Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Techniki zapamiętywania

Avatar placeholder
06.10.2015 15:09
Techniki zapamiętywania
Techniki zapamiętywania

Według naukowców z Uniwersytetu Oregon człowiek marnuje rocznie 40 godzin na szukanie zawieruszonych przedmiotów oraz przypominanie sobie różnych rzeczy. Każdy z nas ma często wątpliwości, czy aby na pewno zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Zdarza się, że zapominamy o urodzinach bliskich albo szukamy kluczy czy komórki. Pamięć bywa zawodna i potrafi płatać figle. Istnieje jednak kilka sposobów, jak radzić sobie z zapamiętywaniem. Na czym polegają strategie zapamiętywania? Jakie mnemotechniki oferują treningi pamięci?

1. Metody zapamiętywania

  • Powiedzieć sobie „to” na głos

Pewne czynności, jak np. zamykanie drzwi, wykonujemy machinalnie. Z tego powodu mózg ich nie rejestruje, skutkiem czego nie pamięta. Wystarczy zwrócić uwagę na wykonywaną czynność, a nie umknie ona tak łatwo z pamięci. Dobrym sposobem jest powiedzenie na głos tego, co się zrobiło. W ten sposób informacja zostanie utrwalona. Głos jest skutecznym narzędziem do zapamiętywania.

Zobacz film

Najłatwiej zapamiętuje się to, co uruchamia wyobraźnię, opiera się na skojarzeniach. Myślenie obrazami, snucie fantazji aktywizuje i porusza umysł. W tej metodzie chodzi o to, aby połączyć ze sobą rzeczy, które chce się zapamiętać w ciąg wydarzeń, swego rodzaju historyjkę. Łańcuchowa metoda skojarzeń sprawdza się najlepiej w przypadku listy zakupów. Skojarzenia powinny być przejaskrawione – gigantyczne lub zminiaturyzowane, dynamiczne, absurdalne, niespotykane w życiu – zapamiętywanie sytuacji czy rzeczy śmiesznych, dziwnych jest prostsze aniżeli nudnych i niczym się niewyróżniających.

Metoda ta polega na stworzeniu systemu zakładek pamięciowych, tzw. haków, na których można „wieszać” wszystko to, co chce się zapamiętać. Naukowcy opracowujący tę metodę zapamiętywania stworzyli schemat kodowania, polegający na przyporządkowaniu cyfrom 0-9 wybranych spółgłosek:

0 – z, s

1 – t, d

2 – n

3 – m

4 – r

5 – l

6 – j

7 – k, g

8 – f, w

9 – p, b

Kolejnym etapem jest przyporządkowanie cyfrom konkretnych wyrazów – zakładek. Zakładki-haki można rozwijać w nieskończoność. Problem polega jedynie na tym, że trzeba nauczyć się ich na pamięć, a wręcz „wykuć na blachę”. Ta metoda zapamiętywania jest idealna do zapamiętywania dat, numerów telefonów, dużych liczb (jak np. numer rachunku bankowego) czy godzin i terminów spotkań.

  • Metoda liczbowo-kształtowa

Ta metoda zapamiętywania polega na przyporządkowaniu cyfrom 0-9 obrazów. Zapamiętanie obrazów będzie łatwiejsze po narysowaniu ich na podobieństwo cyfr. Metoda ta ułatwia zapamiętywanie numerowanych list, numerów różnego rodzaju, np. numerów rejestracyjnych samochodu albo numeru telefonu.

  • Metoda liczbowo-skojarzeniowa

Polega na skojarzeniach liczb i brzmiących podobnie nazw rzeczowników do nazw liczb. Metoda ta działa podobnie jak powyższa metoda liczbowo-kształtowa.

Człowiek ma nieograniczoną pojemność pamięci, musi jedynie uwierzyć w swój potencjał i gimnastykować umysł. Metody zapamiętywania działają cuda. A co, jeśli nasz mózg uparł się na zapominanie haków, zakładek, skojarzeń, liczb i obrazów? Łatwym i niemal niezawodnym sposobem jest po prostu ustawianie przypomnień w telefonie komórkowym. No chyba, że zapomnimy go naładować.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze