Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Trzeszczące kolana

Trzeszczące kolana to problem, który dotyka nie tylko osób starszych, ale coraz częściej także i młodych. Nie musi to oznaczać, że pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego. Ból i trzeszczenie kolana może być wywołane nieprawidłowym ustawieniem osi kończyny dolnej, a także urazem. Częstą przyczyną charakterystycznych "kliknięć" w kolanie jest także nieodpowiednia dieta, niedostarczająca stawom potrzebnych składników. Na ból i strzykanie w kolanach szczególnie narażeni są sportowcy, osoby starsze i otyłe.

1. Przyczyny trzeszczenia w kolanach

Trzeszczenie w kolanach i innych stawach może pojawić się na skutek uszkodzenia chrząstki stawowej. Chrząstka w budowie stawu pełni funkcję amortyzującą i chroniącą kości wchodzące w skład stawu przed ocieraniem się o siebie. Takie uszkodzenie chrząstki stawowej może być wywołane z kolei:

Chrząstka stawowa może ulec chondromalacji, czyli rozmiękaniu, a w efekcie zniszczeniu. Chondromalacja to choroba o nie do końca jasnej etiologii. Jej ryzyko zwiększa się przy wysokim wzroście, urazach i zaburzeniach osi kończyny. Początkowo nie pojawia się ból stawu, gdyż chrząstka nie jest unerwiona i jej niszczenie nie spowoduje bólu. Dopiero kiedy kość zaczyna trzeć o kości bezpośrednio, pojawia się ból stawu. Trzeszczące kolana i inne dolegliwości stawowe z powodu chondromalacji pojawiają się głównie u osób uprawiających obciążające sporty (w wyniku urazu) i u osób starszych (wskutek "zużycia").

2. Leczenie trzeszczenia w stawach

Aby trzeszczenie w stawach nie przerodziło się w ból stawów kolanowych i ich sztywność, trzeba zająć się profilaktyką zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów. Pierwszym krokiem w stronę zdrowych stawów jest aktywność fizyczna, ale taka, która nie obciąża stawów. Ważne jest, aby wzmocnić mięśnie wykorzystując do tego początkowo sporty łagodne dla stawów, takie jak pływanie czy odpowiednio dobrana gimnastyka. Dopiero, kiedy mięśnie będą wystarczająco wzmocnione, możemy zacząć jazdę na rowerze czy bieganie. Jest to szczególnie ważne, jeśli ból lub strzykanie w kolanach już się pojawiło. Jeśli mamy zdrowe stawy, kolejność rozpoczynania sportów nie jest aż tak ważna. W przypadku, gdy zwyrodnienie stawów postępuje, konieczna jest fizjoterapia, a konkretnie ćwiczenia redresyjne. Regularne ćwiczenia fizyczne pomogą również w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, a to ważny czynnik w profilaktyce chorób stawów, oraz zmniejszą ograniczające przepływ krwi napięcie mięśni.

Kolejną ważną rzeczą w profilaktyce i leczeniu chorób stawów jest odpowiednia dieta. Może ona nie tylko zapobiec, ale także wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości stawowych, które już się pojawiły. Do budowania i ochrony chrząstki i mazi stawowej konieczne są wapń, białko, witamina D, witaminy B, witamina C, bioflawonoidy, glukozaminy, chondroityny oraz kolagen. Można przyjmować je w suplementach diety lub modyfikując dietę tak, by dostarczać odpowiednie ilości tych składników. Dieta dla stawów powinna zawierać:

 • nabiał,
 • pełnoziarniste pieczywo,
 • ciemny ryż,
 • kiełki,
 • owoce cytrusowe,
 • rośliny strączkowe,
 • ryby,
 • oliwę z oliwek,
 • czosnek,
 • cebulę.

Prawidłowa dieta to także taka, która nie prowadzi do tycia. Pilnujmy więc, aby nie przejadać się i nie dostarczać organizmowi zbyt dużych ilości cukrów i tłuszczy, szczególnie zwierzęcych. Ból i strzykanie w kolanach, przy zastosowaniu powyższych rad, powinien zniknąć. W przeciwnym wypadku lepiej jest udać się do lekarza.

Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze (2)
~poter
~poter

ból w kolanach i jego regeneracja trwa bardzo długo od 5-6 miesięcy do 1 roku po miesiącu powinnyśmy udać się o poradę do ortopedy ja już mam ból 7 miesięcy jest bardzo lekka poprawa znikoma ale jest lekarz przepisuje tabletki wzmacniające stawy koszt 60 złotych --jeśli się nie powiedzie lekarstwami i maściami to czeka nas operacja wstawianie blaszki w wytarte miejsce stawu tak by 2 kości o siebie się nie tarły

Odpowiedz
~zarzuela
~zarzuela

Owszem, Poter, leczenie trwa długo. Wiem po samej sobie. Nie wiem jaki specyfik bierzesz na kolana, ale zapewniam Cię, że nie jest jedyny, tak jak Twój lekarz nie jest jedyny. Nie wiem też ile masz lat ani czy zmiany są wywołane wiekiem, czy przeciążeniem, a może nadmiernymi ćwiczeniami sportowymi. Ja mam 40 lat, nieco nadwagi i też usłyszałam na początku, ze nie da się. Tylko, że dla mnie nie istnieje zdanie: nie da się. Przede wszystkim poszłam do specjalisty od schorzeń powszechnych wśród sportowców, a nie starców. I dowiedziałam się co mi naprawdę jest. Teraz to leczę. Skutecznie i bez wstawiania blaszek. Najpierw było leczenie stanu zapalnego przy użyciu salicylanów. Tak, polopiryną.Potem przyszła krioterapia- wymrażano mi każdy staw po 15 razy. Potem przyszedł czas na odbudowę chrząstki. Zażywam Vital3, preparat z kolagenem typu II. Są na rynku i inne środki z tym kolagenem (4Flex, Flexagen), ale ten polecił mi lekarz. Terapia trwa w tej chwili już 9 miesięcy, ale widać efekty. No i nie jest tania, ale wiem na co wydaje kasę. Zmień lekarza!

Odpowiedz
Artykuły Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów

Ogólnopolska kampania "Rozruszaj stawy z Voltaren MAX do 12h"

Bóle stawów to częste zjawisko wśród seniorów – aż 59% z nich doświadcza ich każdego dnia lub kilka razy w tygodniu. Organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Rozruszaj stawy z Voltaren MAX do 12h” chcą...

Reumatoidalne zapalenie stawów

Leczenie reumatyzmu

Choroby reumatyczne, głównie reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), są problemem większości ludzi po 60. roku życia. W zaawansowanym stadium bardzo utrudniają codzienne obowiązki, co związane jest z tym, że niećwiczone stawy stają się...

Reumatoidalne zapalenie stawów

Wirusowe zapalenie stawów

Wirusowe zapalenie stawów to proces zapalny wywołany obecnością żywych drobnoustrojów w obrębie jamy stawowej lub tkanek okołostawowych. Choroba ta wymaga szybkiego rozpoznania i możliwie natychmiastowego wdrożenia leczenia. Jak zawsze,...

Reumatoidalne zapalenie stawów

Złudzenie optyczne na ból stawów

(...) ównież w domu, zamiast leków przeciwbólowych.  (Reumatoidalne zapalenie stawów, Choroby reumatyczne, Ból...

Reumatoidalne zapalenie stawów

Badania w RZS

Badania w RZS Odtwórz wideo

Reumatoidalne zapalenie stawów wymaga różnych badań, aby móc postawić prawidłową diagnozę. RZS nie jest jedynym zapalnym, układowym schorzeniem tkanki łącznej. W tej grupie znajdują się choroby takie jak toczeń rumieniowaty układowy.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Kontrola skuteczności terapii RZS

Kontrola skuteczności terapii RZS Odtwórz wideo

Reumatoidalne zapalenie stawów występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to choroba przewlekła stawów, która obejmuje m.in. nadgarstki, stopy i ręce. Objawom towarzyszy ból stawów, który może...

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500