Stężenie wapnia

Badanie krwi jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych badań. Krew można badać jednak nie tylko pod kątem składników morfologicznych takich, jak erytrocyty, leukocyty czy płytki krwi. W niektórych przypadkach lekarz zleca wykonanie badania biochemicznego osocza. Dzięki badaniom osocza można dowiedzieć się, m.in.: jaki jest poziom enzymów, białek, elektrolitów i pierwiastków śladowych w organizmie. Biochemia krwi daje obraz funkcji prawie wszystkich narządów ciała.
Spis treści:
 1. 1. Na czym polega badanie biochemiczne krwi?
 2. 2. Wapń i jego rola w organizmie
 3. 3. Od czego zależy stężenie wapnia?
 4. 4. Wapń – normy i wyniki poza normą

1. Na czym polega badanie biochemiczne krwi?

Po odwirowaniu krwi pełnej, czyli takiej, która zawiera wszystkie prawidłowo występujące elementy komórkowe, otrzymuje się słomkowojasny płyn – osocze. Po oczyszczeniu go z włóknika zostaje surowica. W uproszczeniu można napisać, że składnikami osocza są:
 • enzymy;
 • hormony;
 • białka;
 • elektrolity i pierwiastki śladowe – tu zalicza się wapń;
 • inne substancje.
Wyniki badania biochemicznego krwi dają obraz funkcji prawie wszystkich narządów, gruczołów, stanu nawodnienia i odżywienia lub postępu choroby. Schorzenia nie mogłyby być diagnozowane i leczone, gdyby nie ocena zmian składu w osoczu krwi. Opracowano grupy oznaczeń, które mają ułatwić ocenę funkcjonowania określonych narządów. Są to, tzw. profile oznaczeń. Wyróżnia się:
Każdy składnik osocza podczas badania biochemicznego krwi ma ustalone wartości referencyjne, czyli granice normy. Mogą się one różnić w zależności od przyjętych ustaleń danego laboratorium. Każdy składnik osocza jest oznaczany skrótem. Bywa i tak, że ten sam związek ma kilka obowiązujących skrótów.

2. Wapń i jego rola w organizmie

Wapń (Ca) stanowi 1,4-1,6% ogólnej masy człowieka. Jest pierwiastkiem, który w organizmie bierze udział w neurotransmisji bodźców w mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym oraz w procesach krzepnięcia krwi. Ponad 99% procent wapnia znajduje się w kościach, a pozostała część w płynach zewnątrz- i wewnątrzkomórkowych. Około 40% wapnia w osoczu jest związana z białkami, głównie z albuminą. Wapń we krwi w 10% występuje w postaci cytrynianów, mleczanów, fosforanów, a pozostałe 50% stanowi wapń zjonizowany, wolny. Wapń zjonizowany ma decydujące znaczenie kliniczne i diagnostyczne.

3. Od czego zależy stężenie wapnia?

Stężenie wapnia zależy od jego podaży z pokarmem, stopnia wchłaniania z jelit, mobilizacji z kości i jego stopnia wydalania wraz z moczem. Witamina D oraz hormon przytarczyc – parathormon – zwiększają wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, pobudzają jego mobilizację z kości oraz hamują jego wydalanie z moczem.

4. Wapń – normy i wyniki poza normą

Prawidłowe stężenie wapnia we krwi u dorosłego, zdrowego człowieka to 2,1-2,6 mmol/l (8,5-10,5 mg/dl). Zwiększony poziom wapnia występuje w:
 • nadmiernym wchłanianiu wapnia z przewodu pokarmowego;
 • nadmiernym uwalnianiu wapnia z kości spowodowanym zwiększonym wydzielaniem hormonów tarczycy, niektórymi nowotworami czy przedawkowaniem witaminy A;
 • zbyt małym wydalaniu wapnia z moczem, spowodowanym stosowaniem leków tiazydowych (zatrucie glinem).
Zmniejszony poziom wapnia w surowicy krwi – hipokalcemia – występuje w:
 • zaburzeniach syntezy parathormonu;
 • niedoczynności przytarczyc;
 • ostrym zapaleniu trzustki;
 • przypadku przerzutów raka piersi i raka prostaty;
 • niedoborze witaminy D i jej aktywnych metabolitów;
 • upośledzeniu wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego;
 • nadmiernym odkładaniu się wapnia w tkankach;
 • nadmiernej utracie wapnia z moczem;
 • niedoborze magnezu;
 • nadmiernym wytwarzaniu kalcytoniny.
Zmniejszenie stężenia wapnia powoduje powstanie tężyczki, w wyniku nadmiernej pobudliwości mięśni do skurczu, jak również zaburza procesy krzepnięcia i przewodzenia. Hiperkalcemia (zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi) z kolei charakteryzuje się zaburzeniami czynności nerek (zaburzenie zagęszczania moczu, wielomocz), przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zaparcia), serca (tachykardia, dodatkowe skurcze), obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego (depresja, senność, osłabienie odruchów ścięgnistych).

Bibliografia

 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
 • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
 • Jakob M., Normy laboratoryjne, Via Medica, Gdańsk 2010, ISBN 978-83-7555-232-4

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Skurcz i wykrzywianie palca serdecznego

Witam, mam pytanie zanim udam się do lekarza. Wczoraj jadąc samochodem nagle dostałem skurczu...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 2 odpowiedzi Mrowienie języka i drętwienie ust ~:

witam
od pewnego czasu , kilka dni(wcześnie pojawiało się to sporadycznie)odczuwałam...

Artykuły Stężenie wapnia

Profilaktyka osteoporozy Źródła wapnia

Źródła wapnia to przede wszystkim mleko i jego przetwory. Dzienne zapotrzebowanie na...

Składniki mineralne Niedobór wapnia

Wapń jest mikropierwiastkiem pełniącym wiele funkcji w organizmie. Niedobór wapnia w diecie jest przyczyną tężyczki, osteoporozy oraz zaburzenia pracy serca.

Składniki mineralne Nadmiar wapnia

Wapń jest ważnym dla funkcjonowania organizmu minerałem, ale jego nadmiar nie jest korzystny dla człowieka. Jakie są objawy nadmiaru wapnia w organizmie?

Stężenie glukozy
Normy laboratoryjne Stężenie glukozy

Stężenie glukozy jest jednym ze wskaźników sprawdzanych podczas badania krwi. Analiza...

Magnez Stężenie magnezu

Organizm człowieka zawiera około 1000 mmol/l (24 g) magnezu. W kościach zgromadzone jest 50%...

Samokontrola okołoposiłkowa Stężenie glukozy po posiłku

  Prawidłowa regulacja stężenia glukozy we krwi zależy w głównej mierze od wydzielania...

Normy laboratoryjne Stężenie cynku w moczu

Stężenie cynku w moczu może zmieniać się u różnych osób. Warto go jednak badać, ponieważ zbyt wysoki poziom cynku w moczu może świadczyć o niektórych chorobach, np. wątroby czy jelit.

Składniki mineralne Nadmiar wapnia

(...) zbilansowana dieta. Co to jest hiperkalcemia Hiperkalcemia to podwyższenie stężenie wapnia w surowicy krwi. Nadmiar wapnia we krwi może ... pokarmów bogatych w wapń. Zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi może być również spowodowane nadmiernym wchłanianiem wapnia, które ... wielu układów i narządów. Im wyższe jest stężenie wapnia we krwi, tym objawy są bardziej nasilone i zróżnicowane. Początkowo występują ... prawidłowe stężenie wapnia we krwi. W przypadku nadmiernego wydzielania z kości zostaje uwalniany wapń, tym samym zmniejsza...

Diagnostyka osteoporozy Badania na osteoporozę

(...) w metabolizmie witaminy D oraz stężenie wapnia we krwi. W rezultacie kości tracą rocznie średnio jeden procent swojej masy. Te czynniki ... najczęściej: OB, liczbę czerwonych i liczbę białych krwinek, ich morfologię, poziom hemoglobiny, stężenie wapnia i stężenie...

Bilansowanie zdrowej diety Dieta bogata w wapń

(...) jego wydalania z moczem. Na stężenie wapnia w surowicy krwi wpływają: witamina D, kalcytonina i parathormon. Wapń w...

Problemy ze stolcem
Zaparcia Problemy ze stolcem

(...) niski poziom stężenia potasu, wysokie stężenie wapnia, mocznica, stwardnienie rozsiane, neuropatie; wśród...

Zaburzenia erekcji Leczenie zaburzeń erekcji

(...) (zwłaszcza tętnic). Następnie, stymuluje on produkcję tzw. cGMP - substancji zmniejszającej stężenie wapnia w naczyniach...

Witamina D Czym jest witamina D?

(...) co może prowadzić do upośledzenia mineralizacji kości. Witamina D pełni zatem następujące funkcje: utrzymuje właściwe stężenie wapnia we krwi, zwiększając wchłanianie w jelitach wapnia i fosforu, hamuje nadmierne wydalanie z organizmu powyższych...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij