Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szafarowska

Uczulenia na składniki chemicznych środków antykoncepcyjnych

Avatar placeholder
04.04.2019 14:51
Uczulenia na składniki chemicznych środków antykoncepcyjnych
Uczulenia na składniki chemicznych środków antykoncepcyjnych (iStock)

Spermicydy, czyli chemiczne środki antykoncepcyjne, stosowane są od wieków. Te bardziej nowoczesne, zawierające nonoksynol-9 pojawiły się 1950 roku. Ich głównym celem, dla którego są stosowane, jest unieruchomienie plemników, które dostały się do kobiecej pochwy w czasie stosunku płciowego. Występują w postaci żelów, kremów, pianek, gąbek, które kobieta aplikuje do pochwy na około 10-15 min przed stosunkiem. Używane są także jako lubrykanty w prezerwatywach stosowanych przez mężczyzn.

spis treści

1. Wady chemicznej antykoncepcji

Najlepsza metoda antykoncepcji
Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji

zobacz galerię

Ta

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

metoda antykoncepcji poza licznymi zaletami w postaci łatwej dostępności, niskiej ceny ma także wady:

  • niską skuteczność (wskaźnik Pearla wynosi 3-25),
  • występowanie miejscowych reakcji uczuleniowych,
  • infekcje,
  • i inne działania niepożądane.

Zawarty w tych preparatach nonoksynol-9 powoduje u niektórych osób rozwój reakcji alergicznej. Jak każde działanie niepożądane także uczulenie powinno być potraktowane poważnie oraz powinno być włączone odpowiednie leczenie.

U niektórych kobiet i mężczyzn stosowane środki chemiczne, a zwłaszcza zawarty w nich nonoksynol-9, powoduje miejscowe reakcje uczuleniowe. Wśród zgłaszanych dolegliwości najczęściej pojawia się:

W takich przypadkach organizm identyfikuje nonoksynol-9 jako substancję toksyczną i w efekcie dochodzi do miejscowego uwalniania histaminy. To właśnie histamina odpowiada za pojawiające się dolegliwości.

2. Dyskomfort podczas współżycia przy użyciu chemicznej antykoncepcji

Reakcja uczuleniowa na stosowane dopochwowo środki chemiczne może objawiać się w postaci dyskomfortu pojawiającego się podczas samego stosunku płciowego lub tuż po nim. Dolegliwości mogą odczuwać obydwoje partnerzy. Mężczyzna, jak i kobieta mogą skarżyć się na odczuwanie nieprzyjemnego pieczenia, swędzenia, uczucia gorąca. Często pojawia się zwiększona wrażliwość i tkliwość okolic intymnych. Może pojawić się także pieczenie podczas oddawania moczu.

Stosowanie preparatów zawierających drażniący nonoksynol-9 powoduje powstanie reakcji uczuleniowych pochwy. Kobiety najczęściej skarżą się na podrażnienie, świąd, obrzmienie i zaczerwienienie okolic intymnych. Dość często pojawia się nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych oraz wysypka.

Spośród bardziej niepokojących reakcji kobiety zgłaszają także rany i owrzodzenia okolic intymnych, które najczęściej powstają pod wpływem wypływania z pochwy drażniącego środka. Należy pamiętać, iż reakcje uczuleniowe pojawiają się częściej u osób stosujących chemiczne środki antykoncepcyjne dość często i długo. Preparaty te zaburzają także fizjologiczną florę bakteryjną pochwy oraz zmieniają jej pH, co przyczynia się do rozwoju infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Reakcja uczuleniowa powodująca podrażnienie nabłonka prowadzi do jego uszkodzenia. Nawet minimalnych rozmiarów ubytki śluzówki są wrotami dla bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

3. Reakcja uczuleniowa u mężczyzny przy używaniu chemicznych środków antykoncepcyjnych

Mężczyźni stosujący w ramach antykoncepcji prezerwatywy ze środkiem nawilżającym, który zawiera nonoksynol-9 także mogą rozwinąć miejscową reakcję uczuleniową.

  • Wysypka - pojawia się na prąciu, może być czerwona i drażniąca,
  • Problem z oddawaniem moczu - pojawia się bolesne pieczenie podczas mikcji,
  • Kłucie, pieczenie, świąd okolicy prącia.

Chemiczne środki antykoncepcyjne dość często stosowane są razem z prezerwatywą. Dlatego też pojawienie się reakcji alergicznej wymaga dokładnej analizy, ze względu na niemal identyczne objawy. Z jednej strony pojawienie się dolegliwości może świadczyć o uczuleniu na zawarty w lubrykancie nonoksynol-9, z drugiej strony o uczuleniu na lateks. Jeżeli stosowanie lateksowych prezerwatyw bez dodatkowych lubrykantów nie wywołuje uczulenia, można wysnuć wniosek, że uczulenie jest spowodowane składnikiem chemicznym - nonoksynolem.

W przypadku pojawienia się reakcji uczuleniowych niektórzy lekarze zalecają odstawienie chemicznych środków antykoncepcyjnych na zawsze. Inni natomiast zalecają ograniczenie ich użycia do np. trzech razy w ciągu miesiąca. Z racji zwiększonego ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową, w przypadku licznych partnerów seksualnych zaleca się stosowanie innych metod antykoncepcji.

4. Domowe sposoby na uczulenie na antykoncepcję chemiczną

Po pojawieniu się reakcji uczuleniowej należy jak najszybciej odstawić środek, który ją wywołał. W tym przypadku należ przerwać stosowanie chemicznych środków antykoncepcyjnych. Ważne jest dbanie o higienę okolic intymnych:

  • należy stosować białą (niebarwioną syntetycznie), przewiewną, bawełniana bieliznę,
  • unikać zapachowych środków do higieny intymnej,
  • przemywać te okolice każdego dnia, dokładnie osuszając najlepiej jednorazowym miękkim ręcznikiem.

„Babcine” sposoby, czyli okłady zawierające glinę, czosnek, jogurt i inne składniki raczej nie przynoszą ulgi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Żele plemnikobójcze
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze