Trwa ładowanie...

Uczulenie na roztocza kurzu domowego

Avatar placeholder
08.02.2016 15:05
Uczulenie na roztocza kurzu domowego
Uczulenie na roztocza kurzu domowego

Alergia na kurz to częsta przypadłość, nawet w najczystszych domach. Kurz zawiera wiele substancji, które mogą powodować objawy alergii jak swędzenie oczu, katar, a także poważniejsze symptomy takie jak charczenie oraz trudności w oddychaniu, które są bardziej prawdopodobne w przypadku astmatyków. Na szczęście, stosując się do kilku prostych wskazówek można znacznie zmniejszyć objawy alergii na roztocza. Jeśli jednak wprowadzone zmiany nie wpłyną na nasze samopoczucie, warto odwiedzić lekarza.

spis treści

1. Co powoduje alergię na kurz i roztocza?

Kurz składa się z niewielkich fragmentów ludzkiego naskórka, zarodników pleśni, roztocza, sierści zwierząt domowych, włókna materiałów i mikroskopijnych stworzeń. Roztocza i sierść to główne przyczyny alergii u ludzi. Roztocza to niewielkie stworzenia, które lubią ciepło. Ludzie, którzy są uczuleni na roztocza mają reakcję alergiczną na białko znajdujące się w odchodach i ciałach roztoczy. W jednym gramie kurzu może znajdować się nawet 19 tysięcy roztoczy.

2. Jak zapobiegać alergii na kurz?

Dlaczego chorujemy na alergię?
Dlaczego chorujemy na alergię?

Ostatnio liczba zachorowań na alergię wzrosła. Może to być spowodowane większym naciskiem na higienę

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Istnieje kilka sprawdzonych metod na zmniejszenie ryzyka alergii na roztocza i kurz.

  • Zacznij od dokładnego wytarcia kurzu i odkurzenia domu. W miarę możliwości pozbądź się dywanów oraz przedmiotów, które trudno wytrzeć. Ogranicz liczbę bibelotów oraz książek.
  • Unikaj zagracenia pomieszczeń. Zainwestuj w plastikowe pojemniki z pokrywkami, łatwiej będzie ci utrzymać czystość.
  • Gorące wilgotne powietrze to doskonałe środowisko dla roztocza, pyłków oraz pleśni. Dlatego też warto używać osuszacza powietrza.
  • Co tydzień pierz pościel, aby zniszczyć żyjące w niej roztocza.
  • Często zmieniaj zasłony i firanki.
  • Maskotki oraz różnego rodzaju dekoracje to siedlisko kurzu. Jeśli ktoś z twojej rodziny ma alergię na kurz, najlepiej pozbyć się ich, a dziecku kupować zabawki, które można łatwo umyć lub uprać.

3. Leczenie alergii na roztocza

Porozmawiaj ze specjalistą od alergii na temat swoich objawów. Jeśli wyżej wymienione kroki nie wystarczą, aby uniknąć alergii, pomocne będą leki, które pozwolą zmniejszyć jej objawy.

Alergia na kurz może popsuć komfort życia. Jeśli spokoju nie dają nam jej objawy, warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie ilości kurzu w domu. Nawet jeśli alergia na roztocza nie zniknie, jej objawy powinny trochę złagodnieć. Należy także pamiętać o wizycie u lekarza kiedy zauważymy u siebie problemy z oddychaniem lub charczenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze