalna dla klienta, gdyż oszczędzała jego czas, jak również pieniądze.

2. Leki na receptę

Polacy najczęściej kupują leki na receptę. Zdarza się, że leki te są bardzo drogie, dlatego też możliwość wydania na nie o 20% mniej, jak to się zdarza w sprzedaży internetowej, wydaje się szczególnie atrakcyjna. Problem polega na tym, że teoretycznie w Polsce nie ma możliwości kupienia leków na receptę przez internet, gdyż prawo farmaceutyczne nie sformułowało definicji sprzedaży wysyłkowej. Niektórym aptekom internetowym udało się obejść tą trudność traktując kurierów jako pełnomocników osoby zamawiającej lub dostarczając zakupione leki do apteki, z której można je było później odebrać.

3. Wprowadzone zmiany

Nowe przepisy formułują definicję sprzedaży wysyłkowej, przez co nie będzie możliwości kupienia tańszych leków przez internet. Naczelna Izba Aptekarska popiera rządowy pakiet zdrowotny argumentując, iż leki sprzedawane przez internet mogą zagrażać bezpieczeństwu kupujących.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze