Ugryzienie przez psa

Ugryzienie przez psa może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nigdy nie można bagatelizować nawet najmniejszego ugryzienia przez zwierzę, gdyż często psy są zaniedbywane przez właścicieli i niepoddawane szczepieniom przeciwko wściekliźnie. Pogryzienie przez psa może nie tylko skutkować brzydkimi bliznami, ale także koniecznością wykonania serii zastrzyków i traumą na całe życie. Człowiek pogryziony przez psa często nie ma już zaufania do zwierząt, panicznie się ich boi. Ludzie, widząc atak agresywnego psa, często nie wiedzą, jak mają się zachować.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniu przez psa

Atak agresywnego psa często paraliżuje ludzi, ogarnia strachem. Nie wiedzą, co mają robić, czy uciekać, czy stać nieruchomo w miejscu. Gdy jesteś świadkiem pogryzienia przez psa, powinieneś wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak udzielić pierwszej pomocy przy ugryzieniach psa. Oto kilkanaście kroków, które pozwolą uniknąć infekcji oraz zapobiegną wściekliźnie.

 1. Najważniejsze, żeby zabrać pogryzioną osobę w bezpieczne miejsce, z daleka od niebezpiecznego psa. Gdy pies jest w pobliżu, nie wolno go rozjuszać, lecz jak najprędzej zabrać ofiarę i udzielić jej pierwszej pomocy. Ważne jest uspokajanie pogryzionej osoby, zwłaszcza jeśli ofiarą psa jest dziecko.
 2. Pozwól ranie kłutej krwawić przez kilka minut. Jest to bardzo skuteczna metoda pozbycia się bakterii z rany po ugryzieniu psa. Dla nadżerek zastosuj ucisk, aby zatamować krwawienie.
 3. Jeśli psa podejrzewa się o wściekliznę, należy dokładnie oczyścić ranę z jego śliny. Ubranie natomiast powinno zostać wyrzucone. Myj ranę mydłem antybakteryjnym i bieżącą wodą przez 5 minut. To niezbędny krok w zwalczeniu infekcji rany.
 4. Przez kolejne 5 minut obmywaj ranę. Pozwól strumieniowi wody wniknąć do rany.
 5. Po osuszeniu nie zamykaj rany, jeśli jest to rana kłuta. Owiń ją gazikiem, jeśli jest to rana szarpana. W przypadku braku gazika użyj ręcznika papierowego. Unikaj ręczników frotte, ponieważ przechowują one bakterie.
 6. Wlej obfitą ilość środka dezynfekującego do rany, jak i wokół niej. Środek antybakteryjny zdezynfekuje miejsce rany.
 7. Wytrzyj skropliny sterylną gazą, ale zostaw jeden centymetr średnicy wokół każdej rany.
 8. Używając sterylnego gazika, zastosuj obfitą ilość maści antybiotycznej na każdą ranę.
 9. Owiń ranę sterylnym bandażem.
 10. Aby nie wystąpiła opuchlizna po ugryzieniu, nałóż okład z lodu na ranę. Pomoże to zredukować obrzęk.
 11. Osoba pogryziona przez psa powinna natychmiast zostać odwieziona do lekarza.
 12. Ze względu na prawdopodobieństwo infekcji tężcem, lekarz zaaplikuje zastrzyk zawierający szczepionkę przeciwko tężcowi.
 13. Właściciel psa powinien zostać poinformowany o incydencie, a psa należy natychmiast zabrać do weterynarza w celu sprawdzenia symptomów wścieklizny.
 14. Pies powinien zostać pod obserwacją na 10 do 15 dni, aby sprawdzić obecność symptomów wścieklizny. Jeśli w czasie 10 dni objawy wścieklizny się nie pojawiły, to pies nie powinien być zainfekowany. Istnieją przypadki, kiedy pies nie przejawia symptomów wścieklizny, ale jest nosicielem wirusa. Dlatego właśnie ważne jest, aby zapytać właściciela, czy pies był poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie i czy zachowywał się prawidłowo.
 15. W każdym przypadku ugryzienie psa powinno być ocenione indywidualnie. Jeśli istnieje podejrzenie wścieklizny, lepszym rozwiązaniem będzie leczenie przeciwko wściekliźnie, zapewniające odporność przeciwko tej chorobie.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniach psa to zagadnienie, który pokazuje, jak ważne są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pierwsza pomoc okaże się skuteczna, gdy nie pojawi się opuchlizna po ugryzieniach.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (23)

Wyloguj
~bit
~bit

ostatnio ugryzł mnie pies. miałam dośc dużą opuchliznę dookoła ugryzienia. Pies podobno szczepiony jest w trakcie obserwacji mimo wszystko.
Po 2 dniach na plecach i brzuchu pojawiła mi się wysypka, która utrzymuje sie już kilka dni. Jest po części boląca, a po części swędząca. Narazie się nie rozprzestrzenia. Czy to może być coś od ugryzienia psa? czy to po prostu zbieg okoliczności?

Odpowiedz
~nati
~nati

@~nitecka: no nie powiedzialabym w czoraj pogryzl mnie pies a ja tylko przechodziłam wiec nie p***** glupot ze pies bez powodu nie gryzie skoro tego nie doswiadczylas oki

Odpowiedz
~ROMA n
~ROMA n

nitecka ! wchodzę na posesję,otwieram furtkę ponieważ gospodarz wystawił worki ekologiczne - mam obowiązek je zabrać - a pies chaps mnie za nogę - więc nitecka nie pisz bzdur !!!

Odpowiedz
~Sylwester W
~Sylwester W

Jetem w trakcie leczenia. Nikomu nie polecam.Boję się każdego psa w okół mnie(nawet mój) rana kłóta bardzo boli

Odpowiedz
~przemek
~przemek

@~fff: tak jak pisałem wcześniej pies też może skrzywdzić człowieka

Odpowiedz
~Malefica
~Malefica

Ugryzienie przez psa - czy to zdrowego czy chorego - to okropna i bolesna sprawa. Ale nie można też mówić, że to w każdym przypadku wina psa sama w sobie. Mówiąc tylko o psach, które mają swój dom, to też kwestia, czy zostały one prawidłowo wychowane przez właściciela. Jeżeli taki pies ma ograniczony kontakt ze swoim panem, który ogranicza się do podania mu jedzenia lub krzyczenia czy bicia go, to wówczas nie ma się co dziwić, to tylko zwierzę, które nie zostało nauczone jak powinno się zachowywać w towarzystwie innego/obcego człowieka. Mój pies zawsze przebywał wśród ludzi i był bardzo towarzyski. Nigdy nikogo nie ugryzł. Jedynie szczekał zza ogrodzenia na przechodniów. Jednak nawet te domowe, gdy są puszczone ,,luzem'' powinny mieć kaganiec i być szczepione regularnie. To uchroni przed tego typu niemiłymi wypadkami...

Odpowiedz
~hanna
~hanna

cyt.: "Ubranie natomiast powinno zostać wyrzucone."
Jeżeli ubranie jest zakażone (poprzez ślinę psa lub krew z rany) to nie należy go po prostu wyrzucać - należy zadbać, aby zostało profesjonalnie zutylizowane bądź ew. spalone (zachowując środki ostrożności podczas kontaktu z ubraniem).

Odpowiedz
~andrzej grudziadz
~andrzej grudziadz

ugryzł mnie pies i boli mnie cały palec miejsce bólu schodzi coraz nizej wiecie co moze mi byc?

Odpowiedz
~iwona
~iwona

mnie wczoraj ugryzł pies, w udo, skoczył na mnie, teraz wokół jest fioletowe, boje sie

Odpowiedz
~mała
~mała

błagam Was, nie piszcie głupot, że psy nie gryzą bez powodu :) Pies gryzie czasem po prostu, bo ma taką ochotę :) Jeśli juz ktoś ma psa niech go pilnuje i szczepi :) Pozdrawiam nieszczepionego psa, który przed chwilą ugryzł mojego tatę...

Odpowiedz
~mała
~mała

błagam Was, nie piszcie głupot, że psy nie gryzą bez powodu :) Pies gryzie czasem po prostu, bo ma taką ochotę :) Jeśli juz ktoś ma psa niech go pilnuje i szczepi :) Pozdrawiam nieszczepionego psa, który przed chwilą ugryzł mojego tatę...

Odpowiedz
~pixi
~pixi

psy spokojne tez mogą zaatakowac bez powodu.jestem za uspieniem takiego zwierza

Odpowiedz
~pixi
~pixi

moj niby łagodny nie bity pies tak mnie pogryzl ze obie rece mam scharatane noge calutka pogryziona .Jeden wielki bol szwy ,gips.Tez byl spokojny młody wychowywany z dziecmi.

Odpowiedz
~aisha
~aisha

Dwa tygodnie temu moja pięcioletnia córcie pogryzł pies w okolicy oka,dwa szwy pod okiem dwa nad ,ona tylko otworzyła mu drzwi żeby wyszedł na podwórko. Pies szwagierki który przywiązany do dzieci od małego. A córka była miłośnikiem zwierząt konie kozy podchodziła i karmiła z psami się bawiła na podłodze a teraz nawet osy się boi i wszędzie na rekach ja nosze. Nie ufajcie do końca psa bo to fałszywe bestie!

Odpowiedz
~jkjk
~jkjk

@~nitecka: Oczywiście zachowanie człowieka, może doprowadzić do tego, że pies stanie się agresywny, psy czują, że człowiek się go boi, może ten nie spodobać się im sam zapach, ale wyczuwam tu ironie , że człowiek jest sobie winny, a tak nie jest, jest wiele przypadków pogryzienia niemowlaka przez psa, czy powiemy wtedy że to dziecko zrobiło coś , przez co ten pies go ugryzł czy też zagryzł ? PIES KTÓRY KOGOŚ POGRYZŁ powinien być natychmiast uśpiony !!! Zwalanie winny na człowieka jest niegodne !

Odpowiedz
~asf
~asf

ostatni weekend wakacji, na nastepny dzien 18 kuzynki. wracam w piatek z roboty od wujka, wyplata jest, jutro zabawa zyc nie umierac. ide do kolegi a tam szczepienie stoi ze swoim psem, pies patrzy sie na mnie i nie spuszcza wzroku ja tak samo na niego, chcialem go pogłaskać a ten skoczyl i ugryzł mnie pod okiem z 4 cm pod okiem, zachaczył o nos, wargę rozszarpal i male rany na szyi. cale szczescie ze nie wbil sie w szyje bo bylo by koniec. szpital oczywiscie nie chcial mnie przyjac bo niepelnoletni musi byz z opiekunem prawnym. no kurfa sa wakacje to wiadomo ze rodzice moga byc 300 km ode mnie. to jest nfz nasz kochany. na cale szczescie zle uslyszeli, 18 lat mam. co zrobili? przemyli mi woda utleniona.. zadzwonili i powiedzieli ze pies zaczyna obserwacje i zadzwonia jak sie skonczy. mija 4 miesiac od ugryzienia i zero telefonow no kurfa nfz znowu. bylem szczepiony na tezec, pies byl 5 minut przed pierwszym w zyciu szczepieniu. od czasu do czasu swedzi mnie blizna to cos znaczy, ze wscieklizna sie wdała w organizm?

Odpowiedz
~oleńka
~oleńka

hahaha ale się uśmiałam czytając wasze straszne historie o pogryzieniach :D nic dziwnego ze was psy pogryzly jak sie na nie gapicie i jeszcze wyciągacie ręke bo chcecie pogłaskac tak jak kolega powyżej
szkoda, że ludzi nie można usypiać za głupotę
aisha - jako mama powinnas wiedziec ze pies nie uszanuje dziecka bo dla niego zawsze dziecko bedzie słabsze, ponizej niego. powinnas przede wszystkim pilnować dziecko a nie puszczać samopas
heh... ale ludzie mają problemy najpierw wyrzucają psy i puszczają je po wsiach bez smyczy i bez sterylki a później dziwią się, że są watahy i zdziczałe, głodne psy. Cierp ciało jakżeś chciało.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Uraz lewego nadgarstka

2 tygodnie temu przecięłam sobie lewy nadgarstek. Trafiłam chyba na tętnicę, bo krew lała się...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Ugryzienie przez psa ~:

trzy tygonie temu ugryzł mnie pies rana nie krawiła z miejsca ugryzienia tylko ma fioletową...

Artykuły Opatrunki i bandażowanie

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliówOdtwórz wideo
Opatrunki i bandażowanie Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów

Za pomocą chusty trójkątnej można zabezpieczyć właściwie każde miejsce, które można zabandażować: głowę, rękę, klatkę piersiową czy genitalia. Zaletą chusty i jej przewagą nad zwykłym bandażem jest to, że za jej pomocą bandażuje się dużo...

Chusta lekarska - opatrunek szczękiOdtwórz wideo
Opatrunki i bandażowanie Chusta lekarska - opatrunek szczęki

Urazy odnoszące się do okolicy stawu skroniowo-żuchwowego mogą powstać na wskutek takich sytuacji jak: silne uderzenie (wypadki samochodowe, sporty kontaktowe), nadmierne nagryzienie twardego przedmiotu lub nawet zbyt szerokie otwarcie ust. Objawami,...

Chusta lekarska - opatrunek ramieniaOdtwórz wideo
Opatrunki i bandażowanie Chusta lekarska - opatrunek ramienia

Jeśli chodzi o uszkodzenia narządów ruchu, które są efektem urazów mechanicznych, to można je podzielić na trzy grupy: złamania, zwichnięcia oraz zamknięte obrażenia tkanek miękkich. Pierwsze z wymienionych to nic innego jak...

Skład apteczki pierwszej pomocyOdtwórz wideo
Opatrunki i bandażowanie Skład apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy zawiera wszelkiego rodzaju środki do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest przeznaczona do samochodu, domu, zakładu. Powinna być oznaczona białym krzyżem na czerwonym lub zielonym tle. Od momentu wejścia Polski do UE...

Bandażowanie dłoniOdtwórz wideo
Opatrunki i bandażowanie Bandażowanie dłoni

Urazy dłoni można bandażować za pomocą bandażowania kłosowego, ale tylko pod warunkiem, że krwawienie nie jest zbyt silne. Bandażowanie kłosowe zawdzięcza swoją nazwę układowi bandaża, który przypomina kłos zboża i zapewnia jednakowy ucisk na całą...

Diagnostyka chorób prostaty PSA

Badanie PSA jest obowiązkowe dla mężczyzn po 50 roku życia, którzy muszą badanie prostaty...

Alergia Alergia na psa

Alergia na psa to nie tylko uczulenie na sierść psa, ale także na jego ślinę, mocz, odchody...

Diagnostyka chorób prostaty Badanie PSA

Prostata to gruczoł wielkości kasztana, ale może sprawić ogromne problemy. Dotyczy to zwłaszcza...

Diagnostyka chorób prostaty Podwyższone PSA

Podwyższone PSA niesie za sobą niepokojące informacje. Najczęściej podwyższone PSA wskazuje...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij