Trwa ładowanie...

Starasz się o kredyt? Sprawdź, jak policzyć zdolność kredytową

Avatar placeholder
18.12.2013 16:05
Starasz się o kredyt? Sprawdź, jak policzyć zdolność kredytową
Starasz się o kredyt? Sprawdź, jak policzyć zdolność kredytową

Kredyty bankowe są idealnym rozwiązaniem dla osób decydujących się na zakup domu lub mieszkania. Umożliwiają one realizację takiej inwestycji, nawet kiedy nie posiadamy odpowiednich środków własnych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że obecnie banki stawiają przed kredytobiorcami coraz większe wymagania. Najistotniejszym z nich jest zdolność kredytowa, która pozwala bankom właściwie ocenić naszą sytuację finansową oraz to, czy będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania w ustalonym terminie. To jej ocena decyduje o tym, czy otrzymamy wsparcie finansowe w oczekiwanej przez nas wysokości.

spis treści

1. Czynniki brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej

Ustalanie zdolności kredytowej
Ustalanie zdolności kredytowej

Aby wziąć kredyt, konieczne jest wcześniejsze ustalenie zdolności kredytowej.

zobacz galerię

Zdolność kredytowa ma przede wszystkim pokazać, jaką ilością środków wolnych, które możemy przeznaczyć na spłatę rat kredytu, dysponujemy. Ważnym czynnikiem jest w tym wypadku miesięczny dochód. Istotna jest nie tylko jego wysokość, ale też regularność wynikająca np. z umowy o pracę. Bank nie weźmie jednak pod uwagę premii i nagród finansowych. Drugim elementem są miesięczne koszty utrzymania, które ponosi kredytobiorca oraz osoby na jego utrzymaniu. Pod uwagę brane są również wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe, czyli kredyty i pożyczki, które aktualnie spłacamy. Warto pamiętać, że do tej grupy zaliczają się także limity, jakie posiadamy, np. na rachunku karty kredytowej, bez znaczenia, czy z nich korzystamy, czy też nie. Przy obliczaniu zdolności kredytowej dla banku istotne są również płeć oraz wiek kredytobiorcy. Jeżeli kredyt biorą wspólnie dwie osoby, np. współmałżonkowie, bank weźmie pod uwagę łączne przychody obu osób. Zasada ta odnosi się także do wszelkich zobowiązań finansowych i miesięcznych kosztów utrzymania, które również zostaną zsumowane. Podczas obliczania zdolności kredytowej bank decyduje nie tylko o tym, czy otrzymamy kredyt, ale także jaką może mieć on maksymalnie wysokość oraz w jakim trybie będziemy mogli go spłacać i na ile rat zostanie rozłożone zobowiązanie.

2. Samodzielne obliczanie zdolności kredytowej

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Każdy bank, przed udzieleniem nam kredytu, dokonuje oceny zdolności kredytowej. Nie ma jednak ogólnie ustalonego wzoru, który pozwala na jej obliczenie, ponieważ banki różnie interpretują poszczególne elementy składające się na zdolność kredytową. Tym samym ta sama osoba w jednym banku może otrzymać kredyt we wnioskowanej wysokości, a w innym jej wniosek zostanie odrzucony. Pomocne może być w tym wypadku zwrócenie się do doradcy, który obliczy wstępnie naszą zdolność kredytową pod kątem danego kredytodawcy. Zarówno bank, jak i doradca kredytowy opierać się będą na dostarczonych przez nas dokumentach, potwierdzających przychody oraz zobowiązania. Warto od razu opierać się na aktualnych, rzetelnych danych, które pozwolą właściwie dokonać tej oceny. Samodzielnie można oszacować potencjalną zdolność kredytową za pomocą specjalnych kalkulatorów zamieszczanych na stronach konkretnych banków. Pozwoli nam to wstępnie zorientować się, na jaki kredyt możemy liczyć podczas wizyty w oddziale banku.

Ostateczną decyzję dotyczącą udzielenia nam kredytu na konkretny cel otrzymamy dopiero podczas wizyty w banku, który oceni naszą zdolność kredytową. Warto jednak już wcześniej przeanalizować czynniki, które na nią wpłyną i samodzielnie ocenić, czy obecnie mamy szansę na kredyt, czy może powinniśmy popracować nad naszą zdolnością kredytową i starać się o jego udzielenie za jakiś czas.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze