Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Toksyczni teściowie

Avatar placeholder
14.07.2020 21:38
Toksyczni teściowie
Toksyczni teściowie (Shutterstock)

Teściowie to niestety nie tylko motyw żartów i dowcipów. Takie przypadki zdarzają się bardzo często w rzeczywistości. Dotykają niejednego małżonka. Na pewno z własnego otoczenia da się przytoczyć przykłady wrednych teściowych, nadopiekuńczych mam i wszystkowiedzących teściów. Dlaczego na linii młodzi-teściowie bardzo często dochodzi do nieporozumień i zgrzytów? Niejednokrotnie powodem konfliktów jest źle rozumiana troska rodziców o dorosłe dzieci. Warto jednak dokonać refleksji nad własnym zachowaniem i zastanowić się, czy kiepskiej jakości relacje z teściami nie wynikają z naszych prowokacji, postawy roszczeniowej albo braku szacunku dla starszych.

spis treści

1. Relacje z teściami

Toksyczni teściowie
Toksyczni teściowie

Niejednokrotnie sami kreujemy demoniczną wizję naszych teściów, jednak trzeba pamiętać, że wiele niezręcznych

zobacz galerię

Kiedy wychodzi się za mąż czy żeni się, marzy się o pięknym domu, gromadce dzieci, troskliwym partnerze, udanych wakacjach oraz szczęśliwym życiu bez trosk i zmartwień. Zapomina się często o tym, że małżeństwo to nie tylko relacja między partnerami. Wraz z faktem zawarcia związku małżeńskiego pojawia się też konieczność porozumienia się z rodzicami partnera. Zięć czy synowa wchodzą do nowej rodziny o utrwalonych obyczajach, zasadach, normach, doświadczeniach, emocjach i oczekiwaniach wobec nowego członka klanu. Czasami od samego początku teściowie mogą uprzykrzać życie nowożeńcom, co inicjuje różnego rodzaju nieporozumienia i stopniowo niszczy miłość między młodymi.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Partner odczuwa, że znajduje się „między młotem a kowadłem” – kogo oczekiwania spełnić? Poprzeć racje małżonka czy rodziców? Jeżeli dochodzi do tego typu dylematów młode małżeństwo ma problem, który nazywa się „toksyczni teściowie”. Toksyczni teściowie bowiem to osoby, które wprowadzają chaos i niepokój. Szczególnie napięte bywają relacje z teściową na froncie teściowa a synowa, teściowa a zięć. Czasem zdarza się jednak również tak, że oboje teściów wspiera się wzajemnie w „dokuczaniu” młodym.

2. Toksyczne zachowania teściów

Wydawałoby się, że małżeństwo oznacza dorosłe życie, własne wybory i decyzje. Rzeczywistość jednak jest inna. Szczególnie niebezpieczna sytuacja, rodząca wiele spięć, to taka, kiedy młodzi mieszkają pod jednym dachem z rodzicami którejś ze stron. Wówczas „toksyczność” teściów bardzo szybko ma szansę się uaktywnić i zacząć psuć relacje w rodzinie.

Można wyróżnić wiele negatywnych typów zachowań ze strony teściów (rodziców), np.:

  • teściowie kontrolujący – kierują życiem młodego małżeństwa, wpływają na ich plany i życiowe wybory, uzasadniając, że są bardziej doświadczeni;
  • teściowie pochłaniający – zabierają wolny czas młodemu małżeństwu, często ich odwiedzają, ale tak naprawdę kontakty służą sprawowaniu kontroli nad młodymi;
  • teściowie krytykujący – wykorzystują każdą okazję, by wytknąć popełnione przez ciebie błędy; nie zapomną wspomnieć o twojej ostatniej porażce czy złej inwestycji, nie oszczędzą sobie niemiłych komentarzy pod twoim adresem albo aluzji i uszczypliwych uwag co do sposobu ubierania;
  • mistrzowie chaosu – naprzykrzają się młodym i domagają się bezustannie zainteresowania sobą i swoim stanem zdrowia;
  • teściowie nadopiekuńczy – ograniczają samodzielność młodych, wkraczają w ich prywatność i wyręczają we wszystkim, np. nadopiekuńcza teściowa;
  • teściowie odrzucający – nie akceptują cię jako nowego członka rodziny i dają odczuć, że tolerują cię tylko warunkowo, bo jesteś partnerem ich dziecka i ewentualnie mamą czy tatą ich wnuka;
  • teściowie autokratyczni – narzucają zasady, według których musisz żyć z małżonkiem; częsty przypadek toksycznych teściów w sytuacji, kiedy z partnerem nie jesteście niezależni finansowo i mieszkacie z teściami pod jednym dachem; musicie podporządkować się wówczas regułom panującym w domu rodziców.

3. Wpływ teściów na małżeństwo

Podany katalog destrukcyjnych zachowań i postaw teściów nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości. Relacje z teściową czy z teściem stają się wówczas źródłem bólu, frustracji i niezrozumienia. To trudna sytuacja, bo przecież teściowie to część trójkąta: ty-rodzice partnera-partner. Niejednokrotnie w tych ciężkich stosunkach pozostajesz sam, kiedy wybranek serca manipulowany przez własnych rodziców popiera ich stronę, a zaczyna lekceważyć twoje prośby. W jaki sposób znaleźć porozumienie z teściami? Jak uniezależnić partnera od opinii jego rodziców? Jak chronić związek przed niszczącymi wpływami teściów?

Najważniejsze to pamiętać, że małżeństwo to odrębna rodzina i jej dobro jest najważniejsze. Tworząc związek, masz dbać o realizację oczekiwań partnera, a nie – rodziców czy teściów. Jako małżeństwo musicie wyznaczyć granice, których teściowie nie mogą naruszać. To nie oznacza rezygnowania z kontaktów czy wsparcia ze strony starszego pokolenia. Musicie być jednak asertywni i umieć powiedzieć „nie”, kiedy ktoś chce narzucać wam swoje zdanie i dyktować scenariusz, według którego powinniście żyć. Macie prawo do popełniania błędów i uczenia się na nich. Warto, by obie strony – młodzi i rodzice (teściowie) – dołożyły starań o dobre, a przynajmniej poprawne relacje w rodzinie. Przecież teściowa nie musi być od razu wredną zołzą, teść – nierozgarniętym zgredem, zięć – nieporadnym maminsynkiem, a synowa – niedorajdą życiową. Warto dążyć do tego, by móc powiedzieć, że teściowie to wspaniali rodzice.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze