Syndrom pustego gniazda

„Jestem stara. Właściwie nie mam już dla kogo żyć. Wypełniłem już wszystkie moje zadania. Mój synek jest dorosły. Moja córeczka stała się kobietą” – takie myśli krążą w głowach wielu rodziców, którzy wypuszczają dzieci spod swoich skrzydeł. Czują się niepotrzebni, nie mogą znieść ciszy w domu, nie wiedzą, co zrobić z czasem. Jak można pokonać syndrom pustego gniazda? Czy puste gniazdo niesie ze sobą tylko negatywne emocje i przeżycia? Jak sobie radzić z tęsknotą za dorosłymi dziećmi?

Spis treści:
  1. 1. Objawy syndromu pustego gniazda
  2. 2. Jak przezwyciężyć syndrom pustego gniazda?

1. Objawy syndromu pustego gniazda

Czas, kiedy rodzice borykają się z różnymi emocjami, związanymi z opuszczeniem domu przez ich dzieci, nazywa się syndromem pustego gniazda. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się matki, które dla swoich pociech zrezygnowały z pracy zawodowej. Zdarza się, że takie sytuacje prowadzą nawet do depresji samotnych rodziców. Obecnie dzieci opuszczają dom, gdy rodzice mają przed sobą jeszcze prawie dwudziestoletni okres aktywności zawodowej. Czasami jednak rodzice chcą na siłę odroczyć moment odejścia własnych pociech z domu, robiąc im tym większą krzywdę. Syndrom opuszczonego gniazda może nasilić się też u ojców, szczególnie tych, którzy czynią sobie wyrzuty, że nie spędzili więcej czasu z dziećmi, gdy te były jeszcze małe.

Rano kanapki, po południu obiad, wieczorem kolacja, czekanie do późnej nocy na powrót dziecka, wywiadówki w szkole – to wszystko się kończy. Rodzice mogą odetchnąć. Tyle lat marzyli, żeby chociaż trochę odpocząć. I w końcu przychodzi ten szczęśliwy moment. Szczęśliwy? Niestety, owa wolność i swoboda przemieniają się w ogromną tęsknotę. Syndrom pustego gniazda objawia się:

Rodzice nie mogą poradzić sobie z ciszą w domu, nie potrafią dobrze spożytkować czasu. Trudno im się odnaleźć, bo przecież całe ich życie było skoncentrowane wokół małej córeczki i wspaniałego synka. Jednak proces starzenia się jest naturalny, więc warto znaleźć sposób na przyjęcie go z uśmiechem.

2. Jak przezwyciężyć syndrom pustego gniazda?

Po opuszczeniu domu przez dzieci, rodzice radzą sobie różnie. Jedni za wszelką cenę chcą utrzymać pępowinę, wydzwaniając co 15 minut i odwiedzając pociechę ku niezadowoleniu innych mieszkańców akademika. Inni pozwalają im żyć własnym życiem i w końcu koncentrują się na sobie.

Świetnym lekarstwem na syndrom pustego gniazda jest zajęcie się sprawami, które kiedyś sprawiały wiele radości i przyjemności. Panie mogą znów zacząć tańczyć, panowie chodzić na ryby. Warto przypomnieć sobie zajęcia z młodości i spróbować ich ponownie. Nieważne, czy to będzie oglądanie starych filmów, czy podróżowanie i odkrywanie starych miast – ważne, by dawało satysfakcję.

Płomienny romans – czy to jeszcze możliwe? Moment, kiedy dzieci wyfruwają z gniazda, to świetny czas, by rodzice mogli przyjrzeć się sobie nawzajem na nowo. Kim dla siebie jesteśmy, w jakiej kondycji jest związek, jaki jest sens tego wszystkiego? Przez te wszystkie lata żyli głównie dla dziecka, teraz mogą przywrócić to wszystko, co w związku z tym utracili - zafascynowanie sobą, zadziwienie sobą, pożądanie, motyle w brzuchu na myśl o spotkaniu.

Syndrom pustego gniazda może zakończyć się powtórnym zakochaniem się w sobie rodziców, gorącym uczuciem i płomiennym, szalonym seksem. Oczywiście opiekuńcza mama-kwoka i odpowiedzialny tata-orzeł muszą tego chcieć. Mądrzy rodzice zaczną żyć dla siebie, bo wiedzą, że dziecko będzie szczęśliwe, wiedząc, że w domu czekają na nie szczęśliwi i kochający się staruszkowie.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Mój chłopak się podciął

Mam problem, a mianowicie kilka dni temu mój chłopak się podciął. Mam 12 lat, jestem...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Myśli samobójcze po utracie ojca

Czy ja mam depresję? W kwietniu zmarł mój tata, był mi bardzo bliski, tylko on mnie...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
pokaż 5 następnych

Artykuły Żałoba i strata

Żałoba i strata Żałoba a wesele

Żałoba a wesele to, na pierwszy rzut oka, dwie kompletnie wykluczające się rzeczywistości. Jak cieszyć się z dnia zaślubin w perspektywie straty kogoś bliskiego? Nieważne, czy zmarł rodzic, siostra, wujek, brat, siostra, kuzyn czy przyjaciel –...

Żałoba po dziecku
Żałoba i strata Żałoba po dziecku

Strata kogoś bliskiego to traumatyczne przeżycie i niewyobrażalna tragedia. Współczesne społeczeństwo hołduje takim wartościom, jak młodość, piękno, witalność. Człowiek zwykle nie jest przygotowany na wieczną rozłąkę, a już żałoba po dziecku zdaje...

Śmierć bliskiej osobyOdtwórz wideo
Żałoba i strata Śmierć bliskiej osoby

Tak traumatyczne przeżycie jak utrata najbliższej osoby budzi często w człowieku wiele sprzecznych emocji. Osoba, która kogoś straciła nierzadko nie potrafi na nowo przystosować się do otaczającej rzeczywistości. Pojawia się poczucie bezsensu,...

Samotność Syndrom opuszczonego gniazda

Czas, kiedy dorosłe dzieci opuszczają dom, aby zacząć studia lub założyć własną rodzinę, jest...

Syndrom RaynaudaOdtwórz wideo
Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) Syndrom Raynauda

Syndrom Raynauda stwierdza się u około 7 proc. całej populacji, ale dziesięciokrotnie częściej...

Kariera Syndrom ocalonego

Zwolnienie z pracy to stresujący czas nie tylko dla osoby, która straciła zatrudnienie,...

Rozstanie Syndrom PAS

Syndrom PAS określa się jako syndrom alienacji rodzicielskiej. Dotyczy dzieci, które przeżyły traumę rozwodu mamy i taty. Zwykle syndrom ten skutkuje licznymi problemami psychicznymi w życiu dorosłym.

Aborcja Syndrom poaborcyjny

Syndrom poaborcyjny to dość częste następstwo usunięcia ciąży. Niestety aborcja pozostaje nadal...

Zespół suchego oka Syndrom oka biurowego

Syndrom oka biurowego dotyczy objawów zespołu suchego oka (tzw. suche oko) u osób...

Przemoc domowa Syndrom maltretowanego dziecka

Zespół maltretowanego dziecka stanowi skutek fizycznego i psychicznego znęcania się nad dziećmi. Dzieci maltretowane wskutek problemów psychicznych często popełniają samobójstwa.

Zaburzenia osobowości Syndrom Piotrusia Pana

Chłopiec rośnie, dojrzewa, staje się mężczyzną, zakłada rodzinę, staje się odpowiedzialny i...

Syndrom chińskiej restauracji
Dieta lekkostrawna Syndrom chińskiej restauracji

Syndrom chińskiej restauracji zwany jest także zespołem chińskiej restauracji lub chorobą Kwoka....

Syndrom baby blues
Depresja poporodowa Syndrom baby blues

Syndrom baby blues pojawia się zwykle w trzecim lub w czwartym dniu po porodzie. Objawy baby blues to m.in.: obniżony nastrój, napady płaczu, panika, niechęć do dziecka, niska samoocena.

Samotność Syndrom opuszczonego gniazda

(...) na psychikę rodziców? Czy syndrom pustego gniazda może generować zaburzenia nastroju? Na czym polega syndrom opuszczonego ... czas na nagrodę. Syndrom pustego gniazda to zwykle depresja, smutek, apatia i utrata sensu życia. Co robić na...

Proces starzenia się człowieka
Choroby wieku podeszłego Proces starzenia się człowieka

(...) bliskich ludzi (partnera, przyjaciół) i syndrom pustego gniazda. I choć wiele mówi się o dysfunkcjach pracy...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij