Trwa ładowanie...

Ugryzienie kleszcza – czym grozi, objawy, co robić po ugryzieniu przez kleszcza

Avatar placeholder
10.07.2023 17:42
Ugryzienie kleszcza może grozić zarażeniem boreliozą
Ugryzienie kleszcza może grozić zarażeniem boreliozą (123rf.com)

Wraz z pierwszym ociepleniem temperatury na zewnątrz budzą się do życia wszelkie pajęczaki - dla przykładu kleszcze. Kleszcze są w szczególnie aktywne w okresie od marca do listopada. Po ugryzieniu przez kleszcza większość z nasz poszukuje na ciele wędrującego rumienia, objaw ten jednak nie występuje u wszystkich pacjentów. Czym grozi ugryzienie przez kleszcza? Jakie są inne objawy ugryzienia kleszcza?

spis treści

1. Czym grozi ugryzienie przez kleszcza?

Czas, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne to czas od marca aż do listopada. Te pajęczaki najczęściej przebywają nie niewysokich drzewach, można też je znaleźć w wysokich trawach. Inne miejsca, gdzie człowiek jest narażony na ugryzienie kleszcza to łąki, lasy, parki. Ugryzienie kleszcza nie jest odczuwalne, bo nie jest bolesne, ale konsekwencje mogą być bardzo groźne.

Nie każde ugryzienie kleszcza zagraża zdrowiu osoby ugryzionej, ponieważ nie każdy kleszcz nosi w sobie niebezpieczne patogeny. Według badań i statystyk do 40 proc. kleszczy jest zakażonych. Warto również nadmienić, że ugryzienie przez kleszcza zarażonego nie musi się kończyć infekcją. Bez względu na okoliczności, każde ukąszenie przez kleszcza powinno być skonsultowane ze specjalistą.

W przypadku niektórych pacjentów, ugryzienie kleszcza może grozić zarażeniem boreliozą, inną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Rzadziej ugryzienie kleszcza wywołuje

  • babeszjozę,
  • bartonellezę,
  • anaplamazę.

2. Objawy ugryzienia kleszcza

Zobacz film: "Objawy po ugryzieniu kleszcza"

Po ugryzieniu przez kleszcza najczęściej występującym objawem jest rumień wędrujący. Eksperci wyjaśniają jednak, że pojawia się on tylko w połowie przypadków zakażenia boreliozą.

Zwykle uwidacznia się on po upływie około 7 dni od ugryzienia. Ma charakterystyczny wygląd, ponieważ jest czerwony w samym środku i stopniowo blednie, aby na brzegach być znowu czerwonym.

U niektórych pacjentów ugryzienie kleszcza nie powoduje powstawania rumienia nawet w momencie zakażenia organizmu boreliozą. Eksperci podkreślają, że rumień po kleszczu pojawia się tylko w połowie przypadków zakażenia boreliozą.

Trzy, cztery miesiące po wyciągnięciu kleszcza mogą pojawić się następujące objawy:

  • stan podgorączkowy,
  • bóle kości,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśnii,
  • bóle stawów,
  • ogólne osłabienie,
  • zmęczenie,
  • zaburzenia wzroku i słuchu.
  • bóle karku,
  • skoki ciśnienia
  • zaburzenia rytmu serca.

Nieleczona borelioza powoduje najczęściej zarażenie układu nerwowego. W takiej sytuacji dochodzi do porażenia nerwów korzonkowych, czaszkowych. Przy kleszczowym zapaleniu mózgu pojawiają się objawy, które do złudzenia przypominają grypę.

Pojawia się ból głowy, ból mięśni, gorączka. Najczęściej po tygodniu organizm sam radzi sobie z zakażeniem. Jednak często dochodzi do sytuacji, kiedy rozwija się druga faza choroby i objawy powracają ze zdwojoną siłą.

Dodatkowo ugryzienie kleszcza, które wywoła kleszczowe zapalenie mózgu może doprowadzić do stanu zapalnego rdzenia kręgowego, albo mózgu. Inne ciężkie objawy to niedowład kończyn, a nawet zaburzenia świadomości.

Choroba może być nawet śmiertelna, ponieważ jednym z groźnych objawów są problemy oddechowe. Wśród innych objawów po ugryzieniu kleszcza wymienia się: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych czy zapalenie stawów.

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza
10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza [6 zdjęć]

Chociaż lekarze apelują o ostrożność w trakcie spacerów po lesie i łące, o przypadkach zachorowania

zobacz galerię

3. Co robić po ugryzieniu przez kleszcza?

Najważniejsze jest, aby po ugryzieniu jak najszybciej wyjąć kleszcza. Jeśli nie potrafimy tego wykonać samodzielnie należy się udać do lekarza. Ugryzienie kleszcza w każdym przypadku może być niebezpieczne, dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty.

Lekarz właściwie wyjmie pajęczaka, a miejsce, gdzie było ugryzienie kleszcza powinno być dokładnie odkażone. Po kilku tygodniach lekarz zleci wykonanie testu na obecność groźnych patogenów. W zależności od wyniku zaplanuje plan leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ukąszenie kleszcza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze