Szybki metabolizm

Metabolizm, czyli przemiana materii, jest uzależniony między innymi od czynników genetycznych. Szybki metabolizm to nierzadko powód do zazdrości - osoby, które w stosunkowo krótkim czasie trawią spożywane pokarmy są zwykle szczupłe.

Spis treści:
  1. 1. Jak przyspieszyć metabolizm?
  2. 2. Metabolizm a suplementy diety i zioła
  3. 3. Od czego zależy szybki metabolizm?
  4. 4. Dieta i odchudzanie a liczba komórek tłuszczowych
  5. 5. Zespół metaboliczny
  6. 6. Dieta przyspieszająca przemianę materii

1. Jak przyspieszyć metabolizm?

Osoby z nadwagą dałyby wiele, żeby przyspieszyć swój metabolizm. Przyspieszenie przemiany materii jest możliwe po podaniu hormonów tarczycy. Człowiek wówczas chudnie i spala więcej tłuszczu oraz węglowodanów. Podawanie hormonów tarczycy stosowano nie tak dawno u osób z nadwagą. Zaprzestano jednak tej metody, ponieważ okazała się szkodliwa dla zdrowia. Prawidłowa przemiana materii jest możliwa, gdy zachowujesz równowagę między ilością zjadanego pokarmu a wysiłkiem fizycznym.

2. Metabolizm a suplementy diety i zioła

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które zgodnie z obietnicami producentów mają przyspieszać przemianę materii. Niestety, żadne badania nie potwierdziły jeszcze, że produkty tego typu są w stanie przyspieszyć metabolizm.

Zioła też nie są dobrze przebadane, jeśli chodzi o kwestię ich wpływu na metabolizm. Oczywiście, wiadomo od dawna, że zioła mają działanie przeczyszczające, ale nie można oczekiwać, że ziołowe herbatki usprawnią przemianę materii. Należy pamiętać, że zioła wykazują działanie odwadniające, ale nie są w stanie zmniejszyć zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

3. Od czego zależy szybki metabolizm?

Tempo przemiany materii jest uzależnione głównie od genów. Przecież nierzadko jest tak, że pewna osoba dużo je, mało się rusza, a mimo tego nie tyje. Natomiast ktoś inny ogranicza jedzenie, ćwiczy, a jednak stale ma nadwagę. W organizmie człowieka znajduje się tzw. brunatna tkanka tłuszczowa, rozmieszczona wzdłuż kręgosłupa.

Niektórych ludzi natura obdarowała nią hojniej. Jeżeli ktoś ma tej tkanki w organizmie więcej, to nadmiar pożywienia w jego organizmie z łatwością zmienia się w energię. Osoby otyłe mają znacznie mniej brunatnej tkanki tłuszczowej. Ponadto, niektórzy rodzą się z małą liczbą komórek tłuszczowych, a inni mają ich sporo. Są również tacy, którzy przychodzą na świat z dużą liczbą uśpionych komórek tłuszczowych – tzw. preadypocytów.

4. Dieta i odchudzanie a liczba komórek tłuszczowych

Liczba komórek tłuszczowych jest dana raz na całe życie. Komórki tłuszczowe nigdy nie znikną z organizmu, mogą się jedynie zmniejszać podczas odchudzania. Niektórzy od urodzenia mają niewiele komórek tłuszczowych, dlatego nawet po przybraniu na wadze mogą łatwo schudnąć. Dzieje się tak dlatego, że ich komórki tłuszczowe ulegają powiększeniu, a proces odchudzania ogranicza się u nich do zmniejszenia objętości tych komórek.

Dla kontrastu, osoby posiadające dużą liczbę komórek tłuszczowych po przybraniu na wadze mają trudności ze schudnięciem. Większym problemem są jednak uśpione komórki tłuszczowe. Zaburzenia przemiany materii czy zaburzenia hormonalne (ciąża, przekwitanie itp.) mogą wyrwać komórki z uśpienia i spowodować gwałtowne tycie.

5. Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny jest chorobą cywilizacyjną, która rozwija się w wyniku spożywania wysoko przetworzonej, kalorycznej żywności, siedzącego trybu życia i stresu. W patogenezie zespołu metabolicznego dużą rolę odgrywa tkanka tłuszczowa biała, która znajduje się w różnych partiach ciała człowieka, spełniając kilka funkcji. Komórki tkanki tłuszczowej białej znajdujące się na brzuchu są stosunkowo dużo i bez problemu mogą zmieniać swoją wielkość, magazynując energię. Zmiana objętości stanowi dużo większe wyzwanie dla tkanki tłuszczowej podskórnej, która ma za zadanie magazynowanie energii na ewentualne "gorsze" czasy.

Wiele kobiet narzeka na nadmiar tkanki tłuszczowej na pośladkach i udach. Należy jednak pamiętać, że tłuszcz zgromadzony w tych partiach ciała dostarcza energii dziecku. Gdy kobieta karmi piersią, jej organizm sięga po zapasy tłuszczu z ud i pośladków, by uzyskać kwasy tłuszczowe niezbędne do wytworzenia mleka dla niemowlaka. Warto uświadomić sobie, że otyłość udowo-pośladkowa nie przyczynia się do rozwoju zespołu metabolicznego. Choroba rozwija się tylko przy otyłości brzusznej, gdy wewnątrz brzucha znajduje się zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Ten typ otyłości prowadzi do powstawania lipoprotein - cząsteczek, które mają w swoim składzie dużo cholesterolu. Przy otyłości brzusznej wzrasta ciśnienie krwi i ryzyko zagrożenia cukrzycą.

6. Dieta przyspieszająca przemianę materii

Aby przyspieszyć metabolizm, należy spożywać mniejsze ilości kalorii. Tłuszcze nasycone warto zastąpić tłuszczami nienasyconymi. Wskazane jest również ograniczenie ilości spożywanych cukrów prostych (znajdują się m.in. w słodyczach) na rzecz cukrów złożonych. W diecie na metabolizm nie może zabraknąć błonnika rozpuszczalnego, który występuje w owocach, warzywach i produktach zbożowych. Lepsza przemiana materii plus ćwiczenia fizyczne to gwarancja poprawy zdrowia i sylwetki.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
2

Komentarze (1)

Wyloguj
Mgr Małgorzata Reiter
Mgr Małgorzata Reiter

Produkty przyspieszające meatabolizm ! Czy wiecie jakie są to produkty i jak działają ?
Zapraszam do przeczytania artykułu
http://freemind.com.pl/produkty-przyspieszajace-metabolizm

Odpowiedz

Porady ekspertów

Skuteczne odchudzanie bioder i ud

Jak mogę skuteczna schudnąć w biodrach i udach? Mam 15 lat, 175 cm wzrostu i 61kg wagi. Może...

mgr Aneta Kościołek Porady udziela mgr Aneta Kościołek dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Odchudzanie 4kg w miesiąc

Mam 16 lat, 168 cm wzrostu i ważę 56-57 kilo. Chcę schudnąć 3 lub 4 kg w miesiąc. Dziennie...

mgr Aneta Kościołek Porady udziela mgr Aneta Kościołek dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Odchudzanie

Odchudzanie Błędy popełniane podczas odchudzania

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Wkładasz w swoje odchudzanie dużo wysiłku, a efektów wciąż nie widać? Czy na pewno ... dieta i odchudzanie. Istotne jest, aby nauczyć się akceptować siebie i wyznaczać sobie realne cele. Jeżeli chcemy zrzucić za dużo ... odchudzanie to długotrwały proces. Trzeba ustalić długofalowy program, którego celem nie będzie głodzenie się, lecz nauka ... spożywanych kalorii, przez co mogą skutecznie utrudniać odchudzanie. Zbyt szybkie jedzenie Każdy posiłek staraj się jeść powoli.

Odchudzanie Ziołolecznictwo w odchudzaniu

(...) walkę z cellulitem. Dobrym sposobem na odchudzanie jest kofeina zawarta w guaranie, jak również katechina w połączeniu ... na odchudzanie. Najlepiej poradzić się farmaceuty. I w żadnym wypadku nie wolno zapominać o równoczesnym stosowaniu odpowiedniej diety i ćwiczeń.(Sposób na odchudzanie, Zioła lecznicze, Preparaty ziołowe, Zdrowa...

Odchudzanie Tabletki z tasiemcem jako metoda na odchudzanie

(...) dzięki zastosowaniu środków na odrobaczenie. Oczywiście tak twierdzi osoba reklamująca ten wątpliwy środek na odchudzanie i nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Kto stosuje tasiemca na odchudzanie? Tabletki z tasiemcem cieszą się dużą popularnością ... ób na odchudzanie, o jakim słyszeli.(Pasożyty przewodu pokarmowego, odchudzanie dla nastolatków, Skuteczne odchudzanie, utrata masy...

Odchudzanie Herbata jako środek na odchudzanie

Herbata to świetny środek na odchudzanie! Tak przynajmniej twierdzą producenci tabletek i innych preparatów wspomagających odchudzanie. Ale czy renoma herbaty jako cudownego środka na odchudzanie jest słuszna? Herbata a odchudzanie Badania ... tłuszczów. To najlepsze zioła na odchudzanie. Oczywiście są również badania, które potwierdzają właściwości ... .(Skuteczne odchudzanie, zasady zdrowego odchudzania, Skuteczna dieta...

Odchudzanie Nie dopuść do nadwagi u swojego dziecka!

Nadwaga i otyłość u dzieci to coraz większy problem. Niestety, zbędne kilogramy nie pozostają obojętne dla zdrowia. Wraz z nadprogramowymi kilogramami rośnie ryzyko poważnych chorób w późniejszym okresie życia (np. miażdżycy, chorób...

Ćwiczenia odchudzające na różne partie ciała
Odchudzanie Ćwiczenia odchudzające na różne partie ciała

(...) ma zasadnicze znaczenie w dążeniu do utraty zbędnych kilogramów. Ćwiczenia na odchudzanie różnią się w zależności od celu ... na odchudzanie pośladków są przysiady, podnoszenie nóg w pozycji na czworaka, nożyce, rowerek oraz wiele innych. Skutecznym ... Ćwiczenia na odchudzanie brzucha to jedna z najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej. Ćwicząc brzuch należy pamiętać ... wyszczuplania jest przyjemna i stanowi idealne zwieńczenie treningu odchudzającego. Ćwiczenia na odchudzanie w połączeniu z...

Metody odchudzania
Odchudzanie Metody odchudzania

(...) Index). Są różne sposoby na odchudzanie. Mogłoby się wydawać, że najlepszą radą na schudnięcie jest rygorystyczna dieta ... regularnych ćwiczeń. Dieta na odchudzanie Ludzie najczęściej ważą za dużo z powodu nieodpowiedniego stylu życia, opierającego się ... około 1 kg na tydzień.  Aktywność fizyczna a odchudzanie Brak ruchu to jeden z głównych czynników przyczyniających się do nadwagi i otyłości. Aktywne odchudzanie zaliczane jest do najbardziej skutecznych. Należy pamiętać o...

Konkurs - Skuteczne odchudzanie dopasowane do osobowości
Odchudzanie Konkurs - Skuteczne odchudzanie dopasowane do osobowości

Trwa konkurs „Skuteczne odchudzanie dopasowane do osobowości”, którego organizatorem jest Metamorphosis Holistyczna Oaza Estetyki i Zdrowia, a abcZdrowie.pl zostało jego patronem medialnym. Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać na adres: odchudzanie@holistycznaoaza.pl odpowiedzi na pytania: „Dlaczego chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Jak będzie ... poprzez bezpłatne konsultacje raz w miesiącu do pół roku po zakończeniu metamorfozy. Taki program zapewnia...

Sposoby na płaski brzuch (prezentacja edukacyjna)
Odchudzanie Sposoby na płaski brzuch (prezentacja edukacyjna)

(...) o jedzeniu i piciu. Bardzo ważne jest, aby nasza dieta na odchudzanie brzucha była zróżnicowana. Dzięki temu zostaną dostarczone ... - jest to jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie, - postaraj się zmniejszyć ilość pitego alkoholu, który sprzyja odkładaniu tłuszczu ... , masz szczęście. Jest to świetna gimnastyka mięśni ud i pośladków, ale nie należy ona do skutecznych ćwiczeń na...

Jak schudnąć 10 kg w sześć tygodni?
Odchudzanie Jak schudnąć 10 kg w sześć tygodni?

Lato to najbardziej sprzyjająca odchudzaniu pora roku. Wykorzystując słoneczną pogodę do ćwiczeń oraz letnie przysmaki, w łatwy i szybki sposób pozbędziesz się nadmiaru kilogramów. Naturalne przeciwutleniacze Pomidory i papryka to najlepsze źródło wit.

Jędrna skóra po utracie zbędnych kilogramów (prezentacja edukacyjna)
Odchudzanie Jędrna skóra po utracie zbędnych kilogramów (prezentacja edukacyjna)

Odchudzanie a jędrna skóra Odchudzasz się, ale boisz się, że twoja skóra straci swoją elastyczność? Zastosuj odpowiednią dietę i ciesz się jędrną skórą!Trać kilogramy powoli Kluczem do sukcesu jest gubienie kilogramów w umiarkowanie wolnym tempie, aby twoja skóra nie pozostała obwisła powinnaś chudnąć tygodniowo 0,5 - 1 kg. Unikaj przesadnie restrykcyjnych diet, nie dostarczają cennych składników mineralnych i mogą powodować efekt jo-jo. Nawilżaj skórę...

Powitaj lato bez kompleksów
Odchudzanie Powitaj lato bez kompleksów

(...) organizm. Po kilku dniach oczyszczania zauważysz, że twój brzuszek staje się coraz bardziej płaski. Faza II: właściwe...

Zasady zdrowego odchudzania
Odchudzanie Zasady zdrowego odchudzania

Zasady zdrowego odchudzania warto mieć w małym paluszku przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety odchudzającej. Odchudzanie wydaje się tematem dobrze znanym, zwłaszcza kobietom, ale mimo to wiele osób popełnia podstawowe błędy. Jeśli chcesz schudnąć - pamiętaj, że twoje ciało zasługuje na dobre traktowanie. Powszechnie stosowane diety redukcyjne, tak zwane diety cud, to droga donikąd. Spadek wagi po ich wdrożeniu rzeczywiście będzie spektakularny, ale na krótko. Kiedy kuracja...

Zabiegi na odchudzanie
Odchudzanie Zabiegi na odchudzanie

Zabiegi na odchudzanie to coraz bardziej popularny sposób na szybkie schudnięcie. W salonach kosmetycznych dostępne ... i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale inne, takie jak odsysanie tłuszczu i operacje plastyczne, są dość ryzykowne. Czy odchudzanie ... , usuwanie nadmiaru wody gromadzącej się w organizmie. Endermologia redukuje cellulit i wspomaga odchudzanie. Polepsza wygląd sk ... i zdrowo wyglądającą skórą. Należy pamiętać, że same zabiegi wspomagające odchudzanie nie wystarczą do zrzucenia...

Efekt jojo
Odchudzanie Efekt jojo

(...) na odchudzanie, które niestety nie zawsze pomagają. Duża część osób pije herbatki odchudzające lub bierze tabletki. Odchudzanie jest obecnie tak powszechne, że nawet dzieci i młodzież próbują stracić zbędne kilogramy. Wiele badań dowodzi, iż ... i schudnięcie zwielokrotnia trud kolejnej próby odchudzania – efekt jo-jo się pogłębia. Odchudzanie bez efektu jojo ... , chudy twaróg. Skuteczne odchudzanie polega na powolnym rezygnowaniu z diety, dzięki temu nie wystąpi efekt jojo.

Gadżety wspomagające odchudzanie
Odchudzanie Gadżety wspomagające odchudzanie

Odchudzanie jest o wiele efektywniejsze, gdy oprócz diety zaplanuje się również ćwiczenia. Aktywność fizyczna ... o tym pamiętać. Trening na odchudzanie warto wspomóc poprzez użycie różnych przydatnych gadżetów. Akcesoria do ćwiczeń sprawiają, że trening jest bardziej skuteczny i przyjemniejszy. Jakie gadżety wspomagające odchudzanie są godne polecenia? Od czego zacząć odchudzanie? Aby utrata zbędnych kilogramów stała się faktem, warto poświęcić trochę czasu i...

Dietetyczne przepisy
Odchudzanie Dietetyczne przepisy

Dietetyczne przepisy wcale nie muszą być skomplikowane, a dania przygotowane na ich podstawie niesmaczne. Na pewno dietetyczne przepisy kulinarne powinny opierać się na zasadach zdrowego żywienia, czyli powinny być obfite w witaminy, składniki mineralne i...

Waga a zdrowie
Odchudzanie Waga a zdrowie

(...) : Przygotuj organizm na tzw. oczyszczanie ciała. Pij dużo wody i napoi. Bądź cierpliwa. Skuteczne odchudzanie to długotrawały...

Porady dietetyczne dla odchudzających się
Odchudzanie Porady dietetyczne dla odchudzających się

Odchudzanie bywa niekiedy koniecznością, gdy duża nadwaga powoduje problemy zdrowotne. Jednak w większości przypadk ... , co to jest efekt jojo. Skuteczne odchudzanie jest możliwe, ale by stało się faktem, należy zmienić swoje podejście do jedzenia. Rozsądny ... . Jak zabrać się za odchudzanie, by było skuteczne, a efekt utrzymał się na stałe? Dieta powinna być urozmaicona. Dzięki temu ryzyko ... wziąć pod uwagę podczas odchudzania? Przed rozpoczęciem diety należy wykonać badania. Może się okazać, że...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij