Syndrom opuszczonego gniazda

Czas, kiedy dorosłe dzieci opuszczają dom, aby zacząć studia lub założyć własną rodzinę, jest trudny dla rodziców. Niektórzy dobrze radzą sobie z rozłąką, ale dla wielu jest to trudny okres. Zwłaszcza matki ciężko przeżywają wyjazd swoich dzieci, przez co niekiedy wpadają w depresję. Dla niektórych kobiet życie bez dzieci pod jednym dachem jest niepełne i zaczynają kwestionować własną tożsamość. Na czym polega syndrom opuszczonego gniazda? Czy ten etap życia pojawia się u wszystkich rodziców, którzy przeżywają czas rozłąki z dorosłymi dziećmi? Czy tęsknota za dziećmi może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę rodziców? Czy syndrom pustego gniazda może generować zaburzenia nastroju?

Na czym polega syndrom opuszczonego gniazda?

Po usamodzielnieniu się dzieci wiele matek zadaje sobie pytania: „Kim jestem bez dziecka?”, „Jak radzić sobie z samotnością?”. Jak pokazują badania, ojcowie są mniej przygotowani emocjonalnie na opuszczenie przez potomstwo rodzinnego gniazda. Puste gniazdo może przywoływać różne myśli – obawy przed starością i utratę sensu życia. Ta perspektywa nie jest zbyt optymistyczna, tym bardziej, że dla niektórych to kolejny etap, na który nie byli przygotowani. Emerytura, przekwitanie i puste gniazdo to stadia, z którymi nie każdy może sobie poradzić. Sekret wyleczenia się z syndromu pustego gniazda polega na wykorzystaniu tej sytuacji. Jeśli chcesz zmienić swoje życie po „utracie” dziecka, może się okazać, że puste gniazdo ma swoje zalety.

Jak sobie radzić z syndromem opuszczonego gniazda?

  • Zaangażuj się w to, co sprawiało ci radość podczas okresu dojrzewania. Załóż klub książki lub grupę literatów-amatorów. Wyznacz sobie cele i przyzwyczajaj się do robienia rzeczy, które nie mają związku z twoimi dziećmi. Przypomnij sobie chwile, zanim zostałeś rodzicem. To zwróci ci twoją tożsamość i przywróci porzucone pasje.
  • Może warto zmienić ścieżkę kariery lub rozpocząć nową pracę? Jeśli chcesz spróbować innej pracy, poświęć trochę czasu na zajęcia, które pomogą ci dokonać tej zmiany. Warto zaangażować się w obecną pracę i dołączyć do organizacji zrzeszających ludzi z twojej dziedziny. Porozmawiaj ze swoim szefem, może czas na awans i nowe wyzwania. Jeśli nie pracujesz, teraz może być właściwa pora na znalezienie pracy swoich marzeń.
  • Odnów więzi z małżonkiem lub, jeśli jesteś samotnym rodzicem, zacznij nawiązywać znajomości. Intymne kolacje lub randki i ciekawe rozmowy powinny zastąpić czas poświęcony na wychowanie dziecka. Możesz także podjąć się gier zespołowych, jak gra w kręgle czy golf.
  • Podróżuj. Zaplanuj kilkudniowe wycieczki, rejs lub wakacje jako wolontariusz. Przebywanie poza domem pozwoli ci nie myśleć o pustce po wyjeździe dzieci.
  • Spróbuj czegoś nowego. Zamiast spędzać wieczór przed telewizorem, poszukaj ciekawszego zajęcia. Nie muszą to być od razu sporty ekstremalne. Zajęcia taneczne, lekcje malowania lub wspinaczka górska to ciekawe alternatywy dla siedzenia w domu. Ruch to zdrowie, a przebywanie z ludźmi ma wiele zalet.
  • Zastanów się, co możesz zrobić, aby nowy etap życia był jeszcze lepszy od poprzedniego. Pamiętaj o tym, że wychowanie dzieci to ciężka praca, która jest już za tobą. Teraz czas na nagrodę.

Syndrom pustego gniazda to zwykle depresja, smutek, apatia i utrata sensu życia. Co robić na emeryturze, gdy dzieci dorosły? Zacznij działać i zrealizuj to, o czym zawsze marzyłeś – niech dorastanie dzieci zmobilizuje cię do aktywności.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Wyczerpanie psychiczne samotnej matki

Mam ciężką sytuację rodzinną, od 8 miesięcy sama wychowuję 3 letniego synka. Cały czas dawałam...

dr n. med. Joanna Meder Porady udziela dr n. med. Joanna Meder były kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz wieloletni dyrektor ds. lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Poczucie smutku i opuszczenia

Cierpię bardzo, cały czas jestem smutny i mam już dość tego wszystkiego. W dodatku jestem gejem,...

lek. Bertrand Janota Porady udziela lek. Bertrand Janota psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
pokaż 5 następnych

Artykuły Samotność

Sposoby na samotność
Samotność Sposoby na samotność

Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa samotność. Wielu odczuwa ją szczególnie, gdy kończy się sezon wakacyjny ... , lecz nie zawsze wiedzą oni, co zrobić ze skrywanymi uczuciami. Samotność może mieć wpływ na ludzi na wiele sposobów. Badania psychologiczne ... samemu nie jest wyznacznikiem samotności. W rzeczywistości, samotność może być zdrowym stanem emocjonalnym, w kt ... oraz sprawić, iż staniemy się wyobcowani społecznie. Być może samotność jest najbardziej wyniszczającym nas emocjonalnie...

Samotność Samotność na emigracji

Samotność człowieka, który wyjechał ze swojego rodzinnego kraju za granicę, może być niezwykle dotkliwa ... samotna i opuszczona. Samotność i poczucie odizolowania od otoczenia sprawiają, że człowiek tym bardziej zamyka się ... brakuje wsparcia i bliskości drugiego człowieka. Jak radzić sobie z samotnością na emigracji? Najlepszym sposobem na samotność ... w języku polskim. Wszystko to sprawia, że nawet za granicą możemy czuć się jak w domu. Samotność ludzi, którzy...

Żałoba i strata Syndrom pustego gniazda

„Jestem stara. Właściwie nie mam już dla kogo żyć. Wypełniłem już wszystkie moje zadania....

Syndrom RaynaudaOdtwórz wideo
Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) Syndrom Raynauda

Syndrom Raynauda stwierdza się u około 7 proc. całej populacji, ale dziesięciokrotnie częściej...

Kariera Syndrom ocalonego

Zwolnienie z pracy to stresujący czas nie tylko dla osoby, która straciła zatrudnienie,...

Rozstanie Syndrom PAS

Syndrom PAS określa się jako syndrom alienacji rodzicielskiej. Dotyczy dzieci, które przeżyły traumę rozwodu mamy i taty. Zwykle syndrom ten skutkuje licznymi problemami psychicznymi w życiu dorosłym.

Aborcja Syndrom poaborcyjny

Syndrom poaborcyjny to dość częste następstwo usunięcia ciąży. Niestety aborcja pozostaje nadal...

Zespół suchego oka Syndrom oka biurowego

Syndrom oka biurowego dotyczy objawów zespołu suchego oka (tzw. suche oko) u osób...

Przemoc domowa Syndrom maltretowanego dziecka

Zespół maltretowanego dziecka stanowi skutek fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi. Dzieci maltretowane wskutek problemów psychicznych często popełniają samobójstwa.

Zaburzenia osobowości Syndrom Piotrusia Pana

Chłopiec rośnie, dojrzewa, staje się mężczyzną, zakłada rodzinę, staje się odpowiedzialny i...

Syndrom chińskiej restauracji
Dieta lekkostrawna Syndrom chińskiej restauracji

Syndrom chińskiej restauracji zwany jest także zespołem chińskiej restauracji lub chorobą Kwoka....

Syndrom baby blues
Depresja poporodowa Syndrom baby blues

Syndrom baby blues pojawia się zwykle w trzecim lub w czwartym dniu po porodzie. Objawy baby blues to m.in.: obniżony nastrój, napady płaczu, panika, niechęć do dziecka, niska samoocena.

Żałoba i strata Syndrom pustego gniazda

(...) krzywdę. Syndrom opuszczonego gniazda może nasilić się też u ojców, szczególnie tych, którzy...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij