Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Suplementy diety na oczy

leaf-117554_d5e6.jpg
Zdjęcie autorstwa bea_marques / CC0 1.0

Jakość widzenia zmienia się wraz z wiekiem. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera czy telewizor, złe oświetlenie, nieprawidłowa dieta czy starzenie się organizmu to kilka czynników wpływających na wzrok. Ostrość widzenia można poprawić poprzez zmianę sposobu odżywiania się lub zażywanie witamin i minerałów. Zalecana jest specjalna dieta na dobry wzrok. W aptekach dostępne są suplementy diety na oczy.

Co to są suplementy diety na oczy?

Suplementy diety są to preparaty dostępne bez recepty w aptece. Takie preparaty na oczy zawierają w swoim składzie witaminy oraz inne substancje wpływające pozytywnie na jakość widzenia. Są to przede wszystkim: luteina, zeaksantyna, NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, substancje mineralne, jak cynk, miedź, selen i mangan, a także witaminy - A, C, E i z grupy B. Witaminy oraz naturalne karotenoidy – luteina i zeaksantyna, wykazują właściwości antyoksydacyjne, tzn. zwalczają wolne rodniki, zapobiegając ich szkodliwemu działaniu, m.in. na wzrok. Wolne rodniki przyczyniają się do śmierci komórek, które tworzą tkanki gałki ocznej.

Bardzo ważna jest witamina A. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pręcików i czopków, tj. fotoreceptorów na siatkówce. Niedobór witaminy A jest przyczyną tzw. kurzej ślepoty, tj. braku widzenia o zmierzchu. Taka nieleczona choroba może doprowadzić do zwyrodnienia siatkówki, ale przy wczesnej diagnozie kurza ślepota może być skutecznie wyleczona poprzez podawanie witaminy A. Należy także zażywać ją z umiarem. Nadmiar witaminy A również jest szkodliwy, szczególnie iż ta witamina ma tendencję do kumulowania się w organizmie.

Warto również pamiętać o odpowiedniej podaży witaminy C. Można ją przyjmować w suplementach diety lub w produktach bogatych w tę witaminę.

Luteina i zeaksantyna  na wzrok

Widzenie barw oraz widzenie centralne zawdzięcza się obecności plamki żółtej na siatkówce. Dlaczego żółta? Takie zabarwienie plamki żółtej jest wynikiem obecności dwóch karotenoidów – luteiny i zeaksantyny. Wykazują one silne działanie antyoksydacyjne, a więc zapobiegają działaniu wolnych rodników. Oprócz tego pochłaniają niebieską wiązkę światła UV, przez co zapobiegają jej szkodliwemu działaniu na oko. Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje zaburzenia ostrości widzenia. Przyczyną zaburzenia widzenia może być niedobór obu karotenoidów, tak więc zaleca się ich przyjmowanie w suplementach diety. Nie ma podanej zalecanej dawki luteiny do spożycia czy też dawki maksymalnej na dzień. Jednak najlepsze efekty zauważa się przy stosowaniu 6-10 mg luteiny na dobę. Preparaty z luteiną i zeaksantyną są bezpieczne. Nie pojawiają się żadne działania uboczne takich suplementów diety. Przy długotrwałym stosowaniu może pojawić się jednak tzw. Carotenaemia – brązowienie skóry. Podobne objawy pojawiają się przy nadmiernym spożywaniu np. marchwi.

Suplementy diety na oczy powinny być stosowane przez osoby w podeszłym wieku, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia AMD, jak również osoby z grup ryzyka: palacze, kobiety po menopauzie, osoby z jasnym kolorem oczu oraz osoby narażone na długotrwałe działanie promieniowania UV.

Marta Bednarska,
Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diety od A do Z - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Dieta na dobry wzrok
Dieta na dobry wzrok

Dieta dla oczu

Dieta dla oczu

Dieta dla oczu – czy ma znaczenie? Nasze oczy są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania, jednak nie dbamy o nie. Przebywamy w zadymionych niewietrzonych pomieszczeniach, godzinami przesiadujemy przed monitorem lub telewizorem. Zapominamy, że...

Dieta na dobry wzrok

Działanie preparatów z luteiną

Luteina to żółty barwnik roślinny występujący w liściach. Należy on do grupy związków zwanych ksantofilami (stąd nazwa – barwnik ksantofilowy). Te ostatnie z kolei zaliczane są – wraz z karotenami – do związków...

Składniki odżywcze

Suplementy diety

Suplementy diety

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Stanowią skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji (pojedynczych lub złożonych), które wykazują efekt...

Niehormonalna terapia menopauzy

Suplementy diety w menopauzie

Suplementy diety w menopauzie Odtwórz wideo

Menopauza dotyczy wszystkich kobiet i może występować w różnym nasileniu. Niektóre kobiety przechodzą ją dosyć łagodnie, inne mają bardzo ciężkie objawy klimakterium: uderzenia gorąca, bezsenność, problemy kostno-stawowe, labilność emocjonalną,...

Suplementy diety na urodę

Suplementy diety na włosy

Suplementy diety na włosy

Suplementy diety na włosy pozwalają walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów i rozdwajaniem się końcówek. Ich zażywanie sprawia, że włosy stają się błyszczące, elastyczne i pełne życia.

Suplementy diety na urodę

Suplementy diety na skórę

Suplementy diety na skórę

Suplementy diety na skórę pozwalają walczyć z niedoskonałościami skóry, takimi jak przebarwienia, łojotok czy suchość. Witaminowe preparaty pomagają wydobyć naturalne piękno cery.

Suplementy diety

Niebezpieczne suplementy diety

FDA (Food and Drug Administration) grozi wszczęciem postępowania sądowego przeciw nieuczciwym producentom suplementów diety. Dojdzie do tego, jeśli z rynku nie zostaną wycofane preparaty zawierające groźne dla zdrowia składniki. Postępowanie producentów...

Suplementy diety na urodę

Suplementy diety na odchudzanie

Suplementy diety na odchudzanie to nie magiczne pigułki, po zażyciu których od razu stracisz na wadze. Odchudzające preparaty mogą jedynie wspomóc dietę odchudzającą i ćwiczenia fizyczne.

Suplementy diety

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety to coraz popularniejsze środki, które mają wzbogacić naszą codzienną dietę o niezbędne wartości odżywcze. Do ich popularności przyczyniają się dostępność, łatwość w użyciu i... reklama. Czym są suplementy diety i czy ich naprawdę potrzebujemy?...

Uroda

Suplementy diety na urodę

Suplementy diety na urodę pozwalają wspomagać od środka piękno włosów, paznokci i cery. Preparaty witaminowe zawierają takie składniki, jak cynk, magnez i biotyna, które poprawiają wygląd.

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500