Suplementy diety na oczy

Jakość widzenia zmienia się wraz z wiekiem. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera czy telewizor, złe oświetlenie, nieprawidłowa dieta czy starzenie się organizmu to kilka czynników wpływających na wzrok. Ostrość widzenia można poprawić poprzez zmianę sposobu odżywiania się lub zażywanie witamin i minerałów. Zalecana jest specjalna dieta na dobry wzrok. W aptekach dostępne są suplementy diety na oczy.

Co to są suplementy diety na oczy?

Suplementy diety są to preparaty dostępne bez recepty w aptece. Takie preparaty na oczy zawierają w swoim składzie witaminy oraz inne substancje wpływające pozytywnie na jakość widzenia. Są to przede wszystkim: luteina, zeaksantyna, NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, substancje mineralne, jak cynk, miedź, selen i mangan, a także witaminy - A, C, E i z grupy B. Witaminy oraz naturalne karotenoidy – luteina i zeaksantyna, wykazują właściwości antyoksydacyjne, tzn. zwalczają wolne rodniki, zapobiegając ich szkodliwemu działaniu, m.in. na wzrok. Wolne rodniki przyczyniają się do śmierci komórek, które tworzą tkanki gałki ocznej.

Bardzo ważna jest witamina A. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pręcików i czopków, tj. fotoreceptorów na siatkówce. Niedobór witaminy A jest przyczyną tzw. kurzej ślepoty, tj. braku widzenia o zmierzchu. Taka nieleczona choroba może doprowadzić do zwyrodnienia siatkówki, ale przy wczesnej diagnozie kurza ślepota może być skutecznie wyleczona poprzez podawanie witaminy A. Należy także zażywać ją z umiarem. Nadmiar witaminy A również jest szkodliwy, szczególnie iż ta witamina ma tendencję do kumulowania się w organizmie.

Warto również pamiętać o odpowiedniej podaży witaminy C. Można ją przyjmować w suplementach diety lub w produktach bogatych w tę witaminę.

Luteina i zeaksantyna  na wzrok

Widzenie barw oraz widzenie centralne zawdzięcza się obecności plamki żółtej na siatkówce. Dlaczego żółta? Takie zabarwienie plamki żółtej jest wynikiem obecności dwóch karotenoidów – luteiny i zeaksantyny. Wykazują one silne działanie antyoksydacyjne, a więc zapobiegają działaniu wolnych rodników. Oprócz tego pochłaniają niebieską wiązkę światła UV, przez co zapobiegają jej szkodliwemu działaniu na oko. Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje zaburzenia ostrości widzenia. Przyczyną zaburzenia widzenia może być niedobór obu karotenoidów, tak więc zaleca się ich przyjmowanie w suplementach diety. Nie ma podanej zalecanej dawki luteiny do spożycia czy też dawki maksymalnej na dzień. Jednak najlepsze efekty zauważa się przy stosowaniu 6-10 mg luteiny na dobę. Preparaty z luteiną i zeaksantyną są bezpieczne. Nie pojawiają się żadne działania uboczne takich suplementów diety. Przy długotrwałym stosowaniu może pojawić się jednak tzw. Carotenaemia – brązowienie skóry. Podobne objawy pojawiają się przy nadmiernym spożywaniu np. marchwi.

Suplementy diety na oczy powinny być stosowane przez osoby w podeszłym wieku, gdy istnieje duże ryzyko wystąpienia AMD, jak również osoby z grup ryzyka: palacze, kobiety po menopauzie, osoby z jasnym kolorem oczu oraz osoby narażone na długotrwałe działanie promieniowania UV.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Artykuły Dieta na dobry wzrok

Suplementy diety
Składniki odżywcze Suplementy diety

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety....

Suplementy diety na włosy
Suplementy diety na urodę Suplementy diety na włosy

Suplementy diety na włosy pozwalają walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów i rozdwajaniem się końcówek. Ich zażywanie sprawia, że włosy stają się błyszczące, elastyczne i pełne życia.

Suplementy diety na skórę
Suplementy diety na urodę Suplementy diety na skórę

Suplementy diety na skórę pozwalają walczyć z niedoskonałościami skóry, takimi jak przebarwienia, łojotok czy suchość. Witaminowe preparaty pomagają wydobyć naturalne piękno cery.

Suplementy diety na urodę Suplementy diety na odchudzanie

Suplementy diety na odchudzanie to nie magiczne pigułki, po zażyciu których od razu stracisz na wadze. Odchudzające preparaty mogą jedynie wspomóc dietę odchudzającą i ćwiczenia fizyczne.

Suplementy diety Co to są suplementy diety?

Suplementy diety to coraz popularniejsze środki, które mają wzbogacić naszą codzienną dietę o niezbędne wartości odżywcze. Do ich popularności przyczyniają się dostępność, łatwość w użyciu i... reklama. Czym są suplementy diety i czy ich naprawdę potrzebujemy?...

Uroda Suplementy diety na urodę

Suplementy diety na urodę pozwalają wspomagać od środka piękno włosów, paznokci i cery. Preparaty witaminowe zawierają takie składniki, jak cynk, magnez i biotyna, które poprawiają wygląd.

Suplementy diety na trądzik
Suplementy diety na skórę Suplementy diety na trądzik

Suplementy diety na trądzik, kosmetyki do cery trądzikowej, prawidłowa higiena skóry to skuteczne sposoby na pryszcze i zaskórniki, z którymi zmaga się osoba z trądzikiem. Jakie to suplementy diety?

Czy suplementy diety działają?
Suplementy diety na urodę Czy suplementy diety działają?

Witaminy i minerały dostarczane w diecie lub w postaci suplementów wywierają pozytywny wpływ na organizm. Według ostatnich badań te składniki odżywcze przyczyniają się do poprawy pamięci.

Dieta na ładną cerę Suplementy diety a trądzik

Suplementy diety to środki farmakologiczne, które uzupełniają niedobory witamin i składników...

Suplementy diety Suplementy diety na zapalenie stawów i kości

Wybór suplementów diety na zapalenie kości i stawów robi wrażenie, jednak nie wszystkie z tych środków działają. Jakie substancje w suplementach przyczyniają się do poprawy funkcjonowania chorych?

Suplementy diety Czy dzieci powinny przyjmować suplementy diety?

Suplementy diety dla dzieci zyskują na popularności. Rodzice chcą mieć bowiem pewność, że dzieciom nie brakuje składników odżywczych. Czy stosowanie suplementów diety przez dzieci ma sens?

Żywienie Diety od A do Z

Dietetyka i znajomość zasad zdrowego żywienia pomagają przy leczeniu niektórych chorób...

Suplementy na pamięć
Suplementy nasenne i uspokajające Suplementy na pamięć

Wiele osób mających problemy z pamięcią zastanawia się, jak zwiększyć koncentrację. Sposobów na poprawę koncentracji jest wiele. Jednym z nich są preparaty na pamięć, np. ginkgo, żeń-szeń i lecytyna.

Suplementy na paznokcie
Suplementy diety na urodę Suplementy na paznokcie

Suplementy na paznokcie zawierają wapń, żelazo, cynk, magnez, krzem i wiele innych cennych biopierwiastków. Zażywanie preparatów na paznokcie zapobiega ich łamaniu i rozdwajaniu się.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij