Sympatektomia lędźwiowa

Nadpotliwość to stresująca dolegliwość, która polega na nadmiernym wydzielaniu gruczołów potowych - o wiele większym niż potrzeba fizjologicznego obniżania temperatury organizmu. Może być związana z innymi chorobami, dlatego przed zakwalifikowaniem do leczenia operacyjnego niezbędna jest konsultacja endokrynologa. Dopiero po opinii specjalisty podejmowane są działania kwalifikujące chorego do operacji – ocena nasilania nadpotliwości metoda grawimetryczną. Chorzy, u których wydzielanie przekracza 100 mg/min są kwalifikowani do leczenia operacyjnego. Po zakwalifikowaniu do operacji wykonuje się sympatektomię lędźwiową.

Sympatektomia lędźwiowa – na czym polega zabieg?

Sympatektomia lędźwiowa to operacja polegająca na wycięciu pnia współczulnego w zakresie zwoju lędźwiowego L3 w celu podtrzymania pocenia się stóp w nadpotliwości pierwotnej. Chory układa się w pozycji na wznak. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie ogólne dotchawicze lub przewodowe. Cięcie skórne wykonuje się poprzecznie w linii środkowo-obojczykowej na brzegu mięśnia prostego brzucha. Długość cięcia, w zależności od grubości tkanki podskórnej wynosi 3-4 cm. Następnie przecina się wzdłuż cięcia skórnego tkankę podskórną na długość 4-5 cm. Po identyfikacji brzegu mięśnia prostego brzucha i nacięciu jego pochewki, chwyta się kleszczami obydwa nacięte brzegi i na tępo rozdziela się wzdłuż włókien mięśnie: skośny zewnętrzny, skośny wewnętrzny i poprzeczny brzucha na długość 4-5 cm. Po dojściu do powięzi poprzecznej, jej nacięciu i odpreparowaniu palcem otrzewnej, odwarstwia się otrzewną. Po czym wprowadza się haki urologiczne. W tak wytworzonej przestrzeni wprowadza się tor wizyjny. Następnie endoskopowym haczykiem unosi się pień współczulny i częściowo na tępo, częściowo przy pomocy koagulacji wyosabnia pień wraz ze zwojami L2 i L3. Zabieg trwa około 90 min. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Co dzieje się przed zabiegiem?

Leczenie nadmiernej potliwości za pomocą sympatektomii przeprowadza się tylko wtedy, gdy zawiodą inne, mniej inwazyjne metody walki z nadpotliwością. Przed zabiegiem należy sprawdzić, czy sympatektomia jest konieczna. W tym celu wykonuje się zastrzyk ze sterydami i środkiem znieczulającym. Jeśli tymczasowa blokada ma pożądany wpływ na ból i przepływ krwi w danym miejscu, szanse na skuteczność sympatektomii są duże. Przed sympatektomią pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach. Niekiedy pacjenci dostają zalecenie schudnięcia i rzucenia palenia. Tuż przed zabiegiem pacjent powinien być na czczo.

Sympatektomia lędźwiowa – powikłania

Do największych problemów związanych z zabiegiem należą:

  • uszkodzenie żyły głównej dolnej;
  • uszkodzenie żył i tętnic międzyżebrowych;
  • czasowe upośledzenie oddania moczu
  • zaburzenia seksualne;
  • zespół posympatektomijny (występowanie bólu piekącego lub parzącego w okolicy pośladków, ud i stóp do 2-4 tygodni po operacji).

Sympatektomia lędźwiowa – wizyty kontrolne

Po wykonaniu zabiegu pacjenci będą zobligowani do wizyt kontrolnych: 3, 6 i 12 miesięcy po operacji, a następnie co rok. W trakcie spotkań z endokrynologiem będą przeprowadzane badania nadpotliwości i testy psychologiczne. Czas jest niezbędny dla zaadaptowania się organizmu do nowej sytuacji związanej z termoregulacją.

Skuteczność zabiegu sympatektomii lędźwiowej

Sympatektomia jest skuteczna u 90% osób z nadpotliwością. Większość pacjentów zostaje w szpitalu przez mniej niż 1 dzień i wraca do pracy w ciągu tygodnia. Ponadto dzięki zastosowaniu tylko kilku nacięć efekt kosmetyczny jest bardzo dobry - blizny są praktycznie niewidoczne dzięki ich umiejscowieniu i niewielkim rozmiarom.

Bibliografia

  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Pytania do specjalistów

Sympatektomia lędźwiowa a ból w nodze

12 dni temu miałam dokonany zabieg o nazwie sympatektomia lędźwiowa. Od przedwczoraj odczuwam ból w nodze od pachwiny do kostki i to nie tylko jak chodzę (jak to było przed zabiegiem). Ból nie pozwala mi spać. Łagodzi trochę apap. Czy to jest przejściowe?...

Artykuły Sympatektomia lędźwiowa

Zabiegi Sympatektomia

Sympatektomia to zabieg, który niszczy nerwy we współczulnym układzie nerwowym. Zabieg wykonuje się w celu zwiększenia przepływu krwi i zmniejszenia odczuwania długotrwałego bólu przy niektórych chorobach, które zwężają...

Zabiegi Sympatektomia piersiowa

Sympatektomia piersiowa to nazwa operacji leczącej nadpotliwość pierwotną dłoni i pach, niekiedy także twarzy. To zabieg, który niszczy nerwy we współczulnym układzie nerwowym. Zabieg wykonuje się w celu zwiększenia przepływu krwi i zmniejszenia...