Strój na balet

Strój na balet to nie tylko piękne, białe sukienki i charakterystyczne baletki pointy, które można zobaczyć na scenie podczas baletu „Jezioro łabędzie”. Ćwiczy się zwykle w mniej widowiskowych strojach, często w prostych getrach i body, oczywiście można też do nich włożyć zwiewną spódniczkę, niekrępującą ruchów tancerki. Trzeba pamiętać, że stroje taneczne zawsze muszą być przede wszystkim wygodne, aby można było w nich swobodnie tańczyć.

Spis treści:
 1. 1. Elementy stroju do baletu
 2. 2. Jakie buty do baletu?

1. Elementy stroju do baletu

Do ćwiczeń używa się przede wszystkim elastycznych i wygodnych ubrań. Są one raczej przylegające do ciała, ale nie mogą być zbyt ciasne. Preferowanym materiałem jest zwykle bawełna. Strój na balet to przede wszystkim:

 • body – kostium do ćwiczeń baletowych, na cienkich lub szerokich ramiączkach, w odróżnieniu od normalnego body, body na balet nie ma zapięcia w kroku;
 • tunika – spódniczka przewiązywana wokół damskiej talii, krótka i lekka;
 • buty do tańca;
 • trykoty – specjalne getry (z rozcięciem na stopę, właśnie takich używa się podczas ćwiczeń baletowych) lub rajstopy (ze stopami, zakładane głównie na występy).

Podczas ćwiczeń baletowych można także stosować nieutrudniające ruchów ocieplacze:

 • cache-coeur (sweter wiązany),
 • spodnie dresowe,
 • getry (ocieplacze baletowe na łydki i kostki),
 • spodnie poliestrowe (mocno rozgrzewają ciało, gdyż nie przepuszczają powietrza).

Stroje taneczne do baletu kojarzą nam się przede wszystkim z paczką, czyli tutu. To specjalna „sukienka”, w której baletnice tańczą na scenie. Istnieje kilka rodzajów tutu:

 • paczka ćwiczebna – jest używana na próbach do ról tańczonych w paczce klasycznej;
 • paczka klasyczna – to spódniczka krótka i sztywna, odsłaniająca całe nogi tancerki, taką tutu można zobaczyć np. w słynnym balecie „Jezioro łabędzie”;
 • paczka romantyczna – wydłużona spódniczka, sięgająca nawet do połowy łydki, z gorsetem i krótkim rękawem, taką paczkę można zobaczyć w balecie romantycznym „Giselle”.

2. Jakie buty do baletu?

Są dwa rodzaje butów do baletu:

 • miękkie baletki to tańca,
 • baletki pointy.

Miękkie baletki to buty do tańca na półpalcach – najczęściej zakłada się je do ćwiczeń. Różnią się od siebie materiałem wykonania (płótno lub skóra), podeszwą (podeszwa pod całą stopą lub w formie dwóch niewielkich płatków pod piętą i pod palcami), wiązaniem (w formie wstążek do związania lub gumek). Na ćwiczenia baletowe można wybrać sobie baletki według preferencji. Baletki pointy to ten rodzaj butów sportowych, który najbardziej kojarzy nam się z baletem. Dzięki gipsowym noskom, umożliwiają one stawanie na palcach. Są używane podczas występów. Noszą je tylko doświadczone baletnice, a dziewczynki poniżej 11. roku życia nie powinny w nich tańczyć.

Buty do tańca takiego jak balet często nie wystarczają, aby taniec obył się bez kontuzji. Baletnice potrzebują dodatkowego „wsparcia” dla stóp, zarówno podczas występów, jak i ćwiczeń. Aby chronić stopy, stosują:

 • plastry i taśmy na odciski,
 • wkładki na palce do baletek point,
 • specjalne ochraniacze na stopy,
 • kliny do założenia między paluch a następny palec stopy.

Akcesoria baletowe muszą być przede wszystkim wygodne, aby tancerka mogła wykonywać wszystkie ćwiczenia i ruchy jak najlepiej. Utrudniający jej to, zbyt ciasny lub szeroki, strój taneczny może nawet zniechęcić do tańca.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Jak stracić nadmierny tłuszcz w okolicy ud i brzucha?

Mam prawie 18 lat i chciałabym schudnąć do swej 18-nastki.. najbardziej na brzuchu i udach..;/;/ ważę 62kg i pragnę pozbyć się nadmiernej ilości tłuszczu..:(. Nie wiem jaką dietę zastosować i jakie ćwiczenia... i dlatego proszę o poradę.. W wakacje chciałabym...

Odpowiada: Lek. Marta Hat Lek. Marta Hat
pokaż 5 następnych

Artykuły Balet i jazz

Balet i jazz Balet

Jak niemal każdy taniec, balet ma swoje grono zagorzałych wielbicieli, którzy są w stanie dostrzec najmniejsze niuanse ruchów wykonywanych przez tancerzy. Jednak dla większości osób balet nie jest szczególnie interesujący.

Balet i jazz Balet dla dzieci

Balet dla dzieci pojawia się w ofercie wielu przedszkoli i domów kultury. Taniec klasyczny jest rodzajem aktywności, która przynosi każdemu dziecku wiele korzyści. Balet rozwija poczucie rytmiki i wrażliwości estetycznej, uczy partnerstwa i bycia w...

Balet i jazz Akcesoria baletowe

Akcesoria baletowe są niezbędne dla osób uczących się baletu. Wszystkie potrzebne przedmioty zostały zaprojektowane tak, aby chronić mięśnie i ścięgna szczególnie narażone na kontuzje. Dzięki akcesoriom tanecznym trenowanie baletu jest o wiele...

Balet i jazz Kroki baletu

Kroki baletu oraz pozycje baletowe mają w większości francuskie nazwy, co sprawia, że wydają się bardzo niezwykłe. Kiedy uczysz się tańca klasycznego, dobrze jest wiedzieć, co dany termin oznacza. Wtedy łatwiej jest wykonywać poszczególne ćwiczenia...

Aikido Strój do aikido

Na strój do aikido składa się kimono i spodnie do walki (hakama). W sztukach walki ważne są także pasy mistrzowskie. Pasy w aikido obwiązują kimono w okolicy bioder. Ważne są także akcesoria do walki.

Karate Strój do karate

Podstawowe akcesoria do karate to oczywiście strój do karate i pasy karate. Kimono do karate występuje w różnych kolorach i rozmiarach. W sklepach dostępne jest nawet kimono dla dzieci.

Balet i jazz
Taniec Balet i jazz

Balet i jazz nie są chyba obecnie zbyt popularnymi stylami tanecznymi. Balet klasyczny i jazz wymagają ogromnego wysiłku, poświęcenia i nauki wielu trudnych figur akrobatycznych.

Jazda konna Strój do jazdy konnej

Strój do jazdy konnej jest niezwykle charakterystyczny dla jeździectwa. Prawdziwy jeździec posiada bryczesy, czyli specjalne spodnie do jazdy konnej i toczki jeździeckie.

Tańce egzotyczne Strój do tańca brzucha

Aby taniec brzucha wprowadzał w zachwyt, niezbędny jest właściwy strój do tańca brzucha. Nieodłącznym jego rekwizytem jest chusta do tańca oraz jedyne w swoim rodzaju spodnie do tańca brzucha.