Trwa ładowanie...

Test LH

Avatar placeholder
08.07.2021 09:29
Test LH
Test LH

Test LH to inna nazwa dla testu płodności lub testu owulacyjnego. Wykonuje się go w celu wskazania dokładnego terminu owulacji, czyli momentu największej płodności kobiety, który ustalany jest na podstawie wzrostu hormonu luteinizującego (LH) w okresie okołoowulacyjnym. Wiedza o tym, jak liczyć owulację (ustalenie dokładnej daty jajeczkowania) ułatwia planowanie ciąży. Szczególnie pomocne i przydatne jest to dla małżeństw, w których kobieta ma kłopoty z zajściem w ciążę.

spis treści

1. Charakterystyka oraz przygotowanie do testu LH

LH Test jest szybkim testem paskowym służącym do wykrywania ludzkiego hormonu LH o stężeniu równym lub wyższym niż 40 mIU/ml. Wykorzystuje on zjawisko nagłego wzrostu poziomu hormonu LH w moczu kobiety. Hormon luteinizujący (LH) wydzielany jest przez przysadkę mózgową, a jego stężenie w surowicy krwi i w moczu zwiększa się szybko w okresie przedowulacyjnym.

Test LH - zdjęcie
Test LH - zdjęcie

Test LH należy do testów paskowych. Szybko wykrywa wzrost poziomu homronu LH w moczu.

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Osiąga maksymalne wartości na 24 - 36 godzin przed owulacją, tj. przed uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Ze względu na to, że obecność plemników w drogach rodnych kobiety pozwala na zapłodnienietylko w okresie przed lub po owulacji, umiejętność wyznaczania tego terminu jest zdecydowanie pomocna w planowaniu ciąży.

Nie jest wymagane wykonywanie innych badań poprzedzających, ale test płodności jest miarodajny, jeśli w dniach poprzedzających i w dniu badania przestrzega się następujących reguł. Należy zatem:

  • unikać napięć emocjonalnych;
  • odstawić przyjmowanie leków;
  • nie przyjmować zbyt dużej ilości płynów;
  • nie spożywać alkoholu i innych używek.

Ważne jest również, by nie wykonywać testu LH przy infekcji dróg moczowych, ponieważ uniemożliwi to prawidłowe odczytanie wyniku badania.

2. Jak wykonać test LH?

Test trwa kilka dni i rozpoczyna się go na kilka dni przed spodziewaną owulacją, a więc w połowie cyklu miesiączkowego. Należy wtedy oddawać ok. 50 - 100 ml moczu do czystego naczynia. Ważne jest, by nie myć go w żadnym z detergentów, gdyż może być to przyczyną zafałszowanego wyniku badania. Mocz najlepiej jest oddawać wieczorem lub rano, gdyż wtedy notuje się najwyższe stężenie LH. Nie powinien być to jednak pierwszy oddany z rana mocz. Ważne jest, by oddawać go stale o tej samej porze, w ciągu dni, w których wykonane jest badanie. Wykonanie testu owulacyjnego jest niezwykle proste.

Wystarczy ostrożnie wyjąć z opakowania jeden ze szczelnie zapakowanych testów paskowych i zanurzyć go na odpowiednią głębokość w pojemniczku z oddanym moczem. Po upływie kilkunastu sekund należy wyjąć pasek i umieścić go na poziomej powierzchni. Wynik testu odczytuje się zazwyczaj po kilku minutach. Dokładniejsze wskazówki, jak poprawnie wykonać testy LH znajdują się w każdym opakowaniu na załączonej ulotce. Jeżeli test wykonywany będzie w laboratorium analitycznym, mocz należy przechowywać do rana w temperaturze 2 - 6°C. Bezwzględnie nie wolno go zamrażać.

Jeśli test LH nie wykazał szczytu owulacyjnego, należy udać się do lekarza ginekologa, który zaleci przeprowadzenie dalszych, bardziej szczegółowych badań.

Znane są także inne naturalne metody do wyznaczania terminu owulacji niż test LH, jednak ich skuteczność ograniczona jest przez wiele czynników wpływających na wynik badania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze